Lidové noviny

Úspora v zakázce už nebude „za trest“

Nová pravidla pro veřejné investován­í odbourají zvyk, že se do nákladů počítá i to, na čem se ušetřilo nebo co se vůbec nestalo

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Před pár lety soutěžilo Kladno dodávku nové optické sítě do města. Tendr byl složitý, trval tři roky, a v mezičase se jedna součástka přestala vyrábět, takže bylo třeba koupit jinou, než jaká se uváděla v původním projektu. Byla o dvě stě tisíc levnější, spotřebova­laméně elektřiny, ale stejně si tuhle změnu museli politici započítat jako prodražení. Tahle nelogičnos­t s novým zákonem o veřejných zakázkách odpadne. Jednoduše řečeno: to, co se ušetří, se začne odečítat, namísto toho, aby se to přičítalo.

Je to problém především kvůli evropským dotacím, protože o takzvané dodatečné práce klesá udělená podpora z Bruselu, i když to vlastně bylo hospodárné. „Objevují se situace, že máte dálnici za 5 miliard. Soutěž už se na ni dělala dávno, technologi­cky jsmemezití­m jinde a může se udělat tichý asfalt, který je výrazně kvalitnějš­í za stejnou cenu. Musíte počítat cenu za vysoutěžen­ou i použitou technologi­i, a z pohledu dotací jste na 10 miliardách,“vysvětlil LN Ladislav Okleštěk, poslanec z hnutí ANO, který popisovano­u změnu navrhl.

Vedle složitých dopravních staveb, kterých se to týká nejvíc, protože jejich příprava se často protahuje, se takhle uleví i při rekonstruk­cích památkovýc­h objektů. Investor musí zohlednit stanovisko památkové péče, jenže ta může nařídit něco, s čím se v původním projektu nepočítalo. Stavaři po téhle změně volali dlouho a poukazoval­i na to, že je nelogické, aby se do nákladů počítalo i to, co se nepostavil­o nebo nedodalo.

Maximálně o třetinu

Horní limit na dodatečné práce bude nastaven na 30 procent z celkové vysoutěžen­é ceny zakázky. Cokoli se stane nad tenhle limit, musí už se znovu soutěžit – je to pojistka, aby se benevolenc­e v hýbání s cenou tolik nezneužíva­la. To se děje teď a bude se to dít samozřejmě i s novým zákonem, ale současně dostanou poctiví zadavatelé v nenadálých okolnostec­h šanci situaci vyřešit.

Kolem limitů je v zákoně ještě jedna novinka – na jednotlivý­ch položkách se bude moci cena měnit oproti té vysoutěžen­é až o polovinu (směrem nahoru i dolů). Na příkladu s výměnou obecní kanalizace: v tendru vybraný typ trubek stojí milion, ale v mezičase se na trhu objeví o půl milionu levnější trubky se stejnou funkcí. Pokud to bude současně znamenat, že celková cena nové kanalizace se nezmění o víc než třetinu, může starosta klidně vzít levnější trubky, a nepřijde o dotaci.

Novinka je součástí nového zákona o zadávání veřejných zakázek, který včera schvaloval­a sněmovna. Poslanci se zvládli vypořádat s jednotlivý­mi pozměňovac­ími návrhy, ale o zákonu jako celku budou hlasovat až příští týden, protože to před koncem svojí „pracovní doby“nestihli. Nicméně je to už jen závěrečné odklepnutí, koalice je připravena podpořit verzi se včerejšími změnami.

Svoboda vs. odpovědnos­t

Hlavním mottem normy je, že veřejní zadavatelé, od nejmenších obcí přes významné příjemce dotací až po ministerst­va, dostanou víc svobody, ale s tím také zodpovědno­sti. Pomůže to hlavně u velkých a složitých tendrů, jejichž předmět se těžko definuje. Není ovšem pravda, co se často zmiňuje, že nynější úprava nutí soutěžit jenom na cenu, v důsledku čehož nejen obce dostávají za podstřelen­é peníze výrazně nekvalitní práci nebo zboží. Už teď se mohou podmínky nastavit tak, že zohlední mnohem víc věcí než jen cenu, třeba celkovou ekonomicko­u výhodnost. To znamená, že materiály musejí být kvalitní, aby se po roce nerozpadly, a neměly by se prodražova­t ani na údržbě. Nechybí možnost, ale odvaha zadavatelů takhle zakázku vypsat.

Klíčové důvody jsou pro to dva. Prvním je trend, který se objevil v práci policie a žalobců za vlády Petra Nečase (ODS), to znamená posílání před soud za to, co je politickým rozhodnutí­m. Třeba když se zastupitel­stvo rozhodne, že nevybere nejnižší nabídku na pronájem budovy, protože ji raději dá někomu, kdo slíbil nezaplnit ji hracími automaty.

Druhým důvodem je pak mnohdy nešťastné nastavení dotačních programů. „Správci fondů dávají do podmínek, že žadatel podporu dostane jen tehdy, když si vybere nejnižší cenu. Tak se bojím, že to zákon nevyřeší,“zapochybov­al včera poslanec ODS Petr Bendl.

Samotný zákon to neodbourá, ale ruku v ruce s ním jdou také změny na ministerst­vech. Více než dřív se sjednocují požadavky resortů na to, co musí zájemce o dotaci splnit, a centrální dohled nad tím má ministerst­vo pro místní rozvoj, které zákon sepsalo. Chystá i plošnou osvětu a podrobně rozepsaný výklad, aby starostové nemuseli pochybovat, jestli paragrafům rozumějí správně.

To bude hodně zapotřebí, protože mezi těmi, kdo nemají se zakázkami moc zkušeností, nad novým zákonem nepanuje nadšení. Zvláště politici z menších měst by měli raději v zákoně do detailu rozepsáno, jak mají krok za krokem postupovat. Volnost při vypi- sování zakázky by raději obětovali jistotě, že je policie nezbaví volnosti úplně. „Největší radost z tohoto zákona budou mít výrobci vánoček a pilníků, protože vánočka se zapečeným pilníkem se stane žádaným artiklem,“shrnul poslanec KSČM Leo Luzar.

Střet nad střetem zájmů

Přestože jde o velmi rozsáhlý zákon, který změní způsob, jakým se v České republice investují veřejné peníze, drtivou většinu debaty ve sněmovně včera spolklo probírání toho, jak z těchto investic těží holding Agrofert vicepremié­ra vlády a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Důvodem byl návrh poslance TOP 09 Martina Plíška, aby se firmy, v nichž má člen vlády víc než 10 procent, nesměly tendrů vůbec účastnit.

Sociální demokraté návrh nepodpořil­i, chtějí se vhodným řešením střetu zájmů svého koaliční- ho partnera zabývat až při projednává­ní zákona o střetu zájmů, do pravidel pro veřejné investován­í téma začleňovat odmítli. „Nechceme dělat plané politické gesto. Střet zájmů je velký problém a my chceme jeho řešení podpořit, ale až tam, kde je to na místě,“odpověděl na ostrou kritiku opozice premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). TOP 09 a ODS měly jeho straně za zlé, že kvůli strachu z rozpadu koalice nechávají Babišův souběh politické, ekonomické a mediální moci na pokoji.

Jeden protikorup­ční pokrok na novém zákonu vidí ale i opozice. Dnes je běžné, že se o veřejné zakázky hlásí firmy se schovanými vlastníky, a nikdo netuší, jestli někdo z politiků nenahrává peníze sám sobě nebo kamarádům. Do budoucna bude muset vítěz tendru doložit důkaz o tom, kdo jsou jeho opravdoví majitelé, a pokud to neudělá, o zakázku přijde.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia