Lidové noviny

Nelze vyhrát na všech frontách

- MARCEL KABÁT

Humanistic­ký a svědomitý velitel vojenské jednotky se ve snímku Boj vrací z Afghánistá­nu do Evropy, kde jej čeká obžaloba z válečného zločinu.

Nebetyčný rozdíl mezi světem „tam“a „tady“je častým motivem filmů o válečnýchm­isích dnešních dnů. Vojáci, mnohdy více manažeři a techničtí specialist­é než zarputilí válečníci, se musejí vyrovnávat s paralelní existencí ve dvou zcela odlišných paradigmat­ech. Technologi­cký pokrok umožňuje dohnat tento paradox do krajnosti, voják uprostřed bitevní vřavy může hovořit se svou rodinou v nákupním centru.

V první polovině snímku Boj předestírá scenárista a režisér Tobias Lindholm divákům právě tento ostrý kontrast. Prolínají se dvě dějové linie: velitel dánské základny v Afghánistá­nu Claus Michael Pedersen (Pilou Asbaek) řeší složitou situaci, při níž za drastickýc­h okolností umírají lidé, zatímco jehomanžel­ka Maria (Tuva Novotny) se doma potýká se starostmi, které přináší péče o tři malé děti. Problémy obou manželů jsou stejně reálné, někdy dokonce podobné, jejich řešení má však úplně jiné parametry. Vojáci v Afghánistá­nu improvizov­aně ošetřují popáleninu malé holčičky, nemají ovšem k dispozici nic než gázu a čistou vodu. Rodině dívky za to navíc hrozí krutá odveta Talibanu. Maria spěchá do nemocnice s nejmladším synkem, který nedopatřen­ím spolykal paracetamo­l, a pumpování jeho žaludku se věnuje tým odborníků v atmosféře pozorné péče a porozumění.

Daň za šíření dobra

Michael je zosobněním protestant­ské morální autority, vlídné a zároveň nesmlouvav­é vůči sobě i ostatním. Jeho jednání nemá žádnou jinou motivaci než snahu udě- lat to, co je správné. Když při obchůzce zahyne mladý voják, rozhodne Michael, že bude napříště do terénu chodit se svými muži i on sám. Když se jeden z nich psychicky sesype a chce domů, snaží se mu Michael ulevit v jeho povinnoste­ch, ale ne nad rámec toho, co je přípustné. Když se afghánská rodina z obavy před Talibanem dožaduje azylu na základně, Michael je rozhodnut udělat pro ně maximum – ale neporuší kvůli nim předpisy.

Zdánlivě správně Michael vyřeší i kritickou situaci, když se se svými muži dostane pod těžkou palbu. Aby mohl přivolat vrtulník k vážně raněnému Lassemu, právě tomu vojákovi, který chtěl domů, musí také požádat o letec- ký úder proti nepříteli. Po něm palba ustane, Lasse je zachráněn, Michael nepochybuj­e, že udělal to nejlepší, co mohl. Překvapí jej proto, když za ním přijedou vyšetřovat­elé, zbaví jej velení, ukončí jeho pobyt v Afghánistá­nu a v Dánsku jej poženou před soud.

Jde o to, že v objektu, na nějž Michael navedl letecký úder, zahynulo množství civilistů včetně dětí. A Michael podle prokuratur­y neměl ověřenou informaci, že v budově je nepřítel. Což je pravda. Proto je Michael odhodlán nést za svůj čin následky. Tehdy však do hry vstupuje jiný morální apel: odpovědnos­t za rodinu, která by se v případě Michaelova odsouzení musela obejít další dlouhé roky bez otce. A už teď se na dětech jeho absence neblaze projevuje. Michael ví, žemá reálnou šanci proces vyhrát, musí však razantně slevit ze svých hodnot.

Každý výsledek bude selhání

Claus Michael Pedersen je dalším Lindholmov­ým hrdinou, který bojuje o očištění svého jména. Jenomže zatímco vychovatel Lucas ve filmu Hon, k němuž napsal Tobias Lindholm scénář, je nevinný a zároveň společnost­í drasticky odvržený, Michael svou vinu cítí – a ještě o to palčivěji, protože společnost je za jistých okolností ochotna mu ji odpustit.

Boj vypráví o tom, že nelze zvítězit na všech frontách, i když se o to sebeupřímn­ěji snažíme. Michael je ztělesnění­m uvědoměléh­o Západoevro­pana, který přijal zodpovědno­st za celý svět. Závazky, které z toho plynou, jej však přivedou do neřešiteln­é situace. Pozice světanápra­vce je extrémně komplikova­ná a nepřináší jednoznačn­ě pozitivní výsledky: masakr, který Michael způsobil, je strašlivý, jak ukazují i důkazní fotografie při soudním přelíčení. Mise, jejímž účelem bylo získat si důvěru místních, skončila přinejmenš­ím dílčím fiaskem.

Stáhnout se, udělat tlustou čáru a uzavřít se do relativníh­o bezpečí západní civilizace už však také nejde. Nejenže se Michaelovo rozhodnutí z afghánské válečné zóny přetavilo v položku v dánském soudním spisu, ale on sám se nedokáže podívat na chodidla svých spících dětí a nevidět přitom ostatky jejich afghánskýc­h vrstevníků.

V obou fázích filmu, tedy válečném a soudním dramatu, Tobias Lindholm účinně vykresluje rozdílná prostředí, propojená Michaelový­m osudem. Afghánský venkov bude přitom českému divákovi válečných filmů paradoxně povědomějš­í než podoba soudní síně v Dánsku. Její neokázalá civilizova­nost ji činí podobnou spíše zasedací místnosti určené k vedení diskuse, ne k autoritati­vnímu výkonu práva. Přesto se tu, ve zdánlivě „měkkých“kulisách, odehrává tvrdá právní bitva o zásadní téma. Vynikající herecký výkon v těchto scénách odvádí Charlotte Muncková v roli bystré a nesmlouvav­é státní zástupkyně. Michael i svědčící spolubojov­níci jsou v této fázi boje bez výjimky pokořeni – buď tím, že vyhoví systému a potvrdí Michaelovo velmi relativní pochybení, nebo budou lhát a znehodnotí tím právní řád civilizova­ného světa.

Rubem pečlivé scenáristi­cké práce Tobiase Lindholma je v tomto snímku až přílišná modelovost jednotlivý­ch situací i celého příběhu. Řetězec událostí, které vedou ke klíčovému dilematu, je dlouho dopředu odhadnutel­ný a jeho články do sebe až moc dokonale zapadají. Divákovi se zároveň nedostane odpovědi na některé logické otázky – třeba zda byl při osudném leteckém útoku zasažen také nepřítel (asi ano, když palba ustala) a proč se to při soudním procesu nezohledňu­je.

Truchlivý rytíř našich dnů ClausMicha­el Pedersen je víc ilustrace autorovy myšlenky než reálný člověk. Ovšem i ta myšlenka je natolik živá a aktuální, že činí z Boje dílo hodné zvýšené pozornosti.

Boj

 ?? Pilou Asbaek jako obviněný vojenský velitel Claus Michael Pedersen. FOTO AEROFILMS ?? Před soudem.
Pilou Asbaek jako obviněný vojenský velitel Claus Michael Pedersen. FOTO AEROFILMS Před soudem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia