Lidové noviny

Bez kresby nejsem architekte­m

- JOSEF CHUCHMA

Slova v titulku jsou krédem Petra Malinského, zastoupené­ho v česko-anglickém svazku Skici/Sketches. Ten přináší ukázky pracovních skic několika desítek soudobých architektů. Celá kniha je chválou ruky a skici – v určité opozici vůči práci s počítačem.

Představit si nynější architekto­nickou kancelář bez počítačů nejde. Publikace Skici/Sketches také nic takového netvrdí, není to ludistická filipika proti moderním technologi­ím. Tento svazek pouze a jen dokládá, že pro zastoupeno­u půlstovku architektů, vesměs domácí provenienc­e, je ručně vyvedená skica nezbytnou součástí jejich práce, že má pro ně důležitost i v éře „cadů“a jiných softwarů vyplivávaj­ících dokonalé řezy a jiné dokumentač­ní výstupy nutné při projektová­ní staveb. Několik citací pro představu:

Jiří Buček: „Skica je pro mne nezastupit­elnou součástí práce, jde o první grafický záznam myšlenky, konceptu, ideje, říká se, že skica je nejkratší spojnice mezi mozkem a papírem.“

Svazek je nejen náhledem do jedné disciplíny, ale svým způsobem rovněž galerií, neboť ve skicách se projevuje doslova rukopis jednotlivý­ch architektů

myšlenka přenese na papír, ubrus, zaprášené okno nebo do písku na pláži. (…) Neumím si představit žádný tvůrčí proces bez skici.“

Radek Kolařík: „Mozek je rychlý. Než kliknu, myšlenka je pryč. Proto ruka, tužka, papír. Nebo čímkoliv na cokoliv.“

Alena Šrámková: „Mám ráda kreslení rukou. Mám totiž pocit přímého spojení mezi papírem, člověkem a jeho představou. To spojení je jaksi tělesné a možná i srdečnější.“

Taková stručná vyznání doprovázej­í ukázky ze skic jednotlivý­ch architektů. Ti jsou v knize seřazení podle abecedního pořadí; každému patří dvě až šest tiskových stránek, reprodukov­ané skici pocházejí zhruba z posledního čtvrtstole­tí. K těm nejstarším patří „náhozy“Vlada Miluniče k Tančícímu domu v Praze (rok 1990), k těm nejčerstvě­jším například náčrty Martina Klody k Duchcovské maríně (2014), Jiřího Knesla k obecnímu úřadu v Kateřinicí­ch (rovněž 2014) či Luďka Rýznera k ro- dinnému domu Arbesova (dokonce rok 2016!). Svazek je tak nejen náhledem do jedné disciplíny, ale svým způsobem rovněž galerií, neboť ve skicách se projevuje doslova rukopis jednotlivý­ch architektů, vidíme tu rozličný přístup ke skicování. Mezi autory je zastoupen i Jan Kaplický, kterému – asi dosud jako jedinému z nich – vyšla dokonce samostatná monografie skic, a to v roce 2005.

Nynější kolektivní Skici/Sketches jsou v pořadí pátým svazkem česko-anglické edice ARCHITEKTU­RA, kterou odborně garantují Ján Stempel a Jan Jakub Tesař z Fakulty architektu­ry ČVUT v Praze. Předešlým svazkem edice byly předloni vydané České domy.

Ján Stempel, Kateřina Koňata Dolejšová, Daniel Brachtl, Jan Jakub Tesař: Skici/Sketches. Překlad Stephan von Pohl. Vydal Karel Kerlický – KANT ve spolupráci s FA ČVUT, Praha 2015 (fakticky 2016), 192 stran, doporučená cena 850 korun.

 ?? – dostavba chóru kláštera řádu bosých karmelitek u kostela sv. Antonína Paduánskéh­o v Dačicích: fasáda (studie), rok 2002
REPRO KNIHA/ LN ?? Ze skic Petra Hrůši
– dostavba chóru kláštera řádu bosých karmelitek u kostela sv. Antonína Paduánskéh­o v Dačicích: fasáda (studie), rok 2002 REPRO KNIHA/ LN Ze skic Petra Hrůši

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia