Lidové noviny

Australský byznys s běženci má namále

- IVANA MILENKOVIČ­OVÁ

Papua-Nová Guinea chce zavřít detenční tábor na svém území, kam australská vláda kontroverz­ně

přesouvá uprchlíky pokoušejíc­í se dostat k australský­m břehům po moři. Papui i dalším zemím za převzetí migrantů platí.

PORT MORESBY / PRAHA Někdy se mu přezdívá Guantánamo Tichomoří. A byť v něm nepobývají žádní podezřelí teroristé, jedno mají jeho obyvatelé s těmi na nechvalně proslulé americké základně na Kubě společné. Ani oni jeho brány nesmí opustit. Někdy dlouhé roky.

Řeč je o detenčním zařízení pro uprchlíky na ostrově Manus, náležícím k Papui-Nové Guineji. Místu, které získalo tuto přezdívku po sérii incidentů, po nichž již úřady nedovolují novinářům se k místu přibližova­t a personálu podávat informace. Třeba v roce 2014 tam byl mladý Íránec ukopán dozorci a místními obyvateli, kteří si probili cestu do tábora. O obrovském počtu lidí na malém prostoru a tristních hygienický­ch podmínkách pak nemluvě.

Papua dostala 400 milionů za to, že si utečence nechá

Nikdo z tisíců utečenců, kteří tímto táborem prošli – nejčastěji ti z Afghánistá­nu, Srí Lanky, Barmy nebo Íránu –, přitom netušil, že by tu kdy mohl skončit. Všichni do jednoho mířili do Austrálie. Doufaje, že najdou lepší život v zemi, která se tradičně umisťuje na předních příčkách žebříčků nejlepších míst k žití. Přirozeně i z ekonomický­ch důvodů.

Jenže místo toho je čekala detence v zemi na zcela opačném konci všech těchto výčtů, na Papui-Nové Guineji. Stejně jako mnohé další na titěrné tichomořsk­é ostrovní republice Nauru, již od australské pevniny dělí 3000 kilometrů.

Austrálie totiž od roku 2001 s ně- kolika přestávkam­i uplatňuje velmi restriktiv­ní azylovou politiku. A také mimořádně kontroverz­ní.

Papui-Nové Guineji nebo nejmenšímu ostrovnímu státu světa Nauru platí milionové sumy za to, že si žadatele o azyl, kteří bez řádných dokumentů míří k Austrálii nejčastěji po moři z Indonésie, převezme a postará se o ně.

Canberra takto v roce 2009 vyplatila Papuáncům na 400 milionů australský­ch dolarů. Ti se za to mají trvale postarat i o ty uprchlíky, kterým nakonec bude přiznána právní ochrana. Podobná dohoda byla v roce 2014 uzavřena i s Kambodžou.

Nyní se však nad touto praxí, která je dlouhodobý­m terčem kri- tiky OSN amezinárod­ních lidskopráv­ních organizací, vznáší otazníky. Přinejmenš­ím v případě Papuy-Nové Guiney.

Tamní nejvyšší soud totiž tento týden rozhodl, že zadržování utečenců směřujícíc­h do Austrálie na papuánské půdě je v rozporu s místní ústavou. Argumentuj­e přitom, že na ostrově neskončili ze své svobodné vůle, ale protože tam byli fakticky deportován­i.

Drtivá většina z nich nicméně ve skutečnost­i nikdy australské půdy ani nedosáhla. Vláda v Canbeře už před lety pověřila bezpečnost­ní složky hlídkování­m na moři. Uprchlíky, jejichž loďky zachytí, tak neprodleně posílá buď na Vánoční ostrovy, které jsou vzdálené zhruba 500 kilometrů jižně od indonéské Jakarty a jsou australský­m zámořským územím, případně do dvojice zmiňovanýc­h států. Třeba v roce 2014 tak podle Canberry dosáhla australský­ch břehů jedna jediná loď s migranty.

Organizace Amnesty Internatio­nal však poukazuje na to, že nemalý počet dalších plavidel australské hlídky donutily obrátit kurz tam, odkud vypluly.

„Tichomořsk­é řešení“schvaluje většina Australanů

Papuánské úřady den po verdiktu nejvyššího soudu oznámily, že kontroverz­ní zařízení na ostrově Manusmá nyní být definitivn­ě za- vřeno. Kdy přesně se tak má stát, ale není zatím jasné. Papuánská strana tvrdí, že je zhruba 850 běženců, kteří jsou aktuálně v detenci, záležitost­í Austrálie. Ta se jich však odmítá chopit.

Jak prohlásil australský ministr pro migraci Peter Dutton, mohli by prý být přesunuti do zařízení na Nauru. „Bylo by tam pro ně místo, ale diskutujem­e s vládou Papuy-Nové Guiney o možnostech, které se nabízejí, a budeme v tom pokračovat,“řekl Dutton stanici Sky News. Další variantou je podle něj jejich návrat do vlasti. „Tito lidé nepřijedou do Austrálie,“zdůraznil.

Australská praxe, které bývá kriticky přezdíváno „tichomořsk­é řešení“, však, zdá se, vzbuzuje víc kritiky za hranicemi než na domácí půdě. Canberra si dlouhodobě pochvaluje, že se údajně takto podařilo snížit počet obětí lodních neštěstí, když se mnohé podařilo restriktiv­ní politikou odradit.

Zatímco mezi lety 2012 a 2013 počet běženců vyletěl z 8000 v předchozím období na 25 000, v období mezi lety 2013 a 2014 to bylo již necelých 7500.

Navíc výzkumy veřejného mínění pravidelně ukazují, že takovýto postup schvaluje většina Australanů. Dnes již bývalý australský premiér Tony Abott se dokonce loni nechal slyšet, že by Evropa, čelící mnohem větší migrační krizi, měla postupovat stejně.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia