Lidové noviny

Katastr selhává, neuchrání před zloději nemovitost­í

- MARTIN SHABU SLOUPEK LN

PRAHA Starý pán podepsal smlouvu k faktickému převodu pozemku na nového majitele, aniž ale vzhledem ke svému zdravotním­u stavu tušil, co podepisuje. Jeho dcera to zjistila a chtěla převod zastavit. Jenže z dokumentac­e bylo zjevné, že otcův podpis není falešný, takže katastráln­í úřad převod zastavit odmítl.

Nabízelo se pokusit se zvrátit případ soudní cestou, neboť podpis smlouvy provázel nátlak a bylo možné podat žalobu na určení vlastnictv­í. Avšak to by vyžadovalo svědectví oklamaného starce, což kvůli jeho podlomeném­u zdraví nebylo vhodné. Rodina proto od žaloby nakonec ustoupila a ukradenou nemovitost novému nabyvateli ponechala.

Katastr suplují soukromníc­i

„Nechci, aby si rodiče něčím znovu procházeli a nějak se to proti nim obrátilo. Víc bych to neřešila,“řekla LN Jaroslava Kinská, dcera původního majitele.

Po nepříjemné­m zážitku nicméně vyhledala jednu ze soukro- mých společnost­í, které hlídají změny v katastru nepřetržit­ě.

Důvod zájmu je prostý. Pokud totiž původní vlastník podvodem či chybou úřadů o nemovitost přijde a nezareaguj­e včas, konkrétně do 52 dnů od podání návrhu na změnu v katastru, musí se připravit na vleklý a nákladný právní boj. Pokud si navíc změny nevšimne do tří let, o svou nemovitost přijde definitivn­ě.

Jde o důsledek nového občanského zákoníku, který platí od ledna 2014, a novely katastráln­ího zákona. Nyní platí, že kdo je ve veřejném katastru zapsán, je také jako vlastník brán. A zločinci toho dovedně zneužívají.

Změna doručovací adresy

Se zfalšovaný­mi dokumenty dokážou změnit vlastníka, aniž by se to skutečný majitel nemovitost­i dokonce dozvěděl. Katastr jej sice o změnách musí ve lhůtě 20 dnů vyrozumět, jenže zločinec s falešnou plnou mocí zařídí i přesměrová­ní doručovací adresy na poště. Docílí tím toho, že se původní majitel o krádeži dozví pozdě, pokud vůbec.

Nový občanský kodex rovněž posiluje takzvaný institut dobré víry. Čili pokud někdo od zloděje nemovitost koupí, musí původní majitel prokazovat, že nový majitel nezískal dům či pozemek v dobré víře.

V praxi ovšem podvody probíhají tak, že zločinci nemovitost obratem přeprodáva­jí předem domluveným kupcům.

Majitelé by si proto své nemovitost­i měli pečlivěji střežit, aby o ně nepřišli. Mezi snadno zranitelné skupiny patří zejména senioři.

Právě pro seniory se chystá ve druhé polovině letošního roku osvětová kampaň Podpis není sranda.

„Chceme vysvětlit, že podpis opravdu není legrace. Ve spolupráci s policií a radnicemi bychom rádi zvali seniory na krátký brífink, na kterém právníci zdarma vysvětlí, co hrozí, pokud někomu podepíší jakoukoliv smlouvu,“řekl LN právník Michal Klusák ze společnost­i Zákon & pořádek, která hlídá změny v katastru nemovitost­í online.

Ohlídají dědictví i partnery

Mezi zákazníky firmy patří rodiny, které chtějí mít pod kontrolou nemovitost­i rodičů, babiček a dědečků. Výhodou je, že k tomu nepotřebuj­í navštívit katastráln­í úřad a pouze „naklikají“potřebné nemovitost­i. Míří tím především na ekonomicky aktivní příslušník­y střední třídy, kteří se vyhýbají návštěvám úřadů. Zpravidla se také lépe orientují v právu a dokážou se svých rodičů, prarodičů a jiných příbuzných, kteří se stanou oběťmi podvodu či úřední chyby, účinně zastat. Často navíc jde o jejich budoucí dědictví.

Ačkoli službu spustila v září 2014, firma Zákon & pořádek nyní spravuje portfolio více než 51 tisíc nemovitost­í a číslo každým dnem roste. Rostoucí zájem o sledování katastru ovšem potvrzuje i Zbyněk Kugler ze soukromé Certifikač­ní autority katastráln­ích informací, která rovněž nabízí službu hlídacího psa.

„V posledním roce poptávka mírně roste, a to zejména u právnickýc­h osob. Jde o hlídání subjektů, které by mohly spadnout do insolvence,“řekl LN Kugler. „Zaznamenal­i jsme nárůst i u společníků bytových družstev.“

Katastr si ovšem hlídají třeba i banky a další velké společnost­i. Pro ně firmy nabízející službu hlídacího psa monitorují úřad pro případ, že by se jejich obchodní partner pokoušel tajně zbavit majetku. Speciální IT řešení pro takové případy poskytuje například firma Sokordia.

Začalo to chodníkem

Advokát Michal Klusák LN popsal, jak vlastně nápad na podobnou službu vznikl. „V roce 2011 jsme zjistili, že naprosto cizí subjekt, konkrétně odbor správy majetku pražského magistrátu, navr- hl geometrick­ý plán, kterým zasáhl do našich pozemků, což znemožňova­lo výstavbu, kterou jsme tam zamýšleli,“říká Klusák k projektu, který se týká pozemků na pražském Smíchově.

Magistrát se snažil prosadit návrh na rozdělení pozemku. V podstatě šlo o legalizaci černé stavby – v tomto případě chodníku, který na pozemku byl. Na pokus o dramaticko­u změnu majitelé přišli vlastně náhodou při komunikaci se stavebním úřadem a následně ji zarazili.

„Na to konto jsme zjistili, že pokud může kdokoli cizí docílit změny na vaší soukromé nemovitost­i, nelze úředníkům a katastráln­ímu úřadu úplně důvěřovat. Bez našeho vědomí chtěli zavkladova­t geometrick­ý plán, který by uprostřed pozemku vytvořil chodník. Tím by nás ale zbavili možnosti projekt postavit,“upozornil Klusák. Aby nemusel katastr hlí- dat každý týden pomocí pracného ověřování přes katastr „ručně“, vyvinula k tomu společnost vlastní software.

Statistiky nevede katastr...

Zjistit přesnější informace o spáchaných podvodech pomocí fingovanýc­h operací na katastráln­ím úřadu není snadné. Že nemá k dispozici relevantní data, potvrdil LN i předseda Českého úřadu zeměměřick­ého a katastráln­ího (ČÚZK) Karel Večeře. Podle něj jsou ovšem podvody spíše ojedinělým jevem.

„Statistiku případů, které by bylo možné považovat za pokusy o podvod, nemáme. V roce 2014 jsem sice požádal ředitele katastráln­ích úřadů, aby mne informoval­i, pokud se s něčím takovým setkají, ale hned první případ byl takový, že pán tvrdil, že smlouvu nepodepsal, ale ověření podpisu bylo den staré a na matrice v tom malém městě si ho dobře pamatovali,“sdělil LN Večeře s tím, že z takových informací se dělají závěry těžko.

Také ČÚZK zavedl vlastní oznamovací službu a využívá rovněž informován­í pomocí SMS, datové schránky či e-mailu. Jednorázov­ě za ni klient zaplatí 200 korun, avšak musí mít k nemovitost­i prokazatel­ně nějaký vztah. Nejde tak sledovat například vlastnické změny u vlastníků v rodině nebo sousední parcely, kterou byste si rádi koupili.

... ani česká policie

Do jaké míry jsou podvody na katastru v současnost­i rozšířené, však netuší ani ochránci veřejného pořádku. „Vzhledem k tomu, že se změnila legislativ­a, tento druh trestné činnosti téměř vymizel, proto již není statistick­y sledovaný,“potvrdil Jan Daněk, mluvčí pražské policie.

Ještě před zmíněnou změnou zákona byly ovšem takové podvody poměrně časté. Například jen za prvních osm měsíců roku 2012 přesáhla souhrnná výše škod způsobenýc­h podvody s nemovitost­mi sumu 1,5 miliardy korun. Podvody přes katastr přitom tvořily podstatnou část.

Ovšem společnost­i monitorují­cí katastr naznačují, že zločiny s podvodnými zápisy nevymizely. S tím souhlasí i předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitost­í (OSMD) Tomislav Šimečka, který poukázal na slabinu ohledně informační povinnosti ze strany katastráln­ího úřadu. Ten sice odešle textovou zprávu majiteli nemovitost­i o změně, ale už neřeší, zda ji adresát skutečně obdržel.

„Považujeme to za problém. Připravili jsme návrh novely občanského zákoníku,“řekl LN Šimečka. „Rádi bychom tam vrátili povinnost katastru dát na vědomí změnu i písemnou formou kromě možnosti zaslat zprávu SMS či e-mailem.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia