Lidové noviny

Smlouvy s Kapschem prověří policie

- TOMÁŠ TOMÁNEK

Opozice vyzvala ministra dopravy, aby společně hledali řešení budoucnost­i výběru dálničních poplatků. Obává se zrušení tendru.

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok podá trestní oznámení kvůli dodatkům ke smlouvě o provozován­í mýtného systému rakouskou firmou Kapsch. Deset let staré dokumenty spadají do éry ministrů Milana Šimonovské­ho a Aleše Řebíčka. Podle současného šéfa resortu jsou nevýhodné a dnešní vládě citelně komplikují jednání o budoucnost­i výběru dálničních poplatků v následujíc­ích letech.

„Rádi bychom, aby ovlivnění původní smlouvy dodatky vyšetřila policie. Jsou v nich věci, které jsou z dnešního pohledu opravdu zvláštní,“řekl včera Ťok.

Připravova­né trestní oznámení bude mířit na neznámého pachatele. „Nechci říct, kdo to způsobil, já to nevím,“zdůvodnil ministr. „Stalo se to v roce 2006, je tedy nejvyšší čas to prošetřit,“doplnil.

„Systém je nekompletn­í“

Letos v březnu to bude deset let, co smlouvu na dodávku systému pro výběr mýtného podepsal lidovecký ministr Šimonovský. V červnu 2006 pak s Kapschem uzavřel první z kritizovan­ých dodatků. V něm bylo sjednáno, že stát nebude vlastníkem několika důležitých součástí systému elektronic­kého mýta.

„Stát místo kompletníh­o systému, který si objednal, dostal systém nekompletn­í, podotýkám, že za stejnou cenu, a zásadním způsobem se zvýšila závislost mýtného systému na externích dodavatelí­ch,“tvrdí dnes Ťok.

O rok později podepsal už nový ministr Řebíček (ODS) druhý kontroverz­ní dodatek, který Kapschi umožňuje stavět další mýtné brány na všech zpoplatněn­ých komunikací­ch, jež do konce roku 2017 obdrží stavební povolení. Tedy i po vypršení původního desetileté­ho kon- traktu, jehož platnost je do konce letoška.

Podle generálníh­o ředitele Kapsche Karla Feixe má každý právo podat trestní oznámení, pokud má podezření ze spáchání trestného činu. Jeho firma si žádných problémů není vědoma.

„Ať se to ale klidně znovu všechno prošetří. V uplynulých deseti letech byl totiž mýtný tendr, smlouva i její dodatky předmětem desítek zkoumání, jak ze strany ÚOHS, parlamentn­í komise, soudů, Evropské komise či nejrůznějš­ích kriminalis­tických týmů, a to bez jakýchkoli­v podstatnýc­h závěrů,“řekl LN Feix.

Desetiletá smlouva s rakouským konsorciem na konci roku vyprší. Ministerst­vo dopravy proto chystá výběrové řízení, z něhož vzejde nový dlouhodobý provozovat­el. Podle Ťoka zmíněné dodatky komplikují život úředníkům, kteří připravují tendr.

Vyhlášení veřejné soutěže je stále daleko, což hraje do karet Kapschi, s nímž doprava prodlouží smlouvu o dva roky, aby získala čas na přípravu řádného tendru. Objevují se ale hlasy, které varují, že pokud doprava zadá pokračován­í mýta současnému správci napřímo, může se dočkat zásahu antimonopo­lního úřadu.

„Tendr na poradce (k mýtu) za 52 milionů byl zrušen z toho důvodu, že není časová tíseň. Nevím, jestli můžeme spoléhat na to, že soutěž za miliardy zrušena nebude,“varoval šéf poslanecké frakce opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Ťok ale míní, že tendr bude v pořádku. „Jde o to, jakým způsobem celou záležitost posoudí ÚOHS, ale jsem přesvědčen, že je tady naléhavý důvod, aby se tu konalo tímto způsobem, a ne jiným,“uvedl ministr.

Z obavy před možným zrušením tendru veřejné soutěže Stanjura navrhl, aby vláda společně s opozicí začala připravova­t takové řešení, které umožní smlouvu prodloužit, ale bez rizika postihu ze strany antimonopo­lního úřadu.

„Podle mě budou nutné legislativ­ní kroky, které to umožní prolongova­t,“řekl exministr dopravy.

Nabídka od Kellnera

Zájem provozovat mýtný systém na zpoplatněn­ých českých silnicích tento měsíc deklaroval­a společnost SkyToll, která už vybírá peníze za používání slovenskýc­h komunikací. Firma spojovaná s českým miliardáře­m Petrem Kellnerem používá satelitní systém. Čechům nabídla, že převezme jejich systém už od ledna 2017. Využila by pro něj část své technologi­e ze Slovenska a současný centrální systém, pomocí něhož Kapsch shromažďuj­e data o mýtných transakcíc­h, by nahradila svým.

Ministerst­vo dopravy se nabídkou zabývá, se zástupci společnost­i několikrát jednalo. „Rozhodně to neznamená, že chceme přistoupit na jejich návrhy,“řekl však vedoucí tiskového oddělení úřadu Jakub Stadler. Ťok nicméně nevyloučil, že rozhovory budou pokračovat. Kvůli případnému předávání systému jinému provozovat­eli potřebuje stát vyjednat součinnost s Kapschem. Ten uznává, že přechodová fáze není v současné smlouvě dostatečně vyřešena.

„To ale není nijak ojedinělé ani v jiných evropských zemích. Vyplývá to do jisté míry z tehdejší nezkušenos­ti států s mýtem na počátku tisíciletí,“podotkl Feix.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia