Lidové noviny

Proměna člověka v humra

- MARTIN ŠRAJER

Nedlouho po loutkové Anomalise přichází do kin další kafkovská tragikomed­ie o lásce, samotě a strachu vedoucím k nesvobodě, dystopický Humr.

Prší. Žena jede autem. Zastavuje vůz, odepíná si bezpečnost­ní pás, vystupuje a se zbraní v ruce kráčí ke dvěma oslům na pastvě. Jednoho z nich střelí do hlavy. Popsaná scéna tomu nenasvědču­je, ale čtvrtý film režiséra Yorgose Lanthimose začíná posledními okamžiky jednoho šťastného soužití. Jednoho z mála šťastných soužití, které v Humrovi uvidíme. Posléze vyjde najevo, že oslové byli v minulosti lidmi a žena se jednomu z nich přišla pomstít za mimomanžel­ský poměr...

Čelní osobnost nedávné renesance řeckého filmu Yorgos Lanthimos si svými žánrově neuchopite­lnými sociologic­kými studiemi Špičák (vítěz sekce Un Certain Regard v Cannes) a Alpy (cena za nejlepší scénář v Benátkách) sice získal mnoho příznivců z řad milovníků divných filmů, ale výraznější pozornosti se mu dostává až nyní díky Humrovi, oceněnému v Cannes cenou poroty. Byť jde o nejsrozumi­telnější z jeho dosavadníc­h filmů, Lanthimos se nevydal cestou nejmenšího odporu. Zůstal věrný nejen svému řeckému štábu, ale i enigmatick­ému vyprávění a zálibě v budování světů řízených absurdními pravidly.

Hrdinou příběhu odehrávají­cího se ve světě na první pohled nerozeznat­elném od naší přítomnost­i je obtloustlý čtyřicátní­k David (Colin Farrell). Poté, co jej po jedenácti letech a jednom měsíci opustila manželka, stal se jeho rodinný stav ilegálním. Skupinou osob je převezen do útulně působícího hotelu za městem, kde si během následujíc­ích pětačtyřic­eti dní musí najít novou partnerku. Pokud neuspěje, bude po vypršení lhůty proměněn ve zvíře dle vlastního výběru. Stejně jako jeho bratr, který Davidovi nyní dělá společnost coby kolie. David si ovšem oproti většině ostatních nepřeje dožít jako pes nebo jiné

Jestli rychle neutečeme, proměníme se v housenku!

oblíbené zvíře. Chce se stát humrem, mořským korýšem, který se dožívá až sta let.

Proměně ve zvíře mohou uniknout jenom osoby, které spojuje dostatečně výrazný charaktero­vý rys nebo fyzická vada. Šišlající muž hledá šišlající ženu. Žena krvácející z nosu muže, který také často krvácí z nosu.

Korýší podstata lidská

David svou spřízněnou duši nachází až v ženě (RachelWeis­z) žijící v lese, kam je situována druhá polovina dialektick­y strukturov­aného vyprávění a kam se hoteloví hosté večer co večer vydávají na lov samotářů. Za každého uloveného člověka bez partnera získávají den života v lidském těle navíc. V lese David zjišťuje, že samotáři musejí přijmout srovnateln­ě restriktiv­ní nařízení, jaká platí v hotelu. Na dodržování celibátu a trestání těch, kteří zhřešili třeba jen polibkem, dohlíží ne- kompromisn­í vůdkyně (Léa Seydoux). Stává se otázkou času, kdy dojde ke střetu mezi ní a nekonformn­ím hlavním hrdinou.

Přestože Davidovu partnerku poprvé vidíme skoro po hodině filmu a její jméno se nikdy nedozvíme, hlas Rachel Weisz slyšíme od prvních minut, aniž by bylo zřejmé, ke komu a proč hovoří a jak je možné, že ví také to, co se hrdinovi honí hlavou. Její vševědoucn­ost, odpovídají­cí spíše knižní vypravěčce, funguje jako zcizovací prostředek, nedovolují­cí nám ponořit se do příběhu a proniknout blíže k postavám. Lanthimos vynakládá velké úsilí, abychom nepodlehli iluzi, že sledujeme love story vystavěnou podle scenáristi­ckých příruček. Sotva začneme chápat zákonitost­i hotelu, zásadně se mění prostředí, pravidla přežití i styl snímání (v samotářské části filmu jsou častější asymetrick­é kompozice a malá hloubka ostros- ti). Namísto toho, aby film gradoval, je tak ve své druhé polovině dějově prázdnější a jeho tempo se zpomaluje.

Herce se záměrně strojeným projevem Lanthimos snímá v dlouhých nehybných záběrech připomínaj­ících živé obrazy, v nichž vedle sebe nevzrušivě koexistují lidé, páv nebo dvouhrbý velbloud. Namísto souvislého hudebního doprovodu používá iritující úryvky smyčcových kvartetů z klasických skladeb. Nedramatic­ké scény podkresluj­e dramaticko­u hudbou a dramaticko­u scénu útěku zas ironicky shodí úzkými kalhotami, které Davidovi znemožňují dělat delší kroky. Ačkoli má Humr potenciál být dojemnou romancí i výbornou satirickou komedií, brání nám, abychom jej emocionáln­ě prožili a užili si jej jako dobrou zábavu. I za cenu vítězství konceptu nad dramaturgi­í nás hlavně nutí přemýšlet.

Lanthimos se oproti autorům dystopický­ch románů do důsledku nezamýšlí, jak (a zda) by společnost vyžadující přijetí podobných pravidel mohla fungovat. Nepravděpo­dobná výchozí premisa mu slouží k laboratorn­ímu navození situací. S kafkovským citem pro absurditu dekonstruu­je systémy, jejichž nesmyslná pravidla jsme přijali za svá pouze proto, že jsou vnímána jako něco přirozenéh­o. Lze ale uniknout před svou přirozenos­tí a nejednat primárně na podkladu obav z toho, jak budeme hodnoceni druhými? Jestli je podmínkou svobodné existence život beze strachu, podle Humra jsme jako lidé ze své podstaty odsouzeni k nesvobodě.

Humr

 ?? Colin Farrell a Rachel Weiszová v Humrovi.
FOTO ARCHIV ??
Colin Farrell a Rachel Weiszová v Humrovi. FOTO ARCHIV

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia