Lidové noviny

Prazdroj končí s pivem Fénix. Nejde na odbyt

- MIROSLAV PETR

PRAHA Český pivovarnic­ký trh přijde o jednu ze svých značek. Plzeňský Prazdroj se kvůli chabému odbytu rozhodl zastavit výrobu piva Fénix. Tohle pšeničné pivo s přídavkem pomerančov­é kůry a koriandru, tedy styl belgického pšeničného, kam patří například značka Hoegaarden, uvedl lídr českého trhu do prodeje s velkou slávou začátkem roku 2012. Po čtyřech letech bájný pták Fénix končí svůj pivní let.

„Ano, výrobu pšeničného piva Fénix jsme se rozhodli ukončit. Nyní doprodávám­e zásoby v sudech, rádi bychom hospodám dodali na uvolněné pípy jiná zajímavá piva. Fénix v lahvích bude možno koupit ještě po dobu několika měsíců,“potvrdila informace LN mluvčí Prazdroje Judita Urbánková.

Prazdroj uvádí, že důvodem ukončení výroby jsou chutě českých pivařů. Ti podle Urbánkové preferují především české ležáky, které jsou chloubou českého pivovarstv­í.

„Ostatní typy piv jsou vítaným oživením trhu, ale lidé většinou ochutnají a pak se zase vrátí ke svým osvědčeným tradičním českým značkám,“dodává mluvčí Prazdroje.

Pšeničné jako doplněk trhu

Pšeničné pivo má v Česku malý podíl na celkové spotřebě (sotva procento), patří však k těm nejznámějš­ím z alternativ­ních stylů. Zejména díky povědomost­i z Německa, kde má „pšenice“tradici a velkou oblibu. U nás piva s podílem pšeničného sladu (německého stylu bez přídavků koření) prodávají roky s úspěchem pivovary, jako je březnický Herold, Černá Hora, náchodský Primátor či Krušovice ze skupiny Heineken.

Prazdroj chce využít uvolněného místa na pípách a v regálech obchodů pro bohatší nabídku zajímavých typů piv a ty častěji střídat. Příkladem je program Volba sládků, v rámci něhož dodává několika stům hospod netypická piva. Střídá je po měsíci.

„Prazdroj mění strategii. Ale strategie je ze své podstaty hodně

Pivní trh a pšeničná piva

dlouhodobé plánování, a to s Fénixem nezvládli,“reaguje Tomáš Maier, který se na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze zabývá pivovarnic­tvím a jeho ekonomikou.

„Vůbec těmto gigantům nezávidím. Musejí reflektova­t rozšiřujíc­í se rozmanitos­t českého trhu a zároveň každý nový brand neskutečně ekonomicky živit. Pokud přestanou, tak to dopadne jako Fénix,“říká Maier.

Chabé investice do reklamy

„Problémem Fénixe byla chabá propagace. Prazdroj sice pivo představil ve velkém stylu, ale pak postupně veškerá reklama mizela. Lidé v podstatě nevěděli, co se jim nabízí,“komentuje situaci sládek a místopředs­eda Českomorav­ského svazu minipivova­rů Jan Kočka.

Spekuluje se také o dalším možném důvodu zastavení výroby. Pivovar by měl letos na základě už podepsané dohody ovládnout světový lídr AB Inbev, který prodává ve světě i v Česku pivo úplně stej- ného stylu – Hoegaarden. A není vyloučeno, že ke konci Fénixe přispěl v Česku hrozící střet s globální značkou přicházejí­cího nového majitele Prazdroje.

Zatímco pro malé a mini pivovary je obměna a zkoušení stále nových značek logická, a dokonce žádaná, pro velké pivovary je zavádění novinek nákladné a bývají při inovacích opatrnější.

Staroprame­n zastavil před sedmi lety kvůli klesajícím­u odbytu výrobu silnějšího tmavého speciálu Kelt. Krušovice před lety (když ještě nepatřily Heinekenu) přišly s pivem Radler, tedy směsí piva a limonády. Po čase kvůli nezájmu výroba skončila, aby za další roky s touto pivní limonádou přišel u nás Staroprame­n a tentokrát uspěl.

Sami producenti pšeničného piva u nás potvrzují, že nejde omasovou záležitost. „Nepředstav­uje pro nás výraznou objemovou bázi, nicméně velmi stabilní, a jsme rádi, že tímmůžeme přispívat k populariza­ci tohoto pivního stylu u nás,“uvedl mluvčí Heinekenu Jiří Hauptmann.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia