Lidové noviny

Nevzdávám se, naděje na Rio žije

Hra o olympiádu

- TOMÁŠ MACEK

Po drsném úderu se rozplynula její jistota o olympijské­m startu v Riu. Jak těžké chvíle prožívá, vypráví v rozhovoru Martina Sáblíková.

PRAHA Nejprve si zoufala: „Mně už nic nepomůže.“Pak ale říkala: „Snažím se věřit.“V to, že naděje na olympijský start v Riu stále žije.

Plně jste uvěřila lidem, kteří vás ujišťovali, že kvalifikov­aná jste už z loňského mistrovstv­í světa?

Samozřejmě. Gratuloval­i mi tehdy ze svazu i z ostatních zemí. Nikdo nepředpokl­ádal, že bych o Rio mohla přijít. Nikdo nemluvil a nevěděl o tom, že by do té kvalifikac­e bylo zaháčkovan­é ještě něco jiného.

Jak jste se potom ve čtvrtek dozvěděla, že všechno je jinak?

Až v půl osmé večer, volal mi Petr (kouč Novák). Předtím jsem trénovala a šla na večeři, na internetu jsem ani nebyla. A potom jsem byla celkem překvapená.

Spíš v šoku, ne?

Jo, byl to šok. Zpočátku mi vše nedocházel­o, až postupně si má hlava začala uvědomovat, co se opravdu děje, a myslela jsem na Rio čím dál víc. Toho času, co jsem do přípravy investoval­a! Bylo mi to tak líto...

Nejen čas, ale také spoustu peněz a energie jste do ní vložila.

Nejvíc mě mrzí ta investovan­á práce. Jasně, stejně bych se připravova­la na zimu, trénovala bych. Ale teď jsem hned po zimní sezo- ně skočila na kolo, soustředil­a se na časovku, měnila techniku, trénovala ji i na dráze. Když pak přišla tahle zpráva, vůbec mi nebylo dobře.

Zásadní chybou bylo, že nikdo z Česka loni v září jistotu vaší kvalifikac­e na UCI neověřil?

To jo. Kdyby na ten problém tehdy někdo přišel, ještě by se s tím z mé pozice dalo něco udělat.

Právě. Mohla byste se pokusit vyjet další body do žebříčku UCI.

Neříkám, že by se mi to povedlo, ale aspoň bych mohla říci: Jo, udělala jsem pro účast v Rio všechno. Ale když jsem byla přesvědčen­á, že mi ho nikdo nevezme, chystala jsem se jen na olympijsko­u časovku. Dostala jsem i nabídku ze zahraniční­ho týmu, ať s nimi objedu pár závodů. Ale všichni věřili, že je Rio hotové, tak jsem měla strach hromaďáky jezdit, aby se mi něco nestalo. Tím těžší je teď ten verdikt přijmout.

Co si myslíte o pravidle podmiňujíc­ím start v časovce kvalifikac­í do hromadného závodu?

Že časovka a 140kilomet­rový hromaďák jsou dvě úplně jiné disciplíny. To je, jako kdybych v rychlobrus­lení směla jet na olympiádě trojku, jen když se kvalifikuj­u i na pětistovku. Ale bohužel je to tak nastavené, já s tím nic nenadělám.

Funkcionář­i Českého svazu cyklistiky se domnívali, že Sáblíková je kvalifikov­ána pro časovku na OH v Riu už splněním podmínky skončit do 10. místa v pořadí zemí na loňském MS.

Jak se nyní ukázalo, cyklistick­á unie UCI v nepříliš přehledně sepsaných pravidlech podmiňuje start v olympijské časovce také tím, že země bude zároveň kvalifikov­ána pro hromadný závod. Česko přitom není.

Nikdo z českého svazu jistotu startu Sáblíkové v Riu od loňska neověřil.

Ve čtvrtek nastalo zděšení, když se v přehledu míst pro olympijsko­u časovku Česko neobjevilo.

Určitě! Mám ho ráda, našla jsem v cyklistick­ých závodech zalíbení. Jistě, nebýt v Riu by byla velká rána do mého srdce. Ale je to sport...

Našla byste sílu pokusit se o letní olympiádu zabojovat opět za čtyři roky?

Nevím. Petr mi řekl, že si ji nenecháme vzít, že přinejhorš­ím bychom to zkusili znovu. Ale jsou to čtyři roky a mezitím mě čeká další zimní olympiáda. Je těžké o tom teď mluvit.

 ?? Martina Sáblíková se loni stala mistryní republiky v časovce. FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ ?? Nejrychlej­ší Češka.
Martina Sáblíková se loni stala mistryní republiky v časovce. FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ Nejrychlej­ší Češka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic