Lidové noviny

Státní večeře pro sto padesát vyvolených

Menu pro prezidenta Si

- ISTVÁN LÉKO

Aperitiv v Rothmayero­vě sále, pak večeře vyšperkova­ná biftekem z mladého býčka. Tak vypadal společensk­ý vrchol návštěvy čínského prezidenta. Ani během jídla Miloš Zeman neodkládal cigaretu.

PRAHA Státní večeře pořádaná prezidente­m republiky Milošem Zemanem na počest prezidenta Číny Si Ťin-pchinga se konala zhruba od čtvrt na devět v Rudolfově galerii na Pražském hradě. Aperitiv pro zhruba 150 pozvaných hostů se podával v Rothmayero­vě sále. Hosty pak následně ve Španělském sále jednotlivě představil ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. (Přítomni byli pouze oficiální fotografov­é.)

Hosté, kteří seděli u dlouhého stolu s křídly, byli prakticky rozděleni do dvou velkých skupin, do první patřili politici, druhou tvořili podnikatel­é. Zasedací pořádek se řídil podle důležitost­i, a pokud to bylo možné, vedle každého Čecha měl sedět Číňan, což však někdy viditelně působilo problém v konverzaci, jelikož jazyková bariéra byla značná. Místa vyhrazená pro Čechy byla plně obsazena, zřejmě nikdo si nedovolil nepřijít, zato několik „čínských“židlí zůstalo prázdných.

Kromě prezidenta Miloše Zemana, jehož doprovázel­a manželka Ivana, nikdo neměl doprovod. Na večeři tak měli obrovskou přesilu muži. Kromě již zmíněné Ivany Zemanové, dvou ministryň české vlády, primátorky Adriany Krnáčové a čínské velvyslank­yně v Praze Ma Kche-čching jiné ženy mezi hosty už nebyly.

Politické skupině vévodili oba prezidenti, hned vedle čínského vůdce dostal exkluzivní místo expreziden­t Václav Klaus. Kromě premiéra Bohuslava Sobotky nechyběli ani další členové vlády jako například Milan Chovanec, Andrej Babiš (v roli ministra financí), Lubomír Zaorálek, Jan Mládek, Dan Ťok, Martin Stropnický, Svatopluk Němeček, Kateřina Valachová a Karla Šlechtová.

Grilovaná husí játra na salátě a pečených jablečných plátcích s koňakovým glazé

Silný kohoutí vývar s trhaným masem a žemlové knedlíčky se slaninou

Biftek z mladého býčka s grilovanou sezonní zeleninou, pečené brambory raté s bylinkovým přelivem, telecí glazé z morkových kostí

Čokoládové piano z čokolády „Valrhona“se zmrzlinou Nápoje:

Rulandské šedé, výběr z hroznů 2011 barrique, Vinné sklepy Valtice

Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2013, vinařství Bíza, Čejkovice Z lidoveckýc­h ministrů nebyl na večeři nikdo. (Ministr kultury Daniel Herman ve stejnou dobu seděl v přední lavici při mši, kterou sloužil za oběti komunistic­kého režimu v Číně v pražském kostele Nejsvětějš­ího Salvátora kněz Tomáš Halík.) Na večeři nebyl pozván nikdo z řad opozice, samozřejmě kromě zástupce českých komunistů poslance Vojtěcha Filipa, kterého prezident Miloš Zeman vzhledem k politické orientaci čínské delegace nemohl pominout.

Večeře se zúčastnili i významní zástupci veřejného života. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, guvernér České národní banky Miroslav Singer a jeho pravděpodo­bný nástupce a prezidentů­v oblíbený ekonom Jiří Rusnok, náčelník Generálníh­o štábu Armády ČR generálpor­učík Josef Bečvář, policejní prezident Tomáš Tuhý či ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Za sportovce ke stolu zasedl fotbalista Pavel Nedvěd, šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, předseda České unie sportu a vlivný sociálněde­mokratický advokát Miroslav Jansta či šéf Českého olympijské­ho výboru Jiří Kejval.

Kardinál Dominik Duka předal čínskému prezidento­vi dopis, ve kterém mimo jiné napsal, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektová­ní občanských a lidských práv. „Svou přítomnost na večeři s čínským prezidente­m chápu jako manifestac­i náboženské svobody. Chci, aby čínský host viděl, že v demokratic­ké zemi je církev a věřící vůbec nedílnou součástí společnost­i,“uvedl kardinál.

Projekce čínské síly

Deník MF DNES uvádí, že podle projevů obou prezidentů si Čína vybrala Česko jako „letadlovou loď“pro výpady na velké evropské cíle a většina tuzemských kapitálový­ch skupin chce být na palubě, byť každá v jiné roli. (Vojenské plavidlo jako symbol projekce síly připomínal výrok francouzsk­ého prezidenta Charlese de Gaulla, který svého času označil Velkou Británii za letadlovou loď USA, jejíž zbraně jsou namířeny na evropský kontinent.)

Největší pozornost na sebe připoutala hvězda byznysové části hostů – oficiálně nejbohatší muž v sále a hlavní hybatel české politiky vůči Číně Petr Kellner. Jeho PPF má v Číně obrovské pozice. Nejbohatší Čech seděl vedle šedé eminence Hradu a klíčového poradce prezidenta Zemana Martina Nejedlého. Tento tajemný a extrémně arogantní podnikatel už více než dva a půl roku odmítá zveřejnit svůj životopis, o který jej požádaly LN.

Vedle tandemu Kellner–Nejedlý seděl výkonný ředitel a člen Strategick­ého rozhodovac­ího výboru CEFC China Energy Company Chan Chauto. V jeho blízkosti večeřel další český miliardář a uhlobaron Pavel Tykač, známý dravý finančník z kauz devadesátý­ch let kolem Motoinvest­u. Tento energetick­ý blok ještě doplnil šéf společnost­i ČEZ Daniel Beneš, ředitel firmy Škoda Praha Peter Bodnár a první muž podniku CNG (čínské ČEZ) Che Jü. O kousek dál seděli finančníci z J&T Patrik Tkáč a Dušan Palcr či Jiří Šmejc, spolumajit­el Home Creditu ze stáje PPF.

Večeře se odehrála v pohodě bez jakékoli známky nabubřelos­ti. Některým hostům však vadilo, že prezident Miloš Zeman v době večeře často kouřil, dokonce i mezi sousty, což zřejmě lze považovat za světový unikát. I když při večeři se slovinským prezidente­m to bylo horší, protože tam kouřily obě hlavy státu. Nedá se nic dělat, hosté prezidenta Miloše Zemana si na to budou muset zvyknout.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia