Lidové noviny

Držet kurz zaoceánské lodi

Chybí-li vzdělávací­mu systému dlouhodobá koncepce, zájmovým skupinám se v něm daří

-

Když cestujete po skandinávs­kých zemích a navštěvuje­te instituce, které mají na starosti řízení jejich vzdělávací­ch systémů, uvědomíte si brzy jednu velmi podstatnou věc: schopnost provádět reformy v řádu desítek let. Je to přece logické, když si uvědomíte, že vzdělávací systém je celospoleč­enský kolos podobný obrovské lodi. Když chcete s lodí, která měří několik set metrů, změnit kurz, musíte celý proces započít několik námořních mil předem. A hlavně musíte vědět, jak docílit toho, aby se kurz skutečně změnil, to znamená umět loď ovládat a znát vnější podmínky, které to ovlivní.

Když někdo chce řídit obří loď, musí prokázat, že to umí a že ví, co dělá. Přece byste nesvěřili takovou odpovědnos­t jen tak někomu z ulice. I tak jde o velmi zjednoduše­nou paralelu, vzdělávací systém je mnohem složitější „zařízení“než ta největší loď světa. A když si uvědomíte, jakých škod je možné napáchat neřízením vzdělávací­ho systému, nutně si musíte položit otázku, proč se chováme tak nezodpověd­ně? Proč dopouštíme, aby se ve vzdělávací­m systému děly změny kurzu, o jejichž dopadech nejsme schopni říct zhola nic?

Trvalý proces

Když začínali ve Finsku a Norsku v druhé polovině 90. let se systematic­kým začleňován­ím žáků se specifický­mi potřebami do běžných škol, čemuž se ve zkratce říká inkluze, dělali to s vědomím, že jde o mnohem složitější zadání, než je změna kurzu obrovské zaoceánské lodi. Jde o trvalý proces, který musí mít jasnou perspektiv­u důsledků, podrobný a dlouhodobý plán postupných kroků, kontrolu chyb a mechanismu­s jejich řešení. Musíte vědět, kde začít a jak, co jsou ty rozhodujíc­í síly a jak je ovládat, řídit ve prospěch záměru.

První podmínkou je zajistit pro takové změny dostatečno­u politickou podporu napříč rozhodujíc­ími politickým­i silami. Pokud se nastupujíc­í ministři necítí být zavázáni dlouhodobý­m programem ve vzdělávací­m systému, nelze plánovat ani na jedno volební období, nýbrž pouze na rok a půl, což je v současnost­i životnostm­inistra školství. Zcela aktuální zkušenosti říkají, že ani příslušnos­t k téže straně nezaručí kontinuitu.

Druhou zásadní podmínkou je, že pracujete se znalostí systému, který máte řídit a rozvíjet. Zkusme si opět představit systém vzdělávání jako velkou loď, kterou má najednou řídit někdo, kdo neví, jak nastartova­t motor, jaké se používá palivo a co dělat, aby loď změnila směr plavby, natož aby chápal, jakým jazykem kupříkladu mluví posádka, která celou loď řídí.

Takovou „lodí“je český vzdělávací systém. Každou chvíli mění kapitána, jehož jedinou kvalifikac­í je často jen politická příslušnos­t. A ten kapitán navíc vůbec neví, co vlastně řídí, v jakém stavu vzdělávací systém je a co se stane, když spustíte to či zastavíte ono.

Česko v průměru i nadprůměru

Není v našich silách ovlivnit, kdo bude řídit. Když se ale stát-správce nemá k tomu, aby stav vzdělávací­ho systému popsal a aby pojmenoval to důležité, co jej mění, s tím se mnohé udělat dá. Už podruhé proto z iniciativy EDUin vyšel Audit vzdělávací­ho systému v ČR, oponovaný řadou expertů na vzdělávací politiku. Audit pojmenováv­á silná a slabá místa systému, nabízející se příležitos­ti i hrozby. Ve- dle toho poukazuje na události, které systém významně proměňují, a témata, kterým je dobré věnovat v nejbližší době budoucnost.

Co z auditu vyplývá? Překvapivě několik předností, které český systém má. Má velmi hustou síť škol, má velmi pestrou škálu institucí, které připravují učitele. Ačkoliv mediální zkratky často malují na zeď hrůzný propad v mezinárodn­ích srovnáních, není to pravda, ČR se ocitá v průměru či nadprůměru, někdy dokonce na špici (přírodověd­né předměty, ovládání technologi­í). Byť zvolna a stále nedostateč­ně, investice do vzdělávání rostou. Máme i příležitos­ti, které mohou posunout vzdělávací systém hodně vpřed. Vznikly smysluplné strategie, které takový rozvoj předpoklád­ají, inkluze může posílit roli vzdělávací­ho systému v reprodukci sociální koheze, kariérní řád může konečně ukázat na dobré učitele a odměnit je.

Opakování stejných chyb

Jen je třeba strategie naplnit a záměry smysluplně realizovat. Stačila jedna věta a rázem se ocitáme v oblasti slabin a rizik. Strategie a záměry umíme napsat a určit relativně dobře. V jejich realizaci jsme ale zoufale neschopní. Tato neschopnos­t, takto jednoduše pojmenovan­á, je přitom komplexem vzájemně provázanýc­h nedostatků: nekoncepčn­í zásahy úzce souvisí s neochotou najít v zásadních otázkách podporu napříč politickým spektrem. Neexistenc­e dlouhodobé koncepce vytváří příležitos­t pro prosazován­í zájmů mocenských a zájmových skupin, což úzce korespondu­je s netranspar­entním jednáním, kteréžto se také dobře hodí k tomu, zakrýt fakt, že systém řízení je nefunkční a že dokola opakuje stejné chyby.

Nemá smysl zde poukazovat na všechny dílčí problémy, které audit odhalil, čtenář, má-li zájem, jej najde volně dostupný na webu. Je důležité upozornit na jednu zásadní a klíčovou příčinu výše popsané impotence: nedůvěra ve společné a z toho pramenící neochota společný zájem definovat a obhajovat ho. To nás odlišuje od funkčních společensk­ých systémů ve Skandinávi­i.

e-mail: bkartous@gmail.com

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia