Domy s duší volají o záchranu

Opuštěných staveb jsou po Česku tisíce. Část z nich mapuje projekt Prazdnedomy.cz. Ukazuje nejen majitele, ale i historii místa

Lidove noviny - - Domov - ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Kávu si tady dal se svojí ženou československý prezident Edvard Beneš, penzion Nimrod měl ale návštěvou poctít i anglický král Eduard VII. Bývalá výletní kavárna v Mariánských Lázních z počátku 20. století dnes chátrá. A nejen ona. Po celém Česku jsou tisíce prázdných domů s nejrůznějšími příběhy.

Jen v Mariánských Lázních jsou jich až tři desítky. Pro místní radnici je pomáhali zdokumentovat lidé, kteří stojí za projektem Prazdnedomy.cz. Po republice už napočítali 936 objektů, u kterých dohledali i majitele, jenž o ně nejeví zájem. „Oslovila nás radnice. Mariánské Lázně jsou známé tím, že jsou tam desítky prázdných domů, které padají, jeden z nich navíc vyhořel,“říká Radomír Kočí, který je spoluautorem projektu. Zájem o spolupráci již projevila také městská část Praha 7. Právě v hlavním městě je podle Kočího opuštěných domů nejvíce.

Přesné číslo chátrajících domů nikdo nezná. Často ale budovy přidělávají vrásky starostům, kteří nevědí, co si s nimi počít. „Problém je to v každém případě a je nakonec jedno, jestli je takových nemovitostí 10, nebo 50 tisíc. Nová právní úprava má ambici umožnit řešení,“říká právník František Korbel, který je spoluautorem občanského zákoníku. Díky němu bude možné, aby nemovitosti, o které se jejich majitel deset let nestará, vyvlastnil stát.

„V současné době mohou jenom pokutovat, jenže tam, kde je vlastník úplně nekontaktní, například v cizině nebo v případech, kdy je vlastník formálně zapsán v katastru, ale není jasné, jestli ten člověk vůbec existuje, protože nemá žádnou doručovací adresu, nikdo ho nezná, je to velmi obtížné. Pokuty sice formálně ukládáte, ale nikomu nevadí a nikdo je nikdy nezaplatí,“vysvětluje Korbel.

Domy s duší

Projekt Prázdné domy často vyžaduje badatelskou práci, která vede skupinku nadšenců do archivů. Na Facebooku už mají Prázdné domy přes 12 tisíc fanoušků, kteří často s pátráním pomáhají. „Na Facebooku je velká odezva. Někdo nám pošle tip a my z veřejně dostupných informací nemůžeme nic dohledat, tak to pověsíme na Facebook a tam se skoro vždycky najde někdo, kdo k tomu aspoň něco ví. Doplňujeme pak historii, příběhy... Když má dům duši, historii, zvedá se i zájem třeba stavbu koupit nebo s tím prostě něco dělat,“tvrdí Kočí.

Původně se bál, že po půl roce stránky už nebude čím plnit. Jenže prázdných domů jsou v Česku tisíce a jejich příběhy se kupí. I proto teď vytváří lepší webové stránky, které by byly uživatelsky přívětivější. Nově budou moci návštěvníci webu i vyhledávat přes nejrůznější filtry. Samostatně tak půjdou vyhledat například opuštěné hotely nebo továrny.

Projekt by měl fungovat na stejném principu jako Wikipedie, doplňovat detaily o opuštěných budovách bude moci každý. Lidé, kteří neměli s projektem původně nic společného, pomáhají už teď.

Na některých domech se tak objevují i plakáty s QR kódem, díky kterému si člověk vlastnící chytrý telefon může najít k nemovitosti informace. „Není to na všech domech. Necháváme to na lidech, když někdo chce, tak to udělá. Kdybychom měli objíždět všechny stavby a vyvěšovat na ně plakáty, finančně by nás to asi dost zruinovalo,“směje se Kočí, mezi jehož „oblíbence“patří Sokolská bouda v Krkonoších. „Koupil ji český podnikatel, který ji nechává spadnout, asi aby tam mohl postavit něco moderního. Přitom je to stoletá chata, která má nějakou tradici,“tvrdí.

V Praze vznikly v roce 1928 podle projektu architekta Maxe Urbana. Vystavit je dal Václav Havel, otec prvního prezidenta České republiky. Do slavného Trilobit baru chodila Adina Mandlová i Oldřich Nový. Teď terasy chátrají, a to i přesto, že areál restaur

Barrandovské terasy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.