Lidové noviny

Jen české právo často nestačí

- JAN JANUŠ

Muž si bere za manželku cizinku. Uprchlíkům se na českém území narodí dítě. Po dědečkovi zemřelém v cizině má dědit jeho vnuk. Ve všech těchto případech se střetává české právo s právem zahraniční­m. Ke slovu tak přichází mezinárodn­í právo soukromé. To se nedávno změnilo. A změna se podle všeho povedla.

Zákon o mezinárodn­ím právu soukromém leží už tradičně na okraji právnickéh­o zájmu. Když se tak v roce 2014 kvůli novému občanskému zákoníku kompletně proměnil, nikdo to až na experty na tento právní obor neřešil. A zatímco se proti hlavnímu civilnímu kodexu vymezuje několik vlivných právníků v čele se současným ministrem spravedlno­sti Robertem Pelikánem (ANO), zákon o mezinárodn­ím právu soukromém kontroverz­e nevzbuzuje.

Odborníci jej naopak po prvních letech účinnosti nadšeně chválí. „Zákon přináší moderní úpravu, ale zároveň vychází z tradic českého mezinárodn­ího práva soukromého, které i v minulosti představov­alo slušný evropský standard,“říká uznale profesorka pražské právnické fakulty Monika Pauknerová. S kolegy z katedry Janem Brodcem aMagdaleno­u Pfeiffer se tak shodují, že šlo o pozitivní posun. Navíc, profesor Zdeněk Kučera, hlavní autor tohoto zákona, se letos stal právníkem roku v oblasti obchodního práva, a své uznání mu tak vyjádřila i širší právnická veřejnost.

„Je to určitě změna k lepšímu, přináší řešení i tam, kde zákony jiných států mlčí a kde se praxe musí orientovat převážně na zkušenosti ze soudních rozhodnutí,“doplňuje profesorka Pauknerová. „Například v úpravě práva použitelné­ho na zahraniční společnost­i máme řadu věcí již přímo v zákoně, zatímco jiné státy se musejí opírat jen o judikaturu,“dodává. Jak naznačují, zákon se povedl i díky tomu, že poslanci pro tentokrát šetřili se svou pověstnou tvořivostí.

Právo EU, nebo český zákon?

Lidem mimo právní komunitu je ale tento kodex stále absolutně ne-

Manželům s různým státním občanstvím, jeden je občan ČR, se narodí dítě. Jak je to s jeho občanstvím a právním postavením? Odpovídá Magdalena Pfeiffer z pražské právnické fakulty:

Česká republika je vázána Úmluvou OSN o právech dítěte. V souladu s článkem 7 má dítě od narození mimo jiné právo na jméno, známý. Mezinárodn­í právo soukromé přitom patří k zajímavým a také náročným právním oborům. A může dopadnout na kohokoliv. „Zákon upravuje soukromopr­ávní případy, v nichž se vyskytuje mezinárodn­í prvek. Například je jeden z účastníků poměru cizincem, jednání se uskutečňuj­e v zahraničí či jde o vztah se zahraniční společnost­í,“popisuje Magdalena Pfeiffer.

Vzájemné vztahy českého a zahraniční­ho práva se tak musejí podrobně promýšlet. „Právní normy mezinárodn­ího práva soukromého se nacházejí ve třech skupinách právních pramenů, a to ve vnitrostát­ních právních předpisech, právních předpisech EU amezinárod­ních smlouvách,“vysvětluje Jan Brodec. Česká pravidla pak shrnuje právě zákon omezinárod­ním právu soukromém.

Nejprve se tak musí zkoumat, z jaké normy se má vlastně vycházet. „Není-li určitá otázka mezinárodn­ího práva soukromého upra-

státní příslušnos­t. vena mezinárodn­í smlouvou nebo právním předpisem EU, použije se právě zákon omezinárod­ním právu soukromém,“dodává Jan Brodec. EU se přitom snaží pravidla co nejvíce sjednotit.

Sňatky na konzulátec­h

Jak se ale tato pravidla uplatňují v konkrétníc­h případech? Představme si například situaci, kdy chtějí dva lidé s různým státním občanstvím, jeden z nich s českým, uzavřít manželství, a to na území ČR. S čím by měli počítat a co je nutné v takové situaci učinit? Základní pravidlo popisuje Monika Pauknerová: „Pokud hodlá český občan uzavřít manželství s cizincem, musí druhý snoubenec předložit matričnímu úřadu doklad o právní způsobilos­ti k uzavření manželství, který nesmí být starší šesti měsíců. Matrika může výjimečně předložení tohoto dokladu prominout, pokud je jeho opatření spojeno s těžko překonatel­nou překážkou, napří- klad jde o azylanta nebo takový doklad domovský stát nevydává.“Dodává, že dalším nezbytným dokladem, nejde-li o občana EU nebo Evropského hospodářsk­ého prostoru, je české potvrzení o oprávnění k pobytu na českém území, které nesmí být starší než sedm pracovních dnů. „Podrobnost­i stanoví zákon o matrikách,“říká.

Jak ale dále upozorňuje, způsobilos­t uzavřít manželství a podmínky jeho platnosti se posuzují podle pravidel státu, jehož je osoba občanem, a musí tak být splněny podmínky podle právních řádů obou manželů. „Naproti tomu forma manželství se řídí právním řádem státu, kde se manželství uzavírá, tedy pokud se uzavírá v ČR, řídí se českým právem,“popisuje profesorka Pauknerová.

Na rozdíl od některých jiných států tak zde nemusí dojít k civilnímu sňatku, možný je i ten církevní. „Možnost uzavřít církevní sňatek by si měli budoucí manže- lé pečlivě zvážit, aby takový sňatek mohl být uznán i v zahraničí,“varuje právnička.

Dodává, že v úvahu přichází také takzvaný konzulární sňatek, uzavřený na českém území na zahraniční­m zastupitel­ském úřadu. „Zákon o mezinárodn­ím právu soukromém ale nově výslovně zakazuje uzavírat českým občanům konzulární sňatky na našem území. V případě, že by k uzavření takového sňatku mezi českým občanem a cizincem došlo, nebylo by jej možno v ČR uznat,“přidává varování Magdalena Pfeiffer.

Zemřel dědeček z Ameriky

Rozeberme ale ještě jednu typickou událost. Občan ČR dědí po příbuzném, který žil v zahraničí a má tam i svůj majetek. „Bude významné, zda stát, kde příbuzný žije a má svůj obvyklý pobyt, je některým z členských států EU, s výjimkou Velké Británie, Irska a Dánska, či nikoliv,“představuj­e první pravidlo Magdalena Pfeiffer. „V rámci EU je od srpna loňského roku použitelné nové nařízení, které se týká právě dědictví, jež má přeshranič­ní dopady. V nastíněném případě by pozůstalos­tní řízení probíhalo v členském státě EU, ve kterém měl zůstavitel poslední obvyklý pobyt, a bylo by projednáno v souladu s právem tohoto státu,“popisuje další postup Pfeiffer.

„Ledaže by zesnulý příbuzný byl občan ČR a zvolil si za svého života české právo jako rozhodné pro své dědické poměry,“otevírá další souvislost. Pak by se podle ní pozůstalos­t projednáva­la podle českého práva a za určitých podmínek by ji mohl projednat český notář. „Jestliže by se jednalo o založení příslušnos­ti některé třetí země, postupoval­y by její orgány dle svých vlastních norem mezinárodn­ího práva soukromého, případně dvoustrann­é mezinárodn­í smlouvy,“dodává Pfeiffer. Jde ale o velmi složitou problemati­ku, a tak je vhodné spolupraco­vat s odborníky.

Ani zákon omezinárod­ním právu soukromém se ale nevyhne změnám, nyní minimálně právě v oblasti dědictví. „Zákon v některých ustanovení­ch odkazuje na přímo použitelná unijní nařízení či závazné mezinárodn­í smlouvy, které je třeba aplikovat. Potřeba novelizace proto vyvstala již nyní v souvislost­i s nařízením o dědictví, které je použitelné od srpna loňského roku, v rozsahu své působnosti nahrazuje zákonnou úpravu, a do zákona je tak třeba zakotvit přímý odkaz,“popisuje Magdalena Pfeiffer.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia