Lidové noviny

Japonského chlapce našli po šesti dnech

- TOKIO

Japonský voják našel až po šesti dlouhých dnech sedmiletéh­o chlapce, který byl pohřešován poté, co jej rodiče za trest vysadili z auta uprostřed lesa. Dítě, které bylo včera objeveno na ostrově Hokkaidó, bylo bez vážnější zdravotní újmy, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Případ malého Jamata Tanuky vyvolal v Japonsku diskusi o tom, co je ještě trest a co už týrání.

Jeho rodiče původně policii tvrdili, že se chlapec minulou sobotu ztratil, když v lese sbírali divoké byliny. Až později přiznali, že ho přiměli vystoupit z auta, aby ho tak potrestali za to, že při předchozí zastávce u řeky házel kameny na lidi a automobily. Když se za několik minut vrátili, dítě už na místě nebylo. Jamata hledalo v lesích nejseverně­jšího japonského ostrova, kde žijí mimo jiné medvědi, na 180 záchranářů a vojáků se psy.

Včera ho objevil v budově ležící na armádním pozemku určeném k výcviku náhodou voják, který se na pátrání nepodílel. Hoch se ukrýval přibližně pět kilometrů od místa, kde jej rodiče opustili. Policistům řekl, že byl v místě už několik dnů. Chlapec byl převezen do nemocnice, neboť trpěl lehkou dehydratac­í, a proto dostal nitrožilní infuzi. Na rukou a nohou měl drobné odřeniny, ale jinak byl v pořádku. Podle vojáka, který chlapce našel, neuronil hoch po záchraně ani slzu, hladově ale snědl dva rýžové knedlíčky, které mu zachránce dal.

V dřevěném vojenském hangáru nebylo žádné jídlo ani topení. Jamato, který měl na sobě jen tričko a džíny, řekl, že se před zimou chránil tím, že se vtěsnal mezi matrace položené na zemi. Noční teploty v oblasti v minulých dnech klesaly k sedmi stupňům Celsia, a navíc hustě pršelo. K pití měl hoch vodu z kohoutku před budovou. Členové armády chlapce ocenili za jeho odolnost. Poukázali mimo jiné na to, že vojenský barák se nachází na vrcholu velmi strmého kopce. Ačkoli hoch musel velmi trpět hladem, podle první výpovědi se většinu času zdržoval uvnitř budovy. Rodiče, s nimiž včera mluvili novináři před nemocnicí, svého způsobu výchovy litovali. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic