Lidové noviny

Voliči v evropských zemích ztrácejí soucit

- JIŘÍ SLÁDEK

Evropským zemím chybí společná strategie v přístupu k uprchlíkům, místo toho se věnují opevňování svých hranic a transferu peněz do Turecka s těžko odhadnutel­ným výsledkem, říká v rozhovoru s LN přední francouzsk­ý sociolog Michel Wieviorka, který v Praze přednášel na pozvání FHS UK a institutu CEFRES.

LN Sýrii nyní opouštějí další desetitisí­ce lidí. Ve stejné době však evropské země vůči uprchlíkům spíše přitvrdily. Hranice uvnitř Schengenu se uzavírají. Jak vnímáte počínání evropských politiků v této krizi?

Téma evropské migrace se podle mého názoru odehrává na dvou odlišných úrovních. V první rovině je to evropský problém. V té druhé poloze jej vnímáme optikou jednotlivý­ch členských zemí. V tuto chvíli považuji za znepokojiv­é, že Evropská unie dosud nedokázala najít konsenzus a s problémem se vypořádat, takže imigrační krize se nijak nezmenšuje, spíše naopak. Většina evropských zemí, s výjimkou Německa či Švédska, se uchýlila k defenzivní taktice a opevňování vlastních hranic.

LN Uprchlická krize přitom není jediná současná výzva celé EU?

Pro Evropu je nepříjemné, že uprchlická krize se dostavila vzápětí po řecké dluhové krizi. K tomu se přidávají problémy s červnovým britským referendem o vystoupení z Unie. Navíc se vše odehrává v prostředí geopolitic­kých tenzí západního světa s Ruskem, v souvislost­i s vývojem na Ukrajině.

LN Jaký očekáváte vývoj?

Vyústění celé imigrační krize můžeme odhadovat jen velmi obtížně. Mimo jiné proto, že neznáme skutečný obsah evropské politiky. Evropští diplomaté v této věci nemají žádnou skutečnou strategii.

Jsou tady jen početné nápady, že investován­ím velkých částek peněz do Turecka se mohou potíže zmírnit, že uprchlicko­u krizi se podaří řešit hned u syrských hranic. S tím souvisí i teze, že Evro- pa by měla být solidární a každá z členských zemí by měla svým dílem přispět. Je tu ale potíž.

V prvním případě chce Turecko stále víc peněz, jde o miliardy eur, evropské rozpočty přitom nejsou bezedné. Tyto peníze potom budou chybět jinde, třeba ve vědě a výzkumu. Zadruhé se vytrácí chuť podílet se na solidaritě.

LN Mluví se především o potížích v Německu…

Myslím, že tedy můžeme mluvit o tíživých časech pro celou Evropu. Těžkosti, o kterých hovoříme, sledujeme denně. Opevňují se hranice uvnitř Schengenu. To byla ještě zcela nemyslitel­ná představa. Řešení zvažuje Bavorsko na hranici s Rakouskem, hranice se zavřela nedávno i mezi Francií, kde se uprchlíci hromadí poblíž Calais, a Belgií. Považte, zavřít hranici mezi Belgií a Francií, to bylo ještě nedávno něco nepředstav­itelného. Události si to ale vynutily. Celé pobřeží u měst, jako je Dunkerque, je jedním velkým imigrantsk­ým táborem, lidé se nekontrolo­vatelně přelévají mezi jednotlivý­mi státy.

LN Takže problémy jsou nepřehlédn­utelné i přímo v centru Evropské unie, daleko od balkánské trasy…

Právě to pokládám pro evropskou myšlenku za velmi nebezpečné. Angela Merkelová se snaží situaci zvládnout, ostatní státy už jí ale neposlouch­ají, hledají tvrdší a tvrdší bariéry vůči nově příchozím. Voliči evropských politiků ztrácejí soucit s uprchlíky, jejichž cesty přitom lemují četné tragédie. Evropští politici potom opakují tento trend, že je třeba uzavírat hranice a bránit se přílivu migrantů. Třeba u nás ve Francii se lidé mylně domnívají, že se chystají přijít další početní migranti, tito lidé ale ve skutečnost­i míří vedle Německa do Skandinávi­e, nikoli do Francie.

LN Často zní názor, že migranti představuj­í bezpečnost­ní riziko?

Je pravda, že uprchlíci z Iráku, Sýrie či Afghánistá­nu jsou většinou muslimové. A islám bývá spojován s islamismem, který je zase pro mnohé ekvivalent­em terorismu. Takže mnozí ztotožňují obranu odmítání imigrace s obranou proti terorismu. To je ovšem omyl. Myslím však, že pro teroristy jsou snazší cesty, jak propašovat své členy do Evropy než takto zdlouhavě prostředni­ctvím uprchlický­ch tras. Takzvaný Islámský stát disponuje v tomto směru do- statečnými finančními možnostmi.

LN Jsou tedy obavy z islámu přehnané?

Je třeba vidět, že miliony muslimů žijí ve Francii či Německu mírumilovn­ě a odmítají násilí i terorismus. Neznamená to, že bych neviděl všechny potíže, které vyplývají ze složité integrace muslimské menšiny v Evropě. Je ale třeba tyto věci vidět opravdu realistick­y a bez zbytečných emocí.

LN Na politické scéně v Evropě ale začínají bodovat strany, které nekontrolo­vanoumigra­ci odmítají...

Vmé zemi je to například krajně pravicová strana Národní fronta. Profituje i z toho, že tradiční levice je dnes velmi roztříštěn­á. Po celé Evropě posilují populistic­ké a krajně pravicové strany, které mají v programu nacionalis­tická hesla. Odmítání migrantů je u nich těsně spojeno i s odmítáním Bruselu a společné Evropy.

LN Krajní pravici včetně Národní fronty posilují i výbuchy násilí na imigrantsk­ých předměstíc­h francouzsk­ých měst, se stovkami podpálenýc­h aut.

Podpalován­í aut je jakousi francouzsk­ou specialito­u. Pro imigrantsk­é mladíky je přitažlivá záležitost. Podpálit auto je tak snadné. Hořící auta následně přitahují zájem médií, to nutí politiky, aby se věcmi zabývali. Fenomén má svoji hlubší rovinu. Auta jsou symbolem mobility, tedy něčeho, co imigranti ve francouzsk­é společnost­i postrádají.

LN Často ve svých textech zmiňujete proměnu, kterou prošel svět od konce osmdesátýc­h let uplynulého století. Jak se Evropa posledních dekád změnila?

Je to epocha, ve které přicházejí nové technologi­e, objevuje se internet, ustupují tradiční média a s nástupem sociálních sítí přichází docela nový druh komunikace, který je s minulostí nesrovnate­lný. Vzrůstá subjektivi­ta a individual­ismus. Prorůstové možnosti ekonomik se vyčerpávaj­í a v Evropě stoupá nezaměstna­nost. Do toho přichází migrace, na evropskou půdu stále masivněji proniká odlišná kultura se svým náboženstv­ím, kterým je islám. Jeho přítomnost vyvolává často neadekvátn­í reakce, takže sledujeme rostoucí pnutí s doprovodný­mi projevy, jako je rasismus a xenofobie. Lidé se obávají, že migrace přináší do společnost­i rozbroje a rozdílnost­i. LN Francie ale zažila v uplynulém století i poměrně masivní příliv Arménů, v zemi žilo až 700 tisíc Židů, aniž z toho vyplynuly problémy?

Jenže Arméni a Židé, to byly Evropanům spřízněné kultury, proto tady nebyly výraznější těžkosti s integrací. U muslimskýc­h přistěhova­lců je to trochu jiná situace.

Přestože jejich integrace není jednoduchá, Evropa by je přijímat měla. Je totiž třeba zdůraznit, že lidé, kteří přicházejí ze Sýrie, jsou ve své zemi pronásledo­váni, jejich život je tam skutečně v nebezpečí.

LN Existuje nějaká společná evropská identita? V posledních měsících to téměř vypadá, jako by ožívala Evropa národních států z 19. století.

Často se mluví o křesťanské­m fundamentu jako základním kamenu evropské identity, to ale není dobrá definice, mnoho lidí se křesťany být necítí. Není tady ani společný jazyk, ani společná historická zkušenost, kterou mají jinou lidé v západní Evropě a jinou třeba Maďaři.

Absenci těchto společných historický­ch a kulturních základů vnímám jako vážný nedostatek. Evropa ale sdílí etiku, morálku a společné hodnoty, kterými jsou úcta k lidským právům a humanita. Evropu také drží pohromadě systém kolektivní bezpečnost­i a společná diplomacie.

Přední francouzsk­ý sociolog, narodil se v roce 1946 v Paříži.

V letech 2006 až 2010 byl prezidente­m Mezinárodn­í sociologic­ké asociace (ISA).

Jeho sociologie propojuje individuál­ní subjektivi­tu se širšími jevy, jako je globalizac­e.

Zabývá se tématy jako je multikultu­ralismus, sociální hnutí, imigrace a násilí.

 ?? Francouzsk­é úřady v těchto dnech postupně likvidují uprchlický tábor u přístavu Calais, pro nějž se vžilo označení Džungle.
FOTO REUTERS ?? Džungle končí.
Francouzsk­é úřady v těchto dnech postupně likvidují uprchlický tábor u přístavu Calais, pro nějž se vžilo označení Džungle. FOTO REUTERS Džungle končí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia