„Lítačka“nemusí být z plastu

Lidove noviny - - Front Page -

V Česku už takto bylo objednáno přes čtvrt milionu jízdenek, nejvíce v Brně, v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Některá města přitom v aplikaci prodávají nejen jednotlivé jízdné, ale i časové kupony.

Odpadá tak nutnost vydávat tištěné kupony nebo plastikové kartičky za stovky milionů či miliardy. V Českých Budějovicích spustili tuto možnost letos v květnu a se začátkem školního roku očekávají její velký rozvoj.

Osvědčil se totiž prodej jednotlivých jízdenek, který tamní dopravní podnik spustil v říjnu loňského roku. Aktuálně už má Sejf více než desetiprocentní podíl na jízdném zakoupeném prostřednictvím mobilního telefonu, tedy buď v mobilní aplikaci, nebo SMS zprávou.

„Prodej jízdenek přes mobilní aplikaci Sejf průběžně roste. Letos v červnu jich bylo prodáno o 30 procent více než v lednu a stálemá ještě relativně velký potenciál růstu,“říká mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice Radek Filip.

Nižší náklady znamenají nižší jízdné

Neustálý růst eviduje Dopravní podnik města Brna, třebaže zde je zatím podíl mobilní aplikace zhruba poloviční.

V Ústí nad Labem lze Sejf využít dokonce nejen v dopravě, ale také pro nákup parkovacího lístku a v rámci městských organizací pro vstupenky na vyhlídkovou věž, do bludiště či do sportovního areálu na tenis.

„Sejf jízdenky a časové kupony jsou ve finále z hlediska dopravního podniku výrazně finančně výhodnější. Proplácené provize jsou zhruba o řád nižší než u klasické SMS jízdenky,“uvádí vedoucí zákaznického a informačního centra Dopravního podniku města Ústí nad Labem František Chlada.

Zatímco provize poskytovateli služby z každé prodané SMS jízdenky činí 16 procent, v případě mobilní aplikace je to pět procent. Rozdíl je dán zejména výší poplatků mobilním operátorům.

Díky tomu mohou dopravní podniky nabízet jízdenky přesmobilní aplikaci za stejnou cenu jako papírové, kdežto SMS jízdenky jsou dražší.

Například hodinová jízdenka v Českých Budějovicích vyjde v aplikaci na 16 korun, přes SMS na 25 korun. Celodenní jízdné, které při objednání textovou zprávou vyjde na 70 korun, se pak dá pořídit o 20 korun levněji.

V Ústí nad Labem stojí jízdenka na 60 minut v Sejfu 18 korun, kdežto SMS jízdenka vyjde na 20 korun plus cena zprávy podle mobilního tarifu.

Hlavní město je pozadu

Nový trend se zatím neujal v Praze, kde je přitom mobilní aplikace v provozu nejdéle. První verzi měli cestující k dispozici už v roce 2009.

Přesto ale většina cestujících, které LN oslovily, o její existenci neví. Výsledkem toho je, že podíl Sejfu na jízdenkách zakoupených prostřednictvímmobilního telefonu činí jen zanedbatelných 2,5 promile.

„Pražský dopravní podnik aplikaci nepropaguje. Zatímco informace o SMS jízdence jsou na každé zastávce a v každém voze městské hromadné dopravy, o mobilní aplikaci se cestující nikde nedozvědí,“vysvětluje Pavel Zákravský, ředitel společnosti Globdata, která v Praze provozuje jak systém Sejf, tak SMS jízdenky.

Dopravní podnik hlavního města Prahy situaci mobilních jízdenek nekomentoval. Podle Zákravského nástupu aplikace uškodila Opencard, kterou Praha nasazovala zhruba ve stejné době.

Před půl rokem se rozběhla i jednání o prodeji časových kuponů v Sejfu, podobně jako vleklá jednání o větší podpoře mobilní aplikace ale zatím žádné výsledky nepřinesla.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.