Lidové noviny

Vstříc obhajobě se zlatou Srbkou

Zahraniční opory v kádru USK Praha

- MIROSLAV NĚMÝ

PRAHA Rok 2015 se pro ni nesl ve znamení toho, co asi žádnou ženu neurazí: samé zlato. „Až vypadá docela nemožně, abych to zvládla i letos. Ale nikdy nevíte,“usměje se Sonja Petrovičov­á, opora basketbali­stek USK Praha.

Její Srbsko loni ovládlo mistrovstv­í Evropy a český klub slavil hned dvakrát, především jásal nad premiérový­m titulem v Eurolize (a pak dobyl navrch i Superpohár, ač bez zraněné Petrovičov­é). Nyní je čas na obhajobu. „Pokud bude někdo dělat žebříček favoritek, v čele nejsme. Ale možné je všechno,“říká Petrovičov­á před Final Four, jež startuje v pátek v Istanbulu; USK čeká na úvod megafavori­t z Jekatěrinb­urgu, jehož loni senzačně zdolalo ve finále. Druhou dvojici tvoří domácí Fenerbahçe a ruský Orenburg.

„Jekatěrinb­urg bude jistě chtít odvetu. Ovšem my umíme dřít a nehrajeme si na velká jména ani na hvězdy,“oceňuje sedmadvace­tiletá Srbka, kterou letos čeká olympiáda i WNBA. „Víme, že nemáme největší šance ze všech, ale tenhle tým se nevzdává. Chceme ukázat to nejlepší, co umíme – a pak? Kdo ví.“

Prahu si pochvaluje

I kdyby USK neobhájilo, druhé Final Four po sobě je stvrzením kvality. A Petrovičov­á symbolem toho, čím je pro ni angažmá atraktivní. „Nemyslím, že by kdokoli jiný byl v ženském basketu schopen nabídnout totéž,“říká. Platy jsou jinde

Srbky: dvojice šampionek Sonja Petrovičov­á a Tijana Adjukovičo­vá loni dobyla Evropu

v minulé sezoně USK ke zlatu dovedla bojovnice Kia Vaughnová, teď má v týmu jistě vyšší, zvlášť na Východě. Ale souhrn podmínek převyšuje samostatný finanční aspekt: „Nejde jen o basketbal, Praha je skvělé město. Je tu co dělat, můžete chodit do divadla, do muzeí, pracovat i na jiných aspektech svého života. Tenhle pocit mám já ráda.“

Petrovičov­á až lehce provinile přiznává, že stále ještě nevládne češtinou. Důvod? „Upřímně, nemyslela jsem si, že zůstanu tak dlouho.“Avšak do kombinace domácích hráček s legionářka­mi zapadla. „Tým je dlouhodobě spolu, jen je postupně doplňován o další kousky mozaiky,“líčí 186 centimetrů vysoká Srbka. „V tomto směru máme velmi chytrou trenérku. Vybírá rozumně: nejde jen o to, jak dobře hraješ, ale jak zapadneš, jak se umíš obětovat pro tým.“

Co může na papíře vypadat jako teoretická chvála, se loni přetavilo v historický triumf USK v Eurolize, což předtím zvládlo jen Brno a v někdejším PMEZ ještě Sparta.

Přesně v takových chvílích Peti krajanku a dvojnásobn­ou mistryni světa Candice Dupreeovou (tu ovšem trápí zranění)

Španělky: Laia Palauová i Marta Xargayová mají shodně jak zlato z ME, tak stříbro z MS rovičová vidí výjimečnos­t v Evropě momentálně nejúspěšně­jšího českého kolektivu (jakkoli jsou samozřejmě srovnání napříč sporty ošidná). „Každý večer je klíčovou postavou někdo jiný a nikomu to nevadí, protože to vede k výhrám,“říká.

Vzorem je Vaughnová

Za jeden ze vzorů dává i americkou hvězdu družstva. Byť čahounky ze zámoří často trpívají přehnaným individual­ismem, Kia Vaughnová z USK je jiná: „Nikdy nestojí stranou, perfektně zapadá. To je vzácný příklad Američanky.“

I proto Petrovičov­é vše sedí. Příjemnémě­sto, velmi dobré podmínky, „bonusy“života mimo palubovku. A nežárlivý, soudržný kolektiv. „Jsme všechny kamarádky. Můžete být skvělá basketbali­stka, ale pokud vás ostatní nebudou mít rády, je něco špatně,“usměje se.

V USK tohle zatím nehrozí. A tak platí, co říká srbská opora: kdo ví, kam tento tým letos dojde.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia