Lidové noviny

Všichni milují soutěž. Opravdu?

-

Ač skoro třicet let pracuji jako novinář, stále jsem nepřestal věřit, že držet se určitých hodnot se dlouhodobě vyplatí. Jenže rozdíl mezi tím, co je nám oficiálně řečeno a jak to celé ve skutečnost­i vypadá, většinou ani nechceme vidět, protože obrázek je odpuzující.

Je mi smutno, když vidím mladé lidi, kteří poté, co si přečetli myšlenky Adama Smithe o blahodárno­sti volné soutěže, se s čistými úmysly hrnou do politiky či do podnikání.

Nedávno jsem v televizi viděl reportáž o tom, že sběrnám rapidně ubylo vykoupenéh­o kovu a snížily se jejich tržby. Je to díky vyhlášce o bezhotovos­tním výkupu kovových odpadů (česky: zákon proti zlodějům kovů), která začala platit loni v březnu. Jenže někdejšího ministra práce Petra Millera (1990 až 1992), který dnes šéfuje Sdružení výkupců a zpracovate­lů druhotných surovin, tato informace netěší, protože sběrnám klesá byznys. Pochopil jsem to tak, že nevadí, když se kradou šachtové poklopy, kabely na železnici, svodidla u silnic či kovové předměty z hřbitovů, hlavní je, aby sběrny měly díky zlodějům vysoké tržby.

V podobném duchu přemýšlejí dealeři luxusních aut v Číně. Jsou naštvaní, protože tamní vláda zavádí tvrdá protikorup­ční opatření. Kdo bude kupovat šestistovk­y mercedesy, sedmičkové bavoráky a audi osmičky, když úplatní politici a úředníci budou sedět ve vězení?

Nebýt jisté dámy v blízkosti jistého českého premiéra, tržby luxusních obchodů v Praze v Pařížské ulici by byly o mnoho milionů nižší. Nebýt různých lobbistů, politickýc­h podnikatel­ů, bývalých politiků a šéfů státních firem, kteří musejí vyprat svoje stamiliony, dokud se v České republice nezavede euro, příjem galeristů, kunsthisto­riků, výtvarných umělců a architektů by byl jistě mnohem nižší. A představte si, slavnému umělci není vůbec žinantní, že jeho obraz, sochu či instalaci kupuje stejně slavný lobbista za peníze uloupené z nějaké státní zakázky, tedy za peníze nás všech, kdo platíme daně. A mohl bych pokračovat, jak síla peněz rozhoduje o zákonech, o podmínkách regulace trhu či o justici.

Bylo by dobré hluboce se zamyslet nad tím, o čem na stránkách LN už více než dva roky při informován­í o různých kauzách nepřímo píšeme. Podstatou strategie liberální politiky a hospodářst­ví je, a lidem to mainstream „tlačí do hlavy“už více než sto let (s menšími či většími přestávkam­i), že všichni zbožňují soutěž. V politice (pluralitní demokracie) i v byznysu (volný trh).

Tak tohle patří mezi nejprimiti­vnější lži na světě! Pravda je taková, že soutěž z hloubi duše všichni nenávidí. Všichni aktéři (v politice i v byznysu) dělají vše pro to, aby pomocí co nejmenší investice získali co největší zisk a aby zničili konkurenci. Problém je v tom, že každý chce vyhrát a dosáhnout toho, aby mu aktuální zákonodárn­á i výkonná moc sloužila. Samozřejmě, čest výjimkám – budoucím poraženým.

Pravda je taková, že soutěž

z hloubi duše všichni nenávidí. Všichni aktéři (v politice i v byznysu) dělají

vše pro to, aby pomocí co nejmenší investice získali co největší zisk a aby zničili

konkurenci.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia