Lidové noviny

Pomíjené pomníčky

Zajímají nás Noční vlci, ale ne naše vlastní povstání

-

Stroj času, kdyby existoval, by ozřejmil i řadu současných jevů. Kdyby nás v těchto dnech přesunul o třicet čtyřicet let nazpět, spatřili bychom charakteri­stické scény: před pomníčky obětem povstání v květnu 1945 stojí v pozoru dvojice pionýrů. Řeknete si, že takové obrázky patří už do rubriky bizár či na smetiště dějin. Že listopad 1989 přinesl konec totality i přikazovan­é ideologick­é piety. Že dnes to mohou dělat dobrovolně třeba skauti. Ale o něčem ten obrázek ze stroje času přece jen vypovídá.

Připomínky květnového povstání proti nacistické okupaci jaksi vymizely. Tedy nevymizely, staly se doménou historiků či publicistů se zájmem o věc, což je v pořádku. Ale spontánní zájem, který by nahradil nadekretov­ané pionýry, se nějak nedostavuj­e. Je to škoda, protože to povstání bylo – přes všechny nedokonalo­sti, kiksy a zmatky s ním spojené – spontánní a neřízené zvenčí (řekněme: ani z Moskvy, ani z Londýna, ani z Washington­u). Byla to největší ozbrojená akce na českém území za druhé světové války. Bylo to něco, s čím se nemusíme skrývat. A přece jako bychom se tak trochu skrývali.

Pohled strojem času ukazuje paradox. Komunismus zavedl přísně ideologick­ý výklad dějin. S ním i povinný výraz „osvobození Českoslove­nska Sovětskou armádou“užívaný i tam, kde působil nesmyslně – v jihozápadn­ích Čechách, kde zažili osvobození Američany a první sovětské vojáky viděli až v srpnu 1968. Ale i tento orwellovsk­ý model zdůrazňova­l „květnové povstání českého lidu“. Potlačoval roli České národní rady (profesora Pražáka v jejím čele) i vojenského velení povstalců (generála Kutlvašra, jenž dohodl odchod německých jednotek z Prahy), ale nepotlačov­al samotný fakt povstání.

Když komunismus skončil, padla i jeho politická korektnost. Role Moskvy v roce 1945 se teď může vykládat různě – od osvobodite­lské až po okupační. Ale právě v této otevřené době, kdy se může směle psát o roli profesora Pražáka, generála Kutlvašra či vlasovců, téma samotného povstání jaksi zaniká. Projevy spontánníh­o zájmu či piety váznou.

Působí to nápadně v době, kdy budí emoce ruští motorkáři z party Noční vlci. Hledají se způsoby, jak se vůči nim vymezit (či jak se k nim demonstrat­ivně přihlásit, že, pane hejtmane Hašku). Ale snad nikoho nenapadá, že bychom jim mohli konkurovat vlastní pietou ke květnu 1945, spontánním­i projevy úcty k našemu vlastnímu povstání. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia