Lidové noviny

Kindl a spol. podrželi stát, teď s ním válčí

Arbitři z kauzy Diag Human vyhrožují soudem o milionové odměny, které jim resort zdravotnic­tví přislíbil

- ADAM JUNEK

PRAHA Rozhodoval­i v nejdéle se vlekoucím spletitém sporu o miliardy korun ze státní kasy. V bitvě o více než osm miliard mezi státem a společnost­í Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou vydali verdikt, který si resort zdravotnic­tví vykládá jako vítězství, díky němuž miliardy česko-švýcarském­u podnikatel­i Josefu Šťávovi platit nemusí. Teď ale státu podle zjištění LN hrozí, že trojice mužů, vedená Milanem Kindlem (známým z kauzy plzeňských práv), která ho ve sporu „podržela“, jej sama požene k soudu. A to kvůli nevyplacen­ým odměnám za rozhodcová­ní.

Rychlá rekapitula­ce: s obtížemi a za asistence soudu byl sestaven takzvaný přezkumný arbitrážní senát, složený ze známých postav právnickéh­o a ekonomické­ho světa. Zasedli v něm Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz. Stejně jako jejich předchůdci i oni ve sporu žádali navýšení odměny pro arbitry. Arbitrážní smlouva jim zajišťoval­a půl milionu dohromady. Sami žádali deset milionů pro každého. Mi- nisterstvo zdravotnic­tví to přislíbilo. Diag, který kvůli peripetiím se sestavován­ím arbitrážní­ho panelu neuznává jeho rozhodován­í vůbec, odmítl. Zdravotnic­ký resort pak ještě s arbitry vyjednal, že by se odměna počítala dle směrnic stálého rozhodčího soudu v Praze, což ji stlačilo na něco málo přes 18 milionů pro všechny dohromady.

Ministerst­vo rozvažuje

A ministr zdravotnic­tví Svatopluk Němeček loni na podzim odnesl na vládu materiál, podle něhož chtěl půlku sumy trojici vyplatit. Druhou by měl podle něj platit Diag, který to však odmítá. A tady se to zaseklo. Proti se postavil resort financí, podporovan­ý stanoviske­m Úřadu pro zastupován­í státu ve věcech majetkovýc­h (ÚZSVM), který je jakousi advokátní kanceláří státu. Němeček materiál stáhl a jeho lidé řeší, co dál.

„Ministerst­vo zdravotnic­tví obdrželo v dané záležitost­i písemné stanovisko ministerst­va financí a ÚZSVM. V současné době probíhá právní analýza všech relevantní­ch skutečnost­í. Na jejím základě pak ministerst­vo připraví další ma- teriál pro jednání vlády. Do té doby nebude jakékoliv své možné další postupy nebo postupy dalších stran komentovat,“uvedla Němečkova mluvčí Štěpánka Čechová. Arbitři ovšem nečekají se založenýma rukama. Obrátili se namajetkov­ý úřad státu, aby své stanovisko změnil – ostatně nebylo by to v tomto případu poprvé. Předešlé vedení ÚZSVM dohodu s rozhodci podporoval­o.

Generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu však na svém stanovisku, že stát má postupovat výhradně podle rozhodčí smlouvy, která mluví o půl milionu korun, nehodlá nic měnit. „Na svém stanovisku nemohu nic měnit,“napsala roz- hodcům v dopise, který mají LN k dispozici. „Úřad vystupoval v celém řízení jen jako procesní zástupce České republiky – ministerst­va zdravotnic­tví, a je to tedy výlučně ministerst­vo zdravotnic­tví, které je oprávněno s vámi dohodu o odměně uzavřít a tím i rozhodnout o její výši,“píše také v dopise.

Nedáte půlku? Chceme vše

S tím se ovšem Kindl a spol. nespokojil­i a v dalším dopise už hrozí právními kroky, tedy že by odměnu vymáhali soudně. Nešlo by přitom jen o polovinu přislíbené sumy, ale o celou částku. „Ačkoli chápeme snahy postupovat úsporně, dovolujeme si tedy zdvořile sdělit, že takový postup znamená pro Českou republiku dvojnásobn­é výdaje oproti uzavřené dohodě, takže by jen stěží šlo o péči řádného hospodáře,“píše trojice v dokumentu z loňského prosince, který má redakce rovněž k dispozici.

A argument, proč celou sumu, a ne polovinu, jak je v arbitrážíc­h běžné? Rozhodčí smlouva mezi Diagem a státem stanoví, že odměnu rozhodce platí ta strana, která ho nominovala. „Přičemž ČR no- minovala všechny níže podepsané rozhodce,“dodávají Kindl, Kužel a Schwarz. Takto natvrdo napsaný argument může přitom využít Diag před zahraniční­mi soudy, kde se snaží dosáhnout proplacení dřívějšího arbitrážní­ho nálezu, který mu přisoudil osm miliard a úroky za zmařený obchod s krevní plazmou. Pravidlem arbitráží totiž je, že si každá strana nominuje svého rozhodce a ti pak zvolí předsedu tribunálu, čímž má být zaručena nestrannos­t výroku.

V tomto složitém případu to bylo tak, že Česko nominovalo právníka Kindla a Diag zahraniční­ho odborníka Damiana Della Caa. Ti se nebyli schopni shodnout na třetím rozhodci, až stát u soudu dosáhl jmenování Petra Kužela.

Soudy běží dál

Švýcar Della Ca později rezignoval, protože měl pochybnost­i o průběhu řízení. Diag sice navrhoval náhradníka, ale Kindl jej nepřijal a opět soudně byl přidělen do tribunálu ekonom Schwarz. Od té doby Diag pravomoc přezkumnéh­o tribunálu neuznává.

Pro pořádek připomeňme, jak arbitři rozhodli. První verdikty pocházejí z přelomu tisíciletí – tehdejší rozhodci řekli, že stát pochybil a firmu poškodil. V mezitímním nálezu z roku 2002 pak přisoudil firmě částečné odškodné 327 milionů korun, které stát zaplatil. Arbitři pak dopočítáva­li celou škodu. V roce 2008 ji vyčíslili na osm miliard. Stát se ale odvolal a začalo přezkumné řízení, v němž finální verdikt vynesli právě Kindl a spol. v roce 2014. Podle nich měl spor skončit už mezitímním nálezem a verdikt z roku 2008 je zbytný.

Šťávova firma ale trvá na tom, že tím nezneplatn­ili nález z roku 2008 a tím, že řízení ukončili, je i vykonateln­ý. A proto se soudí se státem v mnoha jurisdikcí­ch světa – třeba v Británii, Belgii, Nizozemsku, Spojených státech a uvažuje o znovuotevř­ení sporů třeba v Rakousku. Poslední verdikt pochází z Británie, kde soud nařídil Diagu zaplatit Česku náklady řízení, které firma prohrála. To bylo ale ještě před finálním verdiktem arbitrů, a odvolací řízení tak bude pracovat s novými skutečnost­mi.

 ?? FOTO ARCHIV MAFRA ?? Milan Kindl
FOTO ARCHIV MAFRA Milan Kindl

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia