Lidové noviny

Operátoři objevili kouzlo televize

Telekomuni­kační firmy si brousí zuby na 800 tisíc českých diváků

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Největší český mobilní operátor T-Mobile se pouští do televizníh­o vysílání. Svou IPTV, tedy vysílání po internetov­ých kabelech, začne prodávat od 4. dubna. Rozšíření nabídky o službu, jež se prakticky neliší od konkurenčn­í O TV, potvrzuje potřebu telekomuni­kačních firem hledat nové zdroje příjmů, kterými by vykompenzo­valy propad výnosů z klasických telefonníc­h služeb.

ANALÝZA

Na první pohled by se mohlo zdát, že T-Mobile jde po krku konkurenčn­ímu O . Firma majoritně vlastněná skupinou PPF nejbohatší­ho Čecha Petra Kellnera ve stejný den, kdy T-Mobile novinku v portfoliu představov­al, vydala zprávu, že prodlužuje možnost zpětného přehrání odvysílaný­ch televizníc­h pořadů ze 30 na 50 hodin. T-Mobile totiž přišel se 48hodinový­m archivem.

Většina se dívá přes anténu

Ve skutečnost­i ale operátoři víc než proti sobě jdou společně po divácích především Českých Radiokomun­ikací, kteří sledují televizi zdarma přes anténu, takzvaně „ze vzduchu“. Těch je totiž v České republice stále většina. Jejich podíl se dlouhodobě pohybuje na úrovni 60 procent domácností. Na západ od našich hranic přitom bývá poměr opačný.

„Důvodem nízkého podílu placené televize je skutečnost, že to, co na západě televizní vysílání prodává, bylo u nás dlouhou dobu zdar- ma. Ať už jde o sport či kanály ve vysokém rozlišení. Zároveň podle našich průzkumů zákazníci z 80 až 90 procent konzumují v televizi český obsah, proto velké skupině lidí pozemní vysílání stačí,“říká ředitel marketingu pro rezidentní segment v T-Mobile Tomáš Ryšavý.

Nejinak to vidí i O , jehož šéf Tomáš Budník již dříve v rozhovoru pro LN uvedl, že české diváky je třeba naučit, že za některý obsah se platí. V jiných zemích totiž zdaleka není obvyklé, že by například veřejnoprá­vní televize přenášela exkluzivní sportovní události. Podle operátorsk­ých analýz bude v horizontu pěti let o přechodu na placenou televizi vážně uvažovat až 800 tisíc nových zákazníků, kteří si doposud vystačí s digitálním pozemním příjmem. A právě na ty se firmy chystají.

„Do pěti let se chceme pohybovat v řádech statisíců zákazníků. Do konce roku bychom měli mít zhruba 20 tisíc zákazníků,“vypočítává Ryšavý. Toto číslo je přitom na úrovni toho, o kolik loni rostla O TV. Ta má v současnost­i přes 200 tisíc zákazníků. Přesvědčit Čechy, že za televizní příjem stojí za to zaplatit, mají právě programy ve vysokém rozlišení a přidané funkce, jako je zpětné přehrávání či videotéka. Z pozemního vysílání se totiž začali stahovat i velcí hráči, jako například skupina Nova se svými HD kanály. Komerční televize totiž podobně jako operátoři hledají nové způsoby, jak do budoucna zpeněžit svůj obsah.

„Podle našich zkušeností i průzkumů je český divák na volně do-

O vsadila na sport

Například O sází na sportovní přenosy a výhradní vysílací práva. V nabídce proto společnost dokonce vytvořila vlastní kanál O Sport s vlastními komentátor­y a v pražské O Areně vybudovala televizní studio. T-Mobile, čerstvě spojený se sesterským slovenským operátorem, zatím hledá, jaký exkluzivní obsah nabídnout. Pracuje na tom právě s novými kolegy, kteří na Slovensku IPTV již poskytují. „Nechceme se orientovat jen na sport. Jak u naší konkurence, tak u slovenskýc­h kolegů vidíme, že sport je mediálně a marketingo­vě zajímavý, sledovanos­t ale není vzhledem ke specifický­m divákům nijak obrovská. Při koupi takového produktu lidé chtějí pro každého člena rodiny něco,“vysvětluje Ryšavý.

Pevné připojení k internetu má přitom podle Českého statistick­ého úřadu 92 procent domácností. Určitě tedy je na koho cílit. Oba mobilní operátoři přitom mohou dostat svou televizi do domácnosti i v případě, že internetov­é připojení poskytuje někdo jiný. Pokud si však zákazník pořídí od O či T-Mobilu i internet, dostane na televizi slevu.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia