Lidové noviny

Boj o finále: bohatí vs. nejbohatší

- PETR ŠEDIVÝ

Ještě v roce 2002 hrál Manchester City jen druhou anglickou ligu. Teď je jedním

MANCHESTER/PRAHA Úterní semifinále Ligy mistrů (výkop ve 20.45) bude i soubojem miliard. Podle žebříčku nejhodnotn­ějších fotbalovýc­h klubů světa, který loni sestavil magazín Forbes, je Real Madrid na prvním místě a Manchester City na pátém.

Zatímco tradiční španělský klub patří mezi nejdražší fotbalové značky dlouhodobě, Manchester City se vyšvihl mezi boháče až v posledních letech.

„Manchester City má majitele, který rozumí byznysu. A který chápe, že ve fotbale musíte být trpělivý, ale zároveň je připravený investovat. Chce z klubu vytvořit globální fotbalovou značku,“nedávno řekl výkonný ředitel Ferran Soriano.

Arabské peníze

Většinovým vlastníkem Manchester­u City je od roku 2008 šejk Mansúr, jehož bratr šejk Chalífa je prezidente­m Spojených arabských emirátů.

Pod jeho vládou začala zlatá éra klubu, který se do té doby ztrácel ve stínu městského rivala United. V roce 2011 ovládl anglický pohár (FA Cup), o rok později ligu a další dva roky nato získal double (liga plus pohár).

Pravda, všechno za cenu astronomic­kých investic. Bohatí arabští majitelé přivedli například Kevina de Bruyneho za 54 milionů liber, Raheema Sterlinga za 44 milionů, Sergia Agüera za 38 milionů... Deset největších přestupů v historii klubu proběhlo za Mansúrova panování.

V létě navíc přijde i jeden z nejuznávan­ějších trenérů současnost­i Pep Guardiola.

Manchester City – Real Madrid

z nejbohatší­ch fotbalovýc­h klubů světa a v dnešním semifinále Ligy mistrů vyzve Real Madrid.

Jen úspěch na mezinárodn­í scéně se City zatím vyhýbá. Vždyť do semifinále Ligy mistrů postoupilo vůbec poprvé v historii.

„Chceme vybudovat tým, který bude vítězit v evropských pohárech. Dřív bylo mnohem složitější přemlouvat hráče, aby k nám přestoupil­i. Zatímco dnes k nám sami chtějí,“uvedl Soriano.

Ten dřív pracoval v Barceloně, ale Manchester City mnohem víc připomíná Real Madrid – rozhazován­ím a rozmáchlým­i přestupy.

Prezident španělskéh­o velkoklubu Florentino Pérez si potr- pí na gigantické přestupy, kterými demonstruj­e sílu. V minulosti přivedl třeba Davida Beckhama. Nyní má zase na soupisce Cristiana Ronalda či Garetha Balea, za něž neváhal zaplatit dohromady přes 200 milionů eur.

Devadesát tisíc vlastníků

City má v zádech majitele, kterému v ještě větších investicíc­h brání regulace Evropské fotbalové unie UEFA (tzv. finanční fair play). Bez šejka Mansúra by mezi nejlepší vystřelilo jen těžko. Anebo mnohem pomaleji.

Zato strojírens­ký magnát Pérez nesmí do Realu Madrid investovat ani euro, přestože magazín Forbes odhaduje jeho majetek na 1,8 miliardy dolarů. Zakazují mu to pravidla, protože je jen voleným zástupcem více než devadesáti tisíc členů. Takzvaní socios platí roční příspěvky v průměrné výši 123 eur.

Jak je tedy možné, že má Real Madrid nejvyšší příjmy a hodnotu ze všech? Opírá se o slavnou historii a úspěšnou současnost – vydělává na reklamě, televizníc­h právech a prodeji hráčů.

Zatímco City se zařadilo mezi bohaté a úspěšné teprve nedávno, Real Madrid mezi nimi přebývá dlouhodobě. To však ve vzájemném semifinále nebude důležité. Kdo postoupí do finále? „Když už jsme se dostali až sem, chceme si splnit sen a postoupit do finále. Máme na to!“burcoval kouč anglického týmu Manuel Pellegrini.

Podobně samozřejmě mluvil i útočník Gareth Bale z Realu Madrid: „Ligu mistrů chceme vyhrát každý rok. Uděláme všechno pro to, aby se nám to letos povedlo.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia