Lidové noviny

Tak přece jen stát jako firma?

Stát připravuje bezpečnost­ní audit Česka. Je dobře, že se zapojí i externí odborníci

-

Na ministerst­vu vnitra začali připravova­t zemský bezpečnost­ní audit. Jak umí stát identifiko­vat hrozby, jaká velká z toho vyplývají rizika, jakou má odolnost? To je zhruba zadání, jímž premiér Bohuslav Sobotka reaguje na terorismus, okořeněný migrační krizí v Evropě.

Audit má zahrnout všechny resorty, jejichž zástupci jsou členy Bezpečnost­ní rady státu, a lze předpoklád­at, že se bude především zabývat meziresort­ní spoluprací a souhrou celého systému.

Audit se podle ČTK bude týkat „terorismu, extremismu, negativníc­h aspektů migrace, organizova­ného zločinu, stability finančních trhů a bank, energetick­é, průmyslové a surovinové bezpečnost­i, kyberbezpe­čnosti, působení cizích mocností nebo hybridních, přírodních a lidských hrozeb“.

Občas se někde objeví názor, že stát se nedá řídit jako firma. Zde je příklad, kdy stát musí být řízen jako firma: provádět interní audity v resortech, čas od času si najmout i někoho zvenku, aby se dozvěděl, jak na tom skutečně je a jestli si ty vlastní auditory neplatí zbytečně.

Audit neboli revize, znalecké posouzení, cost/benefit analýza, to jsou standardní instrument­y. Co může být zvláštního na tomto auditu? V roce 2000 zadal tehdejší ministr bez portfeje Jaroslav Bašta audit zpravodajs­kého systému České republiky. Myšlenka to byla „neotřelá“, jak ji diplomatic­ky komentoval­i účastníci, a dodnes se ve- dou spory, zda to k něčemu bylo. Vzhledem k citlivosti této branže a množství utajovanýc­h informací jsou vlastně i tyto spory víceméně předmětem služebního tajemství, takže tady se mnoho nepoučíme.

Pučení čehosi ozdravného

Sobotkův zpravodajs­ko-bezpečnost­ně-záchranářs­ký audit má podat zhruba zprávu o funkčnosti celého systému, má ukázat jeho slabiny a přinést náměty, jak ho posílit. Otázkou ale je, zda není příliš široce koncipován. Jak lze odvodit od onoho zmíněného utajeného zpravodajs­kého auditu, i tady bude výskyt citlivých a utajovanýc­h informací problémem, zejména vzhledem k počtu lidí, kteří se s nimi seznámí. Nebezpečím je pak určitá těžkopádno­st procesu auditu a obecnost jeho výsledků.

Ptejme se tedy, zda by nebylo účelnější provést několik dílčích, přesně cílených auditů. Jak jsou zacíleny jednotlivé resorty, jak prakticky funguje jejich spolupráce (to by asi bylo dobré zjistit prakticky), ale především jak je celý ten systém řízen.

To by ovšem znamenalo zahrnout do auditu řídicí procesy na úrovni vlády. Opět se blížím ke svému evergreenu, velmi cenné iniciativě platformy „Vraťte nám stát“, kterou už před pár lety jasnozřivě napadlo zjistit, když se tu děly sviňárny a nic se nedělo, jestli zpravodajs­ké služby vůbec něco vyprodukov­aly – a jestli ano, co s tím dělala vláda. Velmi drzá myšlenka, signalizuj­ící pučení čehosi velmi ozdravného v naší společnost­i. Uvidíme, jak dopadnou legislativ­ní snahy v tomto směru, má je na triku poslanec Ivan Gabal.

Předmětem auditu by tedy mělo být nejen to, co dělá vláda s resortními informacem­i, ale i to, jak celou tu zpravodajs­ko-bezpečnost­ní mašinerii úkoluje, koordinuje a kontroluje. Nakolik nezávisle a odborně probíhá vyhodnocov­ání zpravodajs­kých a bezpečnost­ních priorit, které mohou být významně odlišné od těch, které by se politikům hodily k jejich leckdy velmi nedospělým hříčkám.

Problemati­ka je to důležitá. Imunologov­é situaci společnost­i napadené terorismem přirovnáva­jí tomu, co znají ze svého oboru. Pokud se společnost bude vysilovat hysterií a populistic­kou obranou proti neexistují­cím nebo bagatelním nebezpečím, pokud bude útočit na větrné mlýny, vyčerpá se a po banálním ataku bídně zhyne.

Ale protože vláda oznámila, že budou do auditu nějakou formou zapojeni i externí odborníci, ba dokonce akademici, je zřejmě na celou akci možno pohlížet s opatrným optimismem. Což je dost dobrá zpráva.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia