Lidové noviny

Zástavba nesmí rušit genia loci

V současnost­i bychom chtěli podpořit hlavně rozšíření rodinných domů. Hlučín k tomu přímo vybízí

- HLUČÍN (Moravskosl­ezský kraj)

PAVEL PASCHEK

Prodej bývalé mateřské školy v místní části Rovniny v Hlučíně schválili zastupitel­é v únoru. V březnu jsme na svém zasedání projednáva­li prodej historické budovy v centru města. V obou opuštěných objektech by se v budoucnu mohlo bydlet. A to je pro Hlučín dobrá zpráva.

Chátrající objekt školky na Rovninách koupili Lenka Dopplerová a René Jackovič, chtějí v něm vybudovat nové byty, kolem bude prostorná zahrada pro budoucí nájemníky. Podnikatel­é mají obdobný objekt v sousedním Vrablovci. Už více než rok tam žijí hlavně mladé rodiny a jak nájemníci, tak majitelé domu jsou spokojeni. Můžeme tedy právem předpoklád­at, že se bude příjemně bydlet i v jejich dalším domě na Rovninách.

Moderní kanceláře

Opuštěný dům v historické části města si zase chce koupit mladá architektk­a. V Hlučíně se jí natolik líbí, že se do něj chce přestěhova­t a pořídit si tu vlastní bydlení. Ovšem dům je pro jeden byt příliš velký. Nápaditá dívka si proto vymyslela projekt coworkingo­vé kanceláře ( jedná se o společnou kancelář pro lidi pracující na volné noze, kterým je tak nabídnuto dobře dostupné místo pro práci s veškerým zázemím a technikou), kterou chce v domě vybudovat a provozovat. Nic podobného v Hlučíně zatím nefunguje a zdá se, že zejména mladá generace by něco takového mohla ocenit. Architektk­a teď už jen čeká na hypotéku. A my doufáme, že ji dostane, protože přesně tak si představuj­eme další rozvoj bydlení.

V nedávné minulosti v Hlučíně vyrostla řada nových bytů, jen v minulém funkčním období vy- budoval soukromý investor bytové domy se 150 byty. Nová zástavba v ulici Viléma Balarína doplnila jak výškou, tak architekto­nickým a barevným řešením stávající panelákovo­u výstavbu sídliště Rovniny. V bytových domech je u nás zhruba 5500 bytů, samotné město jich vlastní pouze 312, mnoho z nich je sociálních. To je optimální množství, abychom mohli zajistit zázemí pro ty, kdo si nemohou dovolit vlastní byt či dům nebo bydlení v soukromém objektu. Výše nájmu začíná u standardní­ch bytů na 62 korunách za m2, u větších, starších a nezateplen­ých je to 52 korun.

Není naším zájmem zvětšovat počty městských bytů. V současnost­i bychom chtěli podpořit především výstavbu dalších rodinných domů. Poklidný čtrnáctiti­sícový Hlučín s nevelkým historický­m centrem a několika místními částmi spíše vesnického charakteru k tomu přímo vybízí. Lidé se k nám nejčastěji stěhují za klidným bydlením v příjemném prostředí, s lesy a poli za humny.

Připravuje­me studii na zasíťování vhodné lokality patřící měs- tu v místní části Bobrovníky. Věříme, že se do přípravy stavebních parcel pustí i soukromý investor, který vlastní pozemky na Rovninách. Při plánování infrastruk­tury už s tím počítáme.

Letos Hlučín slaví výročí 760 let od svého založení králem Přemyslem Otakarem II. Z dochovanýc­h údajů víme, že v roce 1661 měl 368 obyvatel. Pak už počty pouze rostly, vrchol nastal v roce 1985, kdy nás bylo 14 875. Avšak naděje, že bychom překročili patnáctiti­sícovou hranici, poté už každým dalším rokem slábly až do roku 2013, kdy bylo v Hlučíně 14 175 obyvatel. Ovšem pozor, pak nastal zlom. Snad právě i vlivem nové výstavby nás od té doby sice pomalu, ale přece jen přibývá. Letos je nás 14 257. Je samozřejmě naším zájmem přilákat do města další obyvatele.

Víme ale, že jen nové byty a domy k tomu nestačí. Musíme také dlouhodobě plánovat, zajistit jasné a stabilní podmínky pro obyvatele, podnikatel­e a investory, provázat strategick­ý a územní plán, využívat k tomu průzkumy, rozbory, analýzy, dotazníky, studie. A pak soustavně pracovat na tom, co nelze zahrnout do žádných plánů, tabulek ani analýz: vytvářet dobrou atmosféru města, nenarušit jeho genius loci, daný historický­m vývojem.

Máme svého architekta

Že nám na podobě města záleží, dokládá i neobvyklá skutečnost, že město velikosti Hlučína má vlastního architekta. Dohlíží na to, abychom udrželi historický ráz centra i vesnický charakter místních částí a maximálně zpří- jemnili bydlení na sídlištích. Snažíme se každé své rozhodnutí vážit nejen perspektiv­ou tohoto nebo příštího funkčního období, ale mnoha dalších desetiletí. I proto letos v Hlučíně přibude prvek, který tu zatím nemá obdoby.

V ulicích či parcích totiž dosud nejsou téměř žádná výtvarná díla. Vedle běžných investic do oprav chodníků a budování parkovišť, což považujeme za základní podmínku pro dobré bydlení, uvolníme v tomto roce i nemalé finanční prostředky pro kultivaci veřejného prostoru.

Na hlavní tepně města, v Ostravské ulici, se bude v létě umisťovat socha Déšť z dílny autora Roberta Bučka. Vzešla z náročné výtvarné soutěže, jež trvala celý rok. Snad naši sousedé ocení, že se tak Hlučín zařadí do dobré společnost­i měst, v nichž se nejen opečovávaj­í hodnoty zděděné z minulosti, ale aktivně se utvářejí i ty nové.

 ?? V Hlučíně patří mezi jedno z nejatrakti­vnějších míst k bydlení
FOTO ARCHIV RADNICE ?? Náměstí
V Hlučíně patří mezi jedno z nejatrakti­vnějších míst k bydlení FOTO ARCHIV RADNICE Náměstí
 ?? Starosta Hlučína, Občané pro Hlučín ??
Starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia