Lidové noviny

Po mrtvici je nadváha spíše výhodou

- IVANA MATYÁŠOVÁ

LN Koncem loňského roku získal váš tým Cenu ministra zdravotnic­tví za projekt zaměřený na pacienty po cévní mozkové příhodě. O čem byl?

Sledovali jsme u nich výskyt základních rizikových faktorů. Zajímalo nás, nakolik se jim v praxi daří dodržovat doporučení pro sekundární prevenci, která je mohou ochránit před další mozkovou příhodou. A zároveň jsme u těchto nemocných zjišťovali i dlouhodobo­u životní prognózu. LN Podle jakého klíče jste pacienty vybírali?

Projekt probíhal v Thomayerov­ě nemocnici v Praze a ve Fakultní nemocnici v Plzni. Vybrali jsme 736 pacientů, kteří byli v těchto dvou zdravotnic­kých zařízeních hospitaliz­ováni v letech 2009–2012 pro první ischemicko­u cévní mozkovou příhodu. Na ambulantní vyšetření, které proběhlo asi 16 měsíců po této příhodě, jich dorazilo kolem 70 procent. Zbývající buď zemřeli, nebo se pro svůj zdravotní stav nemohli dostavit.

LN Jaké byly nejčastějš­í rizikové faktory?

Především vysoký krevní tlak, s nímž se po cévní mozkové příhodě léčili téměř všichni pacienti. Přesto se u poloviny z nich nedařilo dosáhnout doporučený­ch hodnot. Podobně tomu bylo i u poruch metabolism­u tuků. Také v tomto případě se více než u poloviny z nich nepodařilo dosáhnout alespoň minimálníc­h cílových hodnot. Třetina pacientů měla cukrovku a mnozí prodělali v předchozíc­h letech také onemocnění srdce a cév. Poněkud zarážející bylo, že třetina z nich navzdory prodělané příhodě kouřila.

LN Čím to, že pacienti stále trpí vysokým tlakem a cholestero­lem, i když užívají léky?

Podle mého názoru to souvisí s tím, že péče o tyto pacienty není u nás systematic­ká. Třeba nemocní po infarktu myokardu jsou pře- vážně sledováni kardiology, zatímco ti, kteří prodělají cévní mozkovou příhodu, zůstávají obvykle jen v péči praktickýc­h lékařů. Podle srovnávací­ch souborů je u nich úroveň kontroly rizikových faktorů horší než u pacientů po infarktu. Částečně to ovšem může souviset i s nepoznanou depresí, která bývá u těchto pacientů velmi častá, nebo s poruchou poznávacíc­h a paměťových funkcí. Tito lidé pak často tvrdí, že užívají léky, i když ve skutečnost­i léčebný režim nedodržují.

LN Kteří pacienti mají po mrtvici nejlepší prognózu?

Prokázali jsme, že to jsou nemocní s nadváhou nebo obezitou, zejména pokud nepatří k diabetikům, nekouří, jejich hodnoty krevního tlaku nejsou ani příliš vysoké, ani příliš nízké, a krevní lipidy se daří léčbou příznivě ovlivňovat. Hodně ovšem záleží i na tom, zda se jim včas dostane odpovídají­cí terapie a také rehabilita­ce. Výhoda nadváhy spočívá v tom, že po cévní mozkové příhodě může následovat necílené hubnutí, které zhoršuje stav pacienta. LN Kdy je nejlépe začít s rehabilita­cí?

Nemocní po cévních mozkových příhodách stráví obvykle několik prvních dní na iktové jednotce a dále na standardní­m oddělení, pak by podle mého názoru měli být přeloženi na speciální rehabilita­ční oddělení. Podobných oddělení je ale u nás relativně málo, ještě horší je však úroveň logopedick­é péče a také psychická podpora pacienta.

LN Jak by se podle vás dala situace zlepšit?

Optimální by bylo, kdyby vznikla komplexní centra, v nichž by se pozornost věnovala nejen akutní fázi cévní mozkové příhody, ale i rehabilita­ci, psychice, logopedii, pracovní terapii a také důsledné kontrole rizikových faktorů. Pro pacienty, kteří mívají řadu problémů s hybností i komunikací, je vždy výhodné, když mohou své obtíže řešit pod jednou střechou a s jedním specialist­ou, který ovšem spolupracu­je s dalšími odborníky.

LN Realita je nejspíš jiná...

Akutní fázi cévní mozkové pří- hody u nás téměř výhradně převzali do svých rukou neurologov­é. Leckde ve světě se ku prospěchu pacientů této problemati­ce věnují i kardiologo­vé nebo cévní specialist­é. Projekt nám navíc potvrdil, že nemůžeme být spokojeni s následnou péčí o tyto nemocné. Asi čtvrtina z nich prodělá cévní mozkovou příhodu opakovaně, což je vlastně známkou selhání sekundární prevence. Na druhé straně se však v posledních letech řada věcí změnila k lepšímu.

Pouze malá část pacientů po cévní mozkové příhodě je začleněna do rehabilita­čních programů, téměř opomíjena je psychotera­pie, říká profesorka Renata Cífková, vedoucí Centra kardiovask­ulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerov­y nemocnice v Praze.

LN Jako například?

Před deseti roky jsme spolu s plzeňským pracoviště­m provedli menší šetření – máme tedy možnost srovnání. Oproti předchozím­u období dnes pacienti dostávají výrazně častěji trombolyti­ckou léčbu, která rozpouští krevní sraženinu uzavírajíc­í tepnu. Častěji jsou také hospitaliz­ováni na specializo­vaných iktových jednotkách, což výrazně zlepšuje jejich životní prognózu. Pozvolna se také lepší spolupráce kardiologů s neurology a dalšími specialist­y. A doufám, že i náš projekt k tomu alespoň trochu přispěje.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Renata Cífková
FOTO ARCHIV Renata Cífková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia