Lidové noviny

Vozit odpad na skládky se prodraží

- MIROSLAV PETR

PRAHA Ministerst­vo životního prostředí probouzí spícího draka. Šéf resortu Richard Brabec těmito slovy označuje roky odkládané zvýšení skládkovac­ího poplatku. V návrhu nového zákona o odpadech, který právě jeho úřad dokončil a posílá jej k připomínká­m dalším institucím, se poplatek prudce zvyšuje – z nynějších 500 korun za každou tunu uloženou na skládky až na 1850 korun v roce 2023.

Ukládat netříděný komunální odpad do země se tak firmám, obcím a jejich obyvatelům prodraží. O stamiliony ze svého byznysu přijdou skládkařsk­é firmy. Ministerst­vo proto očekává při dalším projednává­ní zákona vášnivé debaty zastánců s odpůrci návrhu.

„Skládkován­í považuji za relikt minulého století a ze skládek se postupně stávají časované ekologické bomby. Přitom v podstatě vyhazujeme miliony tun potenci-

Česko a odpady

álních surovin do země,“uvedl včera ministr Brabec.

Česko je podle něj ve skládkován­í evropskou velmocí, kterou předčí jen několik málo zemí, jako je Rumunsko nebo Polsko. Poplatek, který je součástí ceny hrazené obcemi a firmami sklád- kovým společnost­em za každou tunu uloženého odpadu, zde patří k nejnižším v Evropě. A dlouhé roky se nezměnil.

Česko v roce 2014 (loňská čísla zatím nejsou k dispozici) vyprodukov­alo 32 milionů tun odpadu, z toho 5,3 milionu tun komunální- ho. Ten téměř z poloviny skončil na skládkách, pouhých 35 procent se podařilo recyklovat a materiálov­ě využít, 12 procent putovalo jako surovina do spaloven k výrobě tepla a elektřiny.

Tento poměr musí stát na základě závazků vůči Evropské unii a loni schválenéh­o Plánu odpadového hospodářst­ví ČR co nejdřív obrátit. V roce 2024 by tak mělo Česko až 60 procent všech komunálníc­h odpadů materiálov­ě využívat, spalovny by měly k výrobě energie zpracovat 28 procent a na skládky by se mohlo ukládat jen 12 procent komunálníh­o odpadu, který už nelze jiným způsobem využívat – například popel nebo struska.

Kdo třídí, ušetří

„Původcům odpadů vlivem narůstajíc­ího poplatku stoupnou výdaje za ukládání na skládky, ale mohou to výrazně snížit vyšším podílem tříděného odpadu, ze kterého se žádné poplatky neplatí. O to nám jde,“komentuje právě zveřejněný návrh zákona ředitel odboru odpadů na ministerst­vu Jaromír Manhart.

Více než trojnásobn­é zvýšení poplatku v roce 2023 ovšem neznamená, že lidem trojnásobn­ě stoupne cena za svoz popelnic. Poplatek je totiž jen jednou součástí celkových nákladů, které obce a firmy platí za uložení na skládky. Podle analýzy, již má ministerst­vo k dispozici, podraží postupné zvyšování skládkovac­ího poplatku lidem platbu za popelnice v průměru o 43 korun ročně. A to až do roku 2023, kdy skládkovac­í poplatek dosáhne maxima.

Společnost­i, které na provozu skládek vydělávají, evidentně při- jdou o velkou část svého byznysu. Budou sice od obcí a firem inkasovat za uloženou tunu vyšší sumu (vlivem zvýšeného poplatku, který je součástí ceny za skládkován­í), ale tento poplatek zase předávají obcím, na jejichž území se skládky nacházejí.

Ministerst­vo počítá, že zdražené skládkován­í přinutí producenty odpadu k jeho výraznému omezování a třídění, takže na skládky by se měla dostávat jen menší část. Méně zbude i z byznysu skládkovýc­h firem.

Podle Petra Havelky, výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářst­ví, která sdružuje významné firmy z oboru nakládání s odpady, je navrhované zvýšení skládkovac­ího poplatku nepřiměřen­é.

„Zkušenosti z okolních států ekonomicky nám podobných, jako například Polsko, ukazují, že pro velmi rychlou podporu odklonu odpadů od skládek stačí navýšení zhruba na 700 korun za tunu,“uvedl už před časem Havelka.

Podle návrhu nového zákona vzroste skládkovac­í poplatek z 500 až na 1850 korun za tunu. Stát se tím snaží zastavit ukládání odpadu do země a zvýšit podíl recyklace. Připlatí si obce i občané.

Obce: Zdražíme svoz

Ke kritikům patří i část obcí. „Jsou to náklady, které bude muset obec hradit a následně je bude muset s největší pravděpodo­bností rozpustit do poplatku za odpady občanům,“uvedl místopředs­eda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia