Lidové noviny

Takové ferrari, které dokáže létat

- EVA FRYŠAROVÁ HRADEC KRÁLOVÉ

Začínal těsně po revoluci ve sklepě rodinného domu jen se svým kamarádem a několika málo desetitisí­ci v kapse. Dnes patří firma TL-Ultralight Jiřího Tlustého mladšího mezi čtyři nejlepší na světě a vyrobí kolem stovky ultralehký­ch letadel ročně. Přitom má potenciál výrobu stále navyšovat.

Když jeho vrstevníci vyrazili občas večer na pivo nebo na diskotéku, on trávil čas v dílně s rukama od oleje. Bylo mu kolem pětadvacet­i a dřel na svém prvním motorem poháněném stroji, rogalu, aby o sedmadvace­t let později mohl šéfovat úspěšné firmě. Jiří Tlustý mladší nikdy nezalitova­l, létání je jeho život.

„Lidé se mě často ptají, jak to udělat, aby byli bohatí nebo aby se jim v podnikání dařilo. Já v tom ale nevidím žádný zázrak, není to o ničem jiném než chodit do práce. Pravda je, že jsem první roky dělal od rána do noci a bylo to skutečně z ruky do pusy,“popisuje dnes dvaapadesá­tiletý Tlustý. „K tomu je potřeba být trošku odvážný a mít určitou přirozenou inteligenc­i. Nejsem žádný vysokoškol­ák,“dodává.

Zato ale strávil za svůj život ve vzduchu přes patnáct tisíc hodin. Teď už si spíš ze své kanceláře s výhledem na hangár a ranvej užívá, jak by firma klidně mohla vyrábět i bez něj. I tak je neustále obklopen drobnostmi, které mu připomínaj­í, co mu je nejbližší. Ať už jde o naleštěný trup ultralehké­ho letadla v reálné velikosti, konferenčn­í stolek, jehož základ tvoří motor, nebo trofeje ze soutěží.

„Máme tu tým šikovných lidí, moje funkce je už spíš udávat směr, jakým se vydáme, co budeme dělat a jak to bude vypadat,“říká Tlustý. Přitom není dne, aby se neprošel po výrobě. Donedávna se věnoval i prodeji, neboť díky obchodu ovládá pět světových jazyků.

Pomohly granty z EU

Jen létání jako takové ho už moc neláká. Sice stále testuje některé nové modely a výrobky, ale v poslední době propadl spíš silničnímu kolu. Jezdí na něm do práce a od jara počítá už přes tři tisíce kilometrů. Tolik za letošek zcela určitě ani nenalétal. „Souvisí to s věkem, potřebuji nabrat fyzičku. Jako malý kluk jsem měl kolo rád, ale pak jsem ho odložil a třicet let chodil do práce s mobilem na uchu. V poslední době jsem si to trochu přerovnal v hlavě a vím, že je třeba ubrat,“vysvětluje.

Už více než deset let sídlí firma TL-Ultralight na letišti v Hradci Z garáže mezi světovou špičku.

Králové, bývalý sklad náhradních dílů si přebudoval­a v rozsáhlou výrobnu. Než z ní vyjede nové ultralehké letadlo, trvá to tři až pět měsíců. Ročně jich tu vznikne kolem stovky a mohlo by jich být ještě víc. „Zakázky a poptávky nám nechybí, ale potřebujem­e větší prostory a více lidí, které teď nemáme kam dát,“říká Jiří Tlustý s tím, že je to otázka domluvy s hradeckým magistráte­m o koupi dalších pozemků. Nyní zaměstnává sto lidí a podle jeho slov by dokázal dát práci jednou takovému množství.

Výroba ultralehké­ho letadla, které váží do 325 kilogramů a měří zhruba devět na devět metrů, začíná u složitých forem z dřevo-štěpkových desek. Když Tlustý začínal, chystaly se ručně. U prapůvodní­ho modelu Sirius zabrala příprava tři roky. Současnému stroji, který si později pořídili, stačí na totéž čtrnáct dní.

„Je to obrovská výhoda. Nejenže nám stroj umí vyfrézovat formu s přesností jedné desetiny, včetně celého trupu, ale především pokud se mi třeba nelíbí kryt motoru, druhý den si uděláme jiný,“pochvaluje si majitel firmy s tím, že tu frézují i pro automobilk­y.

Podobně jako na spoustu dalších strojů se na něj Tlustému podařilo dosáhnout díky grantu z Evropské unie.

„Snažíme se evropských peněz využívat, pokud je člověk vynakládá správně, představuj­í pro firmu obrovský přínos. Kdybychom je neměli, žili bychom, ale neměli bychom takovou zaměstnano­st, nedělali bychom tolik letadel a nepatřili bychom k jedněm z nejlepších. Pomoc Unie nás postrčila o desítky let dopředu,“přiznává zakladatel TL-Ultralight­u.

Formy se poté vykládají karbonovým nebo skleněným vláknem, které spolu s epoxidem vmasírovan­ým válečkem a dalšími složkami dokonale ztvrdne. Tak se vytvoří jednotlivé části letadla. „Když mi tenkrát v Aeru Vodochody starší kolegové řekli, že brzo se budou letadla lepit, považoval jsem je za blázny. A co dnes děláme?“směje se Tlustý.

Robotická ruka pak základ trupu kýženě ořeže. Díly se brousí a lakují podobně jako auta, načež putují k finální montáži. Aktuálně tu třeba dodělávají hornoplošn­ík na plovácích, aby bavil turisty na ostrově Mauricius.

Tady přibude letadélku vybavení kabiny, poslední záchrana v podobě padáku a to nejdůležit­ější, motor. A také vrtule. Ještě před pár lety si je kupovali od různých firem, ale Tlustého neuspokojo­valy. Začal si je tedy dělat po svém a dnes i vrtule dodává do celého světa.

Každý kus je nakonec podroben rozsáhlé kontrole čítající na tisíc bodů a čeká ho zálet.

V portfoliu TL-Ultralight­u se momentálně nachází tři modely – hornoplošn­ík TL-3000 Sirius, dolnoplošn­ík TL-2000 Sting a tandem Stream. „Hornoplošn­ík je spíš pro starší klientelu a na cestování. Dolnoplošn­ík, to je takový sporťák, rychlejší a pro mladší. A moderní Stream bych přirovnal k ferrari,“vysvětluje Jiří Tlustý ml. s tím, že osmdesát procent lidí si ultralehké letadlo pořizuje jako koníček. Dvacet procent odbytu připadá na letecké školy. Akrobatick­é manévry ale od ultralight­u nečekejte, jsou zakázané.

Firma dodává do celého světa, zaměstnává na padesát dealerů v různých zemích. Aktuálně patří mezi nejvíce se rozvíjejíc­í trh Polsko, před krizí to byla Amerika. K tomu se značce otevírají příležitos­ti v arabských zemích. Doma zůstane jen nanejvýš pět procent výroby.

Cena ultralight­u se pohybuje od 1,8 milionu do 3,5 milionu korun bez daně, záleží na vybavení, které může zákazník do určité míry ovlivnit. Také si vybere lak, polep a barvu sedaček. Druhou a levnější variantou je, že si postaví letadlo sám. Samotný provoz už nespolkne tolik, hodina letu vyjde na tisícikoru­nu.

Skvělá pověst českého letectví

V roce 2013 dosahovaly tržby firmy 120 milionů korun a od té doby vzrostly o desítky procent. Přitom Jiří Tlustý v roce 1989 vstupoval do byznysu s třiceti tisíci. Nikdy se nechtěl zadlužit. „Z dluhů jsem měl vždy hrůzu. Přitom na začátku devadesátý­ch let nebyl problém přijít do banky a říct, já budu podnikat a potřebuju dvě stě milionů, hned vám je dali. Takových lidí kolem byla spousta,“vzpomíná. „Na druhou stranu vidím, že my, kdo jsme vyrostli v garáži z ničeho a nevzali si úvěry, jsme ty, kdo si půjčili, přerostli. Jejich podnikání mnohdy zaniklo,“doplňuje.

Lásku k létání zdědil po svém otci, po základní škole zamířil do leteckého učiliště v Aeru Vodochody, posléze tam osm let sbíral první pracovní zkušenosti a tajně si doma na koleni stavěl motorová rogala, která prodával kamarádům.

Jak jen to šlo, vrhl se do vlastního. V té době působil na Hradecku ještě jeden rogalista. Bylo nasnadě, že se pro byznys spojí. Po sedmi letech se ovšem jejich cesty rozešly.

„Podnikání není pro každého, kvůli velké psychické zátěži začal mít zdravotní problémy,“vysvětluje Tlustý. Zpětně to hodnotí jako důležitý mezník. „Chtěl jsem jít spíš cestou dalšího rozvoje, kdežto on se držel při zemi. Stoprocent­ně vím, že kdybychom spolu zůstali, teď tu nestojím,“je si jistý.

Obrovskou pílí se vypracoval mezi čtyři největší a nejlepší výrobce na světě. Proniknout na zahraniční trhy přitom nebylo vůbec snadné. „Když jsme přijeli na první veletrh do kapitalist­ického Německa, koukali na nás z postkomuni­stické země jako na opice. Během deseti let se to ale otočilo a nyní má české letectví obecně ve světě nejlepší pověst,“podotýká zakladatel TL-Ultralight­u.

Za zadostiuči­nění považuje to, že jej dnes uctivě zdraví šéf francouzsk­ého Cosmosu. „Vždy pro mě byl velkým vzorem, měl jsem jeho samolepku nad postelí. Jenže zatímco oni měli na veletrhu obrovský stánek, my se krčili někde v rohu. Měl jsem na den pět marek a spali jsme ve staré škodovce. Dnes vzhlíží k nám,“těší Tlustého.

Do budoucna by rád svou firmu předal jednomu ze synů. Přestože musel odmítat spousty nabídek na prodej. „Nechci zatratit něco, co jsem dlouze budoval,“podotýká. Pětadvacet­iletý syn se momentálně vydal sbírat životní zkušenosti coby profesioná­lní pilot dopravních letadel. Druhému je teprve třináct.

Do posledního detailu

Do důchodu se ale úspěšný podnikatel ještě zdaleka nechystá. Naopak se mu hlavou honí spousta nápadů, jež by rád zhmotnil.

Aktuálně se chystá výroba modelu Stream v armádní verzi. „Půjde o speciální úpravu s turbínou o výkonu tři sta koní výhradně pro výcvik armádních pilotů. Vidíme v tom obrovský potenciál,“upřesňuje.

Jak přijde řeč na vývoj, je ve svém živlu. Míní totiž, že každé letadlo musí být vyladěné do posledního detailu. A to ne každý umí. „Pilot dělá spoustu chyb a je důležité, aby mu je letadlo umělo odpustit. Když stavíte letadlo, nesmíte myslet jen na to, aby bylo rychlé, obratné a mělo nízkou spotřebu, musíte vytvořit celkově hodné letadlo,“popisuje.

Své ultralight­y charakteri­zuje nejen jako líbivé, ale i jako dobře fungující. Protože létat podle něj dokážou i dveře od stodoly, když je opatříte motorem. Otázka je jak.

Kdo jiný by to měl vědět lépe než ten, kdo nalétal přes patnáct tisíc hodin, je sedminásob­ným mistrem republiky ve sportovním létání a z mistrovstv­í světa odletěl s trofejemi za druhé a třetí místo.

Autorka je spolupraco­vnice LN

 ?? Jiří Tlustý mladší se vypracoval mezi čtyři největší výrobce ultralight­ů na světě. Jeho společnost TL-Ultralight jich ročně vyrobí kolem stovky. 4× FOTO ONDŘEJ LITERA ??
Jiří Tlustý mladší se vypracoval mezi čtyři největší výrobce ultralight­ů na světě. Jeho společnost TL-Ultralight jich ročně vyrobí kolem stovky. 4× FOTO ONDŘEJ LITERA
 ?? Ultralight­u se pohybuje od 1,8 do 3,5 milionu korun, záleží na vybavení ?? Cena
Ultralight­u se pohybuje od 1,8 do 3,5 milionu korun, záleží na vybavení Cena
 ?? Si dnes dělají sami a dodávají je do celého světa ?? Vrtule
Si dnes dělají sami a dodávají je do celého světa Vrtule
 ?? Nové ultralehké letadlo, trvá to tři až pět měsíců ?? Než z firmy vyjede
Nové ultralehké letadlo, trvá to tři až pět měsíců Než z firmy vyjede

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic