Lidové noviny

Hamé nakonec kupuje norská Orkla

Norové kupují český gigant

- ALENA ADÁMKOVÁ

PRAHA Spekulace o tom, kdo se stane novým majitelem potravinář­ské firmy Hamé, končí. Včera bylo oficiálně oznámeno, že novým vlastníkem paštikářsk­ého gigantu bude norská společnost Orkla, která už v České republice vlastní jinou potravinář­skou firmu, Vitanu. Orkla za firmu Hamé zaplatí 175 milionů eur, tedy přibližně 4,7 miliardy korun. Transakci ještě musí posoudit antimonopo­lní úřady obou zemí.

„Skupině Hamé se mimořádně daří. Nyní firma potřebuje silného, zkušeného vlastníka, který jí dá nový impulz, dostatečně využije její potenciál a podpoří ji v jejím dalším růstu a rozvoji,“řekl k akvizici mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. „Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“řekl k transakci viceprezid­ent společnost­i Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen. „Z Orkly se stane jeden z největších hráčů ve střední Evropě,“dodal prezident norské firmy Peter Arne Ruzicka.

Převzetím Hamé zdvojnásob­í Orkla svůj obrat. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska.

Záměr společnost Hamé prodat dal dosavadní majitel, investiční fond Nordic Partners, najevo už loni na podzim. Kupce se ale dlouho nedařilo najít. Podle Leoše Novotného, který spolu se dvěma společníky firmu zprivatizo­val, vybudoval z ní úspěšné impérium a na vrcholu expanze ji prodal, bylo problémem firmy Hamé její poměrně vysoké zadlužení. Sám se prý zabýval myšlenkou znovu Hamé koupit, ale nakonec to zavrhl. Mimo jiné prý proto, že jeho syn nechce pokračovat v rodinné potravinář­ské tradici. Podniká totiž v dopravě, vlastní úspěšnou firmu Leo Express.

Čím se zabývá firma Orkla?

Spekuloval­o se, že zájem o skupinu má také fond ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hartenberg Capital, který spravuje Jozef Janov. Nabídku ale vznesla i chorvatská Podravka či právě Orkla. Lidové noviny přišly s informací, že o Hamé se začala zajímat čínská skupina CEFC, za kterou jed-

S produkcí kolem 100 000 tun hotových výrobků patří Hamé k největším českých producentů­m potravin. Své výrobky nabízí pod značkami Hamé, Otma, Veselá pastýřka, Znojmia, Hamánek, Hamé Life Style, Simply Fresh, Seliko nebo Apetit.

Do koncernu Hamé patří tradiční konzerváre­nské podniky Pika Bzenec, Fruta Podivín, Otma-Sloko Uherské Hradiště-Mařatice, Slovácká fruta Uherské Hradiště-Kunovice či Bapa Letohrad.

V roce 2008 Hamé přešla do rukou islandské skupiny Nordic ná exministr obrany Jaroslav Tvrdík. Nordic Partners požadovali za Hamé podobnou cenu, za jakou výrobce paštik, omáček či dětské výživy koupili v roce 2008 od tehdejších majitelů Leoše Novotného a jeho partnerů. Ti si před sedmi lety Hamé cenili na 4,5 miliardy korun.

Orkla je předním dodavatele­m značkového spotřebníh­o zboží a řešení v oblasti potravin, drogis- Partners, která firmu získala od tehdejšího majitele Leoše Novotného staršího. Odhadovaná cena transakce byla 4,5 miliardy korun.

Kromě sedmi českých závodů má Hamé podniky také v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

V ČR Hamé realizuje zhruba polovinu svých tržeb. Druhým největším odbytištěm pro výrobky firmy je Slovensko (16 procent tržeb), za kterým následuje Rusko (13 procent), Rumunsko (osm procent) a Maďarsko (sedm procent).

čtk tického zboží a pekárenstv­í ve Skandinávi­i, Pobaltí a na některých trzích ve střední Evropě i v Indii. Podniká ale i v energetice, realitách nebo ve finančnict­ví.

Skupina Orkla měla loni zhruba 13 tisíc zaměstnanc­ů a její roční obrat činil 30 miliard norských korun, tedy zhruba v přepočtu 85,5 miliardy korun. Společnost je kotována na burze v Oslu, kde se nachází i její centrála. Zajímavost­í je, že její generální ředitel, Peter Arne Ruzicka, je synem českého emigranta. Tradice společnost­i sahá do roku 1922, kdy v Babicích na Uherskohra­dišťsku vznikla konzerváre­nská dílna na výrobu ovocných marmelád, povidel, šťáv a lihovin. Dnešní firma byla založena 10. června 1992 ze státního podniku Biofruct Babice.

Z trpaslíka obrem

Podnik privatizov­al tehdejší výrobní ředitel Leoš Novotný se svými dvěma spoluvlast­níky za účetní hodnotu 78 milionů korun. Z původních 80 milionů obratu a 80 zaměstnanc­ů se stal na konci jeho působení pětimiliar­dový kolos s téměř třemi tisíci pracovníky.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervova­né zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámějš­í značky firmy patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma. Hamé má zhruba 2400 zaměstnanc­ů, vlastní sedm závodů v Česku a tři v zahraničí, a to v Rumunsku, Rusku a na Slovensku. Loni vykázala tržby ve výši 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun.

Autorka je spolupraco­vnice LN

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia