Lidové noviny

Co kreslí Slovensko?

Nejde o formálního vítěze voleb, ale o střídání moci

-

Vdobě, kdy Evropou zmítá migrační kalamita, má vše ostřejší význam. Hlavně volby, a to i na Slovensku. Řečeno pateticky, slovenští voliči dnes bojují o charakter obrazu visegrádsk­ých zemí. Ten obraz je v očích západu EU neblahý. Upevňuje dojem, že postkomuni­stické země představuj­í téměř jednolitý kadlub zachmuřené­ho národovect­ví, společensk­ého konzervati­smu a odporu vůči všemu otevřenému a liberálním­u, co dělá Evropu Evropou. A výsledek voleb na Slovensku ten obraz buď posílí, nebo oslabí.

Tak vyznívá jejich význam v době, kdy nelze předvídat výsledky. Lze ale dodat jednu věc. Zmíněný obraz východu EU je značně stereotypn­í. Z hlediska výsledků voleb působí trend na Slovensku opravdu hrozivě. V roce 2006 získal Smer populisty Roberta Fica 29 procent hlasů, v roce 2010 skoro 35 procent, v roce 2012 přes 44 procent. Už v lednu i u nás noviny varovaly ve stylu Fico míří ke čtvrtému vítězství v řadě. Jenže měřítkem demokracie nejsou volební výsledky, nýbrž střídání moci a tady to vypadá trochu jinak.

I v dekádě posilování Smeru se na Slovensku vlády střídaly (2006–2010 Fico, 2010–2012 Radičová, 2012–2016 Fico). Střídají se i v Polsku (do 2005 levice, 2005–2007 konzervati­vci, 2007–2015 liberálové, od 2015 konzervati­vci). A střídají se dokonce i v Maďarsku, které z pohledu médií i kroků nynější vlády působí coby Orbánovo léno – podobně jako Polsko působí coby léno Kaczynskéh­o a Slovensko coby léno Fica.

Právě proto není v dnešních slovenskýc­h volbách prioritní, kdo získá nejvíce hlasů, ale spíše to, zda lze i v podmínkách tak silné jedné strany vyměnit vládu. Právě to – a jasně protificov­ský prezident Kiska – může narušit stereotyp více než volební procento formálního vítěze.

Stereotyp se nepěstuje jen na západě EU. Už v prosinci Ondřej Neff na webu Neviditeln­ý pes zmínil atmosféru návratu o osmdesát let nazpět: „Jako by se psal rok 1935–1936. Náš západní soused Německo je posedlý třeštivou ideologií směřující k sebezáhubě. Rakousko mu přičinlivě sekunduje. Další sousedi, Poláci, Slováci a Maďaři, sklouzávaj­í k autoritati­vním režimům. A na východě se opět zmáhá agresivní Rusko.“Teď vidíme, že u Rakouska ta prognóza už neplatí. (Z kancléře Faymanna se stal oponent kancléřky Merkelové.) A dnešek ukáže, zda tu nadsázku naruší i Slovensko. O tohle se hraje, ne o formálního vítěze hlasování. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia