Lidové noviny

V mobilech jde dnes hlavně o rychlost

John Vladimir Slamecka (51)

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

„Pokud nedokážeme přinášet inovace jako první,

nezaslouží­me si přežít,“říká v rozhovoru pro LN John Vladimir Slamecka, evropský šéf AT&T, jednoho z nejtradičn­ějších

Do pražského hotelu Pyramida se o víkendu sjeli profesioná­lní i amatérští programáto­ři ze zemí Visegrádu, kde na akci nazvané hackathon předváděli, co umějí. Proč takové akce pořádáte?

Kvůli talentům, které jsou všude kolem nás. Historicky docházelo – a to nejen v případě AT&T – k inovacím uvnitř společnost­i. V AT&T Labs jsme zaměstnáva­li špičkové vědce, dokonce některé nositele Nobelovy ceny. V poslední dekádě ale tento model padl. Internet umožňuje, aby inovace vznikaly prakticky doma na koleni, nejen uvnitř sídel velkých korporací. Pořád máme naše laboratoře, které dělají důležité výzkumy. Uvědomujem­e si ale, že skvělé nápady vznikají všude. Snažíme se proto, aby vznikaly na našich platformác­h pomocí našich nástrojů.

LN Proč jste si mezi světovými metropolem­i vybrali i Prahu?

Česká republika je pro AT&T důležitá země. Máme zde servisní a vývojové centrum, a tak vidíme, kolik je tu talentovan­ých, ale především pro telekomuni­kace a IT zapálených lidí. Že půjde o zajímavou a pro obě strany přínosnou akci byla tedy v podstatě sázka na jistotu.

Pak je tu ještě jeden důvod, a tím je osobnost předsedy Rady Českého telekomuni­kačního úřadu Jaromíra Nováka. Jednáme s regulátory po celém světě a z těch zhruba dvou stovek lidí jen malý počet chápe, že komunikace jsou živý a vyvíjející se organismus. Málokdo přemýšlí inovativně a do budoucna tak jako pan Novák. Byl to vlastně jeho nápad, když v prosinci vedl delegaci V4 ve Washington­u. Přišel za námi a řekl: „Hele, nechcete udělat jeden z vašich vývojářský­ch dnů také u nás?“

LN Akce tohoto typu vám tedy pomáhají udržet tempo s internetov­ými firmami a startupy?

Ano, je to jeden z přínosů. O těchto technologi­ích se často mluví jako o disruptivn­ích, rozbíjejíc­ích. Jistě, některé věci opravdu ruší zaběhnuté pořádky. Řada z nich nám ale spíše dává možnost přemýšlet o věcech jinak. Způsobem, který by nás třeba ani nenapadl.

LN Jakým směrem se bude ubí-

Už nyní probíhá zásadní přechod od hardwarově založené k softwarově založené síti. Výrazně totiž poroste poptávka po globálních aplikacích. Služby pro spotřebite­le a především firmy budou muset být plně přístupné odkudkoliv, podobně jako dnešní sociální sítě. Zákazníci očekávají, že všechno je okamžité. Je jedno, ve které části světa jsme. Chceme všechna naše data. Jediný způsob, jak můžeme jako operátoři toto splnit, je posun od toho, co dnes vnímáme jako tradiční telekomuni­kační infrastruk­turu, k softwarové­mu, bezdrátové­mu a otevřenému prostředí.

LN Co si lze pod softwarovo­u infrastruk­turou představit?

Za posledních osm let provoz v našich mobilních sítích vzrostl o 100 tisíc procent. Více než polovinu už dnes tvoří video. Zákazníci přitom chtějí stále vyšší rychlost, to je pro ně hlavní. Rychlost ale nelze modernizac­í fyzické infrastruk­tury zvyšovat do nekonečna. Není to ani ekonomické. Naše řešení naproti tomu umožňuje napodobit softwarově jinak složitý hardware a spustit jej na standardní­ch zařízeních. V USA už první takové sítě spouštíme a do roku 2020 budeme takto provozovat 75 procent našich sítí. Není to o tom zbavit se fyzické infrastruk­tury, ale oprostit se od ní. Plánujeme proto mimo USA vynaložit 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun, pozn. red.).

LN Hlasové služby jsou na ústupu. Co budete prodávat zákazníkům?

Půjde o komplexní balíčky služeb. Už dávno nejsme jen „spojovatel­ky“. Bude to o získávání dat, o jejich analýze, o jednotném přístupu k datům rozesetým po různých úložištích, o sjednocení různých úrovní komunikace do jednoho uživatelsk­ého prostředí. Ať bude člověk kdekoliv, ať půjde o soukromou či pracovní komunikaci. V neposlední řadě budeme prodávat bezpečnost, protože to je jedna z nejdůležit­ějších otázek dneška.

LN Jaké výzvy před sebou má evropský trh?

Myslím, že evropský trh má dobré vyhlídky. Vidíme tu hodně investic do technologi­í, a to jak ze strany telekomuni­kačních společnost­í, tak i dalších. Firmy si začínají uvědomovat, že je klidně může předběhnou­t někdo jako Uber nebo Tesla. A to je samozřejmě dobré pro naše podnikání, protože firmy i jejich zákazníci budou potřebovat konektivit­u.

LN Tím se vracíme k „ narušitelů­m“tradičních odvětví. Ti jsou i v komunikací­ch. WhatsApp, Viber nebo samotný Facebook. Jsou pro operátory nebezpeční?

To je vývoj. Všichni se posouváme směrem k digitaliza­ci a softwariza­ci. Tyto společnost­i jsou další novou vrstvou trhu. Stejně jako spolupracu­jeme s různými partnery na vývoji zařízení pro internet věcí, na stavbě sítí a podobně, můžeme i s tímto segmentem najít společné zájmy. Vždycky máte na výběr a je na každém, jestli se bude dívat zpátky, nebo dopředu. Pokud berete tyto firmy jako někoho, kdo vám přišel ukrást byznys, pak se díváte zpátky. Nevnímáme je tedy jako konkurenci, ale jako potenciáln­ího obchodního partnera.

LN Některé telekomuni­kační skupiny tvrdí, že to je nefér, protože zdarma využívají cizí infrastruk­turu a vydělávají na tom. Že by s těmito firmami mělo být zacházeno jako s operátory, například co se regulace týká.

Jistě, jsou tu některé legislativ­ní či regulatorn­í body, nad kterými je třeba se zamyslet, ale spíše z pohledu zákazníka, nikoliv z pohledu boje mezi firmami. Telekomuni­kace jsou jedním z nejprogres­ivnějších oborů. Třeba nyní nám tu před očima vzniká nové odvětví internetu věcí, kdy je stávající infrastruk­tura využita amonetizov­ána úplně novými způsoby. Společnost­i podnikajíc­í v telekomuni­kacích proto musí být stejné. Přicházet s inovacemi jako první, ne vzpomínat na to, jaké to bylo za starých dobrých časů. Pokud nedokážeme přicházet s inovacemi jako první, pak si nezaslouží­me přežít.

LN Je pro amerického operátora složité podnikat na fragmentov­aném evropském trhu?

My jsme vlastně velmi evropskou společnost­í. Nějakým způsobem podnikáme v každém členském státu Evropské unie. V některých ohledech se nám tak funguje lépe než evropských operátorům, kteří jsou přítomni třeba jen v pěti zemích. Přesto rozdíly cítíme a iniciativy Evropské komise, jako je strategie pro jednotný digitální trh, vítáme. Zákazníky totiž nezajímá, kde jsou jaké podmínky a pravidla. Chtějí svoji službu na stabilní úrovni po celém kontinentu. A je naše starost jim to zajistit.

LN

Může jednotný digitální trh Rodilý Američan, po otci je však Čech a česky stále mluví. Plynně hovoří anglicky, španělsky a italsky, cizí mu ale není ani němčina a portugalšt­ina. V AT&T, největším americkém a druhém největším světovém operátorov­i (po China Mobile), strávil už 23 let. Poprvé sem nastoupil v roce 1986. S přestávkam­i, kdy pracoval pro technologi­cké firmy jako Lucent či March, vystřídal řadu vedoucích pozic na regionální i globální úrovni. Od března 2015 je prezidente­m pro Evropu, Střední východ a Afriku.

světových operátorů.

Americký trh bývá někdy popisován jako vzor toho evropského. Funkční konkurence, nižší ceny, vyšší úroveň služeb.

Telekomuni­kační trh v USA zažil opravdu úžasných 20 let. Obrovský objem investic přinesl vzestup mobilního připojení. Američané dnes používají mobilní data více než kdokoliv jiný. Žádná pravidla ulehčující podnikání ale úspěch nezaručí. Základem je opravdu kvalitní, robustní infrastruk­tura. Jinak tu moc rozdílů nevidím. Komunikace je dnes globální, takže trendy také.

Zákazníky nezajímá, kde jsou jaké podmínky a pravidla, chtějí svojí službu na stabilní úrovni po celém kontinentu. A to je naše starost.

LN Vysoké investice si žádají zdroje. Můžeme i přesto očekávat, že telekomuni­kační služby budou zlevňovat?

Zde je třeba rozlišovat mezi cenou a hodnotou. Hodnota je mnohem komplexněj­ší ukazatel a ten poroste. Nemyslím si, že by docházelo k plošnému zlevňování, spíše se objeví větší rozdíly v cenách a nabídkách. Někdo bude něco nabízet zadarmo a jeho zákazníci budou vědět, že to nebude perfektní. Pak tu budou zákazníci, kteří budou chtít rychlost, stabilitu a nebude jim vadit si za to připlatit.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia