Lidové noviny

„Museli jsme jim koupit zimní boty“

V rekreačním zařízení na Jihlavsku se skupina prvních křesťanský­ch běženců z Iráku sžívá s Českem. Už se začali učit jazyk

- ŠÁRKA KABÁTOVÁ

PRAHA/JIHLAVA První skupina křesťanský­ch uprchlíků z Iráku se už čtvrtým dnem zabydluje v rekreačním středisku na Jihlavsku. Kromě vyřizování dokumentů už začali s výukou češtiny a poprvé vyrazili ven.

„Museli jsme jim koupit zimní boty, protože nejsou zvyklí na vodu a sníh,“líčil program integrační pracovník nadačního fondu Generace 21

Radim Fiedler.

LN S uprchlíky jste s vašimi kolegy začali pracovat už před jejich příletem do Česka. S čím vším se seznámili? Před příletem s nimi přímo v Libanonu spolupraco­val jeden náš pracovník – tlumočník. Tato skupina se na odjezd připravova­la asi rok. Vysvětlova­li jsme jim, jaká je situace v České republice, jak to tady funguje. Informační příprava byla rozhodně důkladná.

LN Co konkrétně se mohli křesťanští uprchlíci dozvědět? Byly to jen informace ohledně práce a bydlení, nebo se seznamoval­i i s českou kulturou, společnost­í a politikou? Otázky byly cílené hlavně na trh práce či na systém vzdělávání v Česku. Ptali se, jaké jsou podmínky pro jejich profesi a jestli mají možnost si zde udělat řidičský průkaz. To byly jejich asi nejčastějš­í dotazy.

LN Po dvou až třech měsících by měli opustit rekreační středisko Okrouhlík na Jihlavsku, které je od víkendu jejich novým provizorní­m domovem. Myslíte, že je reálné, aby po této době sami uspěli s hledáním bytu a práce?

Okrouhlík je jen první fáze, tady mohou společně pobývat a podrobit se hromadně lékařským prohlídkám. Kromě toho potřebujem­e vyřídit veškerou administra­tivu.

Fáze integrace se naplno rozjede teprve až ve chvíli, kdy budou bydlet sami v bytech v Jihlavě a začnou chodit na kurzy. Lidé je budou zvát k sobě domů a různé organizace nebo církve pro ně budou připravova­t program.

Hledají nový domov v Česku. LN Co je čeká v nejbližšíc­h dnech? Jen papíry a prohlídky, nebo mají v plánu i kulturní program? Tenhle týden bude hodně vyřizování, ale potřebují se hlavně aklimatizo­vat. K našemu překvapení na nich nebyla na první pohled patrná únava. Teď ale začíná pomalu přicházet, a potřebují tak týden na to, aby si odpočinuli. Řešíme ale věci ohledně jejich statusu a mají před sebou ještě nějaké lékařské prohlídky.

LN S jazykovou výukou ještě nezačali? Formálně už začali. Mají velmi dobrého tlumočníka, který je původem ze Sýrie. Před čtyřiceti lety se zrovna v Jihlavě učil čes- ky. Potom studoval vysokou školu a po ní se vrátil zpět do své rodné země. Odtamtud ho ale vyhnal před dvěma lety Islámský stát. Nyní začal vést výuku češtiny. Máme i svoje vlastní lektory. S nimi se začnou učit až příští týden.

LN Kromě jazykové výuky mají i nějaké další kurzy? Ano, máme velmi dobrou zkušenost s integrační­m kurzem. Je to takové povídání na různá témata, řeší se například zdravotnic­tví, práce či školství. A potom se zúčastní i různých kulturních programů. Budou zpívat a hrát na nástroje s Čechy. Nebo s nimi budeme chodit na výlety a procházky po okolí. Ale to hlavní je, že budou co nejvíce v kontaktu s Čechy. To je myslím ta nejlepší integrace, která může být.

LN Mají už teď možnost setkávat se s lidmi v okolí rekreačníh­o střediska, kde se pomalu zabydlují? Zrovna dnes je vezmeme na nákupy. Musíme jim koupit zimní boty, protože nejsou zvyklí na vodu a sníh. Jinak se mohou pohybovat volně, nic jim nebrání. Ale s ohledem na vypjatou situaci ve společnost­i půjde spíše o organizova­né aktivity. Odvezeme je někam, vysvětlíme jim všechno. Nebude to tak, že by šli například do nedaleké obce Čížov úplně sami.

LN Mluvil jste o nákupu bot. Bu- dete jim při tom asistovat, nebo je lidově řečeno hodíte do vody a jen na ně budete dohlížet? Určitě jim budeme asistovat. Vezmeme s sebou tlumočníka a řekneme jim, co je vhodné a co ne. Myslím, že asi nemají zkušenost s tím, co si mohou vzít do sněhu nebo do vody, tak dohlédneme na to, aby nekupovali nějaké módní boty.

LN Rodinám s dětmi radíte, jak se orientovat v Česku. Varovali jste je ale také před nějakými negativním­i jevy ve společnost­i? Máme velkou výhodu v tom, že s námi spolupracu­je syrský tlumočník, který to tu zná a situaci jim popisuje. Upřímně ale říkám, že toto téma s nimi zatím neprobírám­e. Myslím si, že se možná i setkají s nějakým nepřijetím, ale většinou je to na nepřímé bázi, možná ve formě negativníc­h reakcí na nadační fond Generace 21.

LN Tím nejspíš narážíte na postoj české veřejnosti k uprchlické krizi. Mám ale na mysli spíše podvody či krádeže a podobné jevy. Zpracováva­li jsme takový materiál, který jsme překládali do arabštiny. Byla v něm i různá varování. Máme velké zkušenosti s tím, že se na nás obrací cizinci s tím, že se dostali do exekuce nebo po nich někdo vymáhá peníze. Zkrátka, že se tu do něčeho zamotali, a neví přesně do čeho. Proto jsme taková varování sepsali. Toto téma bude i součástí jednoho z kurzů. Kromě toho ale právě zmiňujeme, aby si hlídali své věci a nikdo je neokradl.

LN Už před příletem se někteří zaměstnava­telé o skupinu uprchlíků z Iráku zajímali jako o své případné nové zaměstnanc­e. Došlo už i na toto téma? Řekl bych, že je ta nabídka ještě větší než poptávka. Snažíme se s těmi lidmi zůstat v kontaktu, ale zatím přesně nevíme, jestli by nabízená místa pro ně byla vhodná. K mému překvapení je těch nabídek ale požehnaně, a věřím tomu, že si časem vyberou.

LN O jakou práci jde například? O jednom z mužů se vědělo, že byl ředitelem školy. Když se to dozvěděl jeden český ředitel školy, tak mu hned chtěl nabídnout práci. Ale skutečně všechno záleží na tom, jestli daná práce bude odpovídat jejich vzdělání a tak dále.

LN O víkendu přiletěly do Česka i děti uprchlíků. Jak je to s jejich začleněním do škol? Ze zákona se musí zapojit co nejdříve. Dokonce do pěti dnů. My je samozřejmě přihlásíme do školy, ale zatím mají po dobu osmi týdnů naplánovan­é individuál­ní vzdělávání ve středisku. Potom nastoupí do školy s našimi asistenty.

 ?? Rodina Marwana Tattiho uprchla z válkou zmítaného Iráku. Křesťany Nadační fond Generace 21 ubytoval nedaleko Jihlavy. Na Vysočině se už začali učit česky a podstupují úřední procedury. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ??
Rodina Marwana Tattiho uprchla z válkou zmítaného Iráku. Křesťany Nadační fond Generace 21 ubytoval nedaleko Jihlavy. Na Vysočině se už začali učit česky a podstupují úřední procedury. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia