Bělobrádek rozhněval univerzity
PRAHA Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) čelí ve své funkci zatím nejtvrdší kritice ze strany akademické obce. A to kvůli kolapsu informačního systému výzkumu, vývoje a inovací (na adrese www.isvav.cz).
„Česká konference rektorů je pobouřena nečekaným odstavením systému. Důrazně požaduje, aby byl opět uveden do provozu. Jeho nefunkčnost přímo ohrožuje transparentní hodnocení výsledků výzkumu a návazné rozdělování prostředků na rozvoj výzkumných organizací,“uvedla v komuniké Česká konference rektorů.
„Nemíníme již tolerovat neschopnost Úřadu vlády dodržet zákonné normy v oblasti hodnocení výsledků výzkumu a požadujeme vyvození personální odpovědnosti za tento stav,“dodali lídři vysokých škol. Podle informací LN, jež na kolaps systému již ve čtvrtek upozornily, jednali rektoři o tom, zda do zprávy výslovně přidat i jméno Bělobrádkova náměstka Arnošta Markse, jemuž to kladou za vinu. Nakonec se tak nestalo.
„Akademický senát Univerzity Karlovy sdílí rozhořčení ve věci nefunkčnosti systému a upozorňuje, že to může destabilizovat jak výzkumné organizace, tak i samotné vědní obory,“reagovali zástupci nejstarší české univerzity.
„Bezprecedentní selhání“
Vědeckou obec pád systému, který přes deset let fungoval, zaskočil. K půlnoci 31. května totiž vypršela smlouva s konsorciem InfoScience a ČVUT, které web vypnulo. Právě na něm jsou ovšem údaje za uplatněné články, knihy nebo patenty, na něž dostaly organizace veřejné peníze. Pro činov- níky jde o nezbytný nástroj při kontrole i zpracovávání grantů.
Rada vysokých škol odesílá vicepremiérovi dopis, v němž po něm požaduje vysvětlení a zve jej na své zasedání. „Pak vydáme společné stanovisko. Osobně to ale považuji za naprosto bezprecedentní selhání státní správy,“řekl LN Jakub Fischer, předseda rady.
Informace v rejstříku sledují i hi-tech firmy. Zbyněk Frolík, viceprezident Svazu průmyslu, uvedl, že jde o fatální chybu, před kterou místopředsedu varoval: „Je to na výpověď nebo na vězení,“uvedl.
Bělobrádek se vyjádřil včera po poledni. Úřad vlády prý s konsorciem zahájil jednání v dostatečném předstihu, jednání probíhala mnoho měsíců.
„Cenové požadavky konsorcia překračují předpokládanou hodnotu veřejné zakázky v řádu desítek milionů korun. Úřad tak nemůže akceptovat návrh ani na dočasné zajištění provozu do konce srpna z důvodu zákonných limitů,“řekl Bělobrádek. „Data máme, neztratila se. Snahou je, abychom v nejbližších týdnech podávali informace alespoň na vyžádání. V řádu měsíců se připravujeme vzít systém pod kontrolu,“řekl šéf lidovců.
Na to reagoval jednatel firmy InfoScience: „Konsorcium mnoho let drží stálou cenu. Nabídka na krátkodobé zajištění provozu na tři měsíce nebyla ani o korunu dražší,“řekl LN Jan Dvořák.
„Nejsem si jist, zda pan vicepremiér dostává od své sekce zcela přesné informace. K jednání v jednacím řízení jsme byli vyzváni až před koncem dubna 2016, samotná jednání začala až v květnu,“dodal s tím, že situace poškozuje konsorcium i Bělobrádka. „Jsme připraveni ji panu vicepremiérovi pomoci vyřešit,“říká Dvořák.
„Požadavky konsorcia překračují předpokládanou hodnotu veřejné zakázky v řádu desítek milionů“