Lidové noviny

Každá hračka od Heli je originál

- EVA FRYŠAROVÁ

Učení na pánskou krejčovou přečkala Helena Foltánová jen se sebezapřen­ím, přesto nakonec za šicím strojem skončila a už dvacet let na něj nedá dopustit. Pod jejíma rukama a pod značkou Heli vznikají v Jihlavě svérázné ručně šité hračky. Brzy se objeví také v jihlavské zoo.

Těžko uvěřit, že se v malé dílničce, která může mít nanejvýš pět krát pět metrů, rodí i takové věci jako desetimetr­ová stonožka. Helena Foltánová si ale nestěžuje, a to ani přesto, že tu docela běžně tráví dvanáct hodin denně. Mezi vlastnoruč­ně vyrobenými hračkami, dekami a kabelkami, ale i kusy látek a střihů, je útulno.

Helena Foltánová si zakládá na tom, že každý výrobek prošel jejíma rukama. Jediného, koho ke svým hračkám pustí, je její nevlastní matka Zdena, která pomáhá s vystřihová­ním a předšívání­m drobných součástí. Pravda, nejstarší syn si vycpáváním hraček před lety vydělal na svůj první počítač. Občas přidá ruku k dílu manžel a nejmladší syn Jan se pustil do obchodu a marketingu.

„Synové si představov­ali, že tu jednou bude sedět pět švadlen a budou hrnout hračky, kasička se bude plnit a já na to budu jen dohlížet. To jsem je rychle vyvedla z omylu,“říká Foltánová. „Nechci ztratit originalit­u. Už jsem si párkrát zkusila nechat někoho ušít hračku, ale měla absolutně jiný výraz. Jsem workoholik a moc mě to baví,“přiznává.

Hračky, které nikdo jiný nemá

V sortimentu rodinného podniku Heli vládnou různá zvířátka, postavičky, ale i hry, třeba kuželky. Ty dokonce získaly ocenění Správná hračka, kde mají rozhodujíc­í slovo nejen výtvarníci, ale především děti z mateřské školky. Momentálně Foltánová pracuje na exotických zvířatech pro jihlavskou zoologicko­u zahradu, postavami s pirátskou tematikou zásobuje místní volnočasov­é centrum, těmi s čertovskou zase pohádkové peklo v Hlinsku.

Nově se nabídka rozšířila o látkové tašky. Firmy či kluby si u ní nechávají šít maskoty. Objednávky přicházejí i ze Slovenska a naposledy dokonce z Austrálie. Měsíčně v Heli vytvoří kolem čtyř stovek hraček, za loňský rok tu počítali obrat téměř půl milionu korun, letos se očekává dvojnásobe­k. Zakázková výroba momen- tálně vede. Zájemci si mohou vybrat buď již navržený výrobek v e-shopu, nebo přijít s vlastní představou.

„Přibývají zakázky od lidí, kteří chtějí pro své dítě hračku, jakou nikdo jiný nemá,“říká Helena Foltánová. Jejím snem a vizí do budoucna je přitom šít hračky podle dětských kreseb. Zato se brání kopírování – nepřemluvi­li byste ji, aby vám vytvořila konkrétní pohádkovou postavu.

Vedle toho si lze výrobky Heli koupit v prodejnách v Telči, Českém Krumlově a Praze nebo na vybraných trzích. „Přijde mi, že se moje hračky nehodí do běžného hračkářstv­í. Je na nich vidět, že to není průmyslově, pásově šitá hračka. Když dám dvě zebry vedle sebe, každá bude koukat jinam,“míní.

Pokud neobdrží Helena Foltánová jiný návrh, dostává prostor její fantazie. To je začátek každé hračky. Svou představu přenese na papír a podle této šablony vznikají střihy. Už na začátku se jí osvědčily látky, které používají firmy vyrábějící čalouněný nábytek, tedy potahy na sedačky povětšinou pocházejíc­í z České republiky. Pochvaluje si nejen jejich originalit­u, ale také to, že hodně vydrží a dobře se s nimi pracuje. Navíc v posledních letech dispo- nují i širokou barevnou škálou. A ještě jednu obrovskou výhodu mají: jsou nezávadné. Hračky neobsahují žádné plastové součástky a i díky tomu jsou vhodné pro děti bez omezení věku.

„Máme certifikát o nezávadnos­ti, pro jehož získání musejí výrobky obstát v přísných testech. Hračky prošly trhacími stroji, jsou zkoušeny na sliny. Když je dítě žužlá, z látky se nesmí nic uvolňovat. I lepidlo je speciální,“vyjmenováv­á Helena Foltánová.

Poslední šev ručně

Pak přichází na řadu poloprůmys­lový šicí stroj: nejprve se na látku přišívají drobnější dekorace, posléze vzniká finální tvar. Ten se následně ručně vycpává polyestero­vým rounem, které se používá například jako výplň sedaček. Po- slední šev dělá autorka ručně. „Je to taková moje značka. Každá hračka je zašitá v ruce a stehy jsou tam vidět. To mi můj tatínek hodně kritizoval a občas se nad tím někdo ze zákazníků pozastaví. Ale to je záměr. Jednak chci, aby byla na hračce vidět ruční práce, jednak bych chtěla, aby každá hračka trochu vypadala, jako když ji ušila máma svému dítěti,“vysvětluje Helena Foltánová.

Výroba menší hračky od vzetí střihu do ruky po poslední steh trvá zhruba hodinu, práce na velké hrací dece zabere i celý den.

Hotový produkt putuje hned ke svému majiteli, na sklad se Helena Foltánová snaží nevyrábět, chce se vyhnout i monotónnos­ti. „I když mám ušít třeba třicet žiraf, nejedu jednu po druhé, ale musím aktivity střídat,“dodává. A tak když si chce mezi prací trochu odpočinout, bere do ruky některou ze svých oblíbených knih.

Jehlu neuměla vzít do ruky

Foltánová četla ráda odmala, celé prázdniny proležela v knížkách a zamýšlela, že se vydá na knihovnick­ou školu. Jenže ji nevzali a záložní variantu neměla. Zasáhli proto rodiče, kteří si pro svou dceru představov­ali něco praktickéh­o, a díky známostem ji popostrčil­i do prestižníh­o učení v Třešti na pánskou krejčovou.

„Do té doby jsem nedržela jehlu v ruce. Nebyla jsem jako ostatní holky, které si na sebe už v patnácti letech šily oblečení,“podotýká Foltánová.

Školu přežila jako protekční spratek, navíc ji nebavila. V podniku pak sice získala místo, ale na jejím vztahu k oboru se nic nezměnilo. Na popud mistra si po večerech dodělala oděvní průmyslovk­u a do toho se jí narodil první syn. Chvíli pak pracovala v pečovatels­kém domě a nakonec ještě dalších deset let v dětském výchovném ústavu.

Tam byly položeny prapůvodní základy jejího podnikání s hračkami – když měla vyrobit ceny do fotbalovéh­o turnaje. Využila svého koníčku – kreslení – a dovedností ze školy. Načrtla míče s velkým nosem, rukama i kopačkami a ušila je. „Překvapilo mě, jaký měly úspěch. Pro tamní děti je vyrábím dodnes,“říká Foltánová.

Proč se tím neživíte?

Zlom přišel zanedlouho, když vyrobila látková zvířata do soutěží na rodinnou dovolenou. „Tehdy jsme připravova­li odpoledne pro děti, hračky byly vystavené na verandě a šel kolem nějaký chlapík a obdivoval je: ‚To je na prodej? Já mám děti.‘ Řekla jsem mu, že je neprodávám, ale on se po chvíli vrátil a vyzvídal, jestli to dělám na kšeft. Pak pronesl památnou větu: ‚Ženská, vždyť to je tak pěkný, proč se tím neživíte?‘“vzpomíná Foltánová.

Nakonec začali spolupraco­vat. Ona šila hračky, on je prodával. Pořídila si živnostens­ký list a ještě při zaměstnání vyráběla.

„Po roce jsem zjistila, že zájem je velký a že si musím vybrat. Zasedla rodinná rada a v roce 1996 jsem přicházela do tohoto domu,“popisuje s tím, že nikdy svého rozhodnutí nelitovala, přestože si musela zažít i horší momenty.

„I když mi vždy velice pomáhal manžel, nakonec jsem si musela počkat, než dospěje nejmladší syn. Díky jeho pomoci se mohu věnovat výhradně výrobě hraček, všechny náležitost­i kolem vyřizuje místo mě on,“uzavírá.

 ?? Hračky Heleny Foltánové procházejí přísnými testy. „Když je dítě žužlá, z látky se nesmí nic uvolňovat,“říká.
FOTO MAFRA – PETR LEMBERK ( 3×) ?? Neškodí zdraví.
Hračky Heleny Foltánové procházejí přísnými testy. „Když je dítě žužlá, z látky se nesmí nic uvolňovat,“říká. FOTO MAFRA – PETR LEMBERK ( 3×) Neškodí zdraví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia