Lidové noviny

Za trest půjdeš kopat desítku

-

chlapi, ale předem vás upozorňuju, že já tu penaltu vážně nedám,“přesvědčov­al prý své spoluhráče obránce Rostislav Vojáček.

Ne, spolehlivý pilíř defenzivy nehrozil sabotáží. Jen se chlapsky přiznal ke svému handicapu: pokutové kopy nebyly jeho „šálkem kávy“. Leda by se daly proměňovat skluzem či hlavou. Obojí

KURIOZITA

urostlý stoper Baníku Ostrava ovládal náramně.

Ať už je ta historka pravdivá, či nikoli, celý Venglošův tým skutečně trnul, zda na Vojáčka nepřijde řada. A ne bezdůvodně.

Bylo totiž právě po zápase Itálie vs. Českoslove­nsko o třetí místo a na tabuli neapolskéh­o stadionu San Paolo svítilo skóre 1:1. Vítěze tedy musely určit penalty.

Na ty si Čechoslová­ci věřili. Do první série nastoupili zkušení borci Masný, Nehoda, Ondruš, Jurkemik, Panenka: ta samá pětice šuterů, v tom samém pořadí jako před čtyřmi lety proti Němcům ve finále v Bělehradě.

A všichni do jednoho nedali italské brankářské legendě Dinu Zoffovi šanci. Nedostal ji však ani Jaroslav Netolička. První pětka Italů pálila stejně neomylně. Průběžný výsledek hlásil 5:5 na pokutové kopy.

Odvahu tedy museli sebrat další hráči základní sestavy: za chvíli to bylo 6:6. Pak ale 7:7!, 8:8!! Propána, copak tohle drama nikdy neskončí?

Začínalo být zle. Teď už byli v řadách národního týmu k dispozici fotbalisté, kteří by za normálních okolností kopali desítky jen za trest. Vážně hrozilo, že se k míči postaví i hráč, jenž všechny varoval, že nedá...

Naštěstí už ani Italové v té chvíli nehýřili zásobou stoprocent­ních kanonýrů. Devátou sérii střel z hranice jedenáctky načal řízný bek týmu AC Milan Fulvio Collovati, do jehož výbavy patřilo zastavovat útoky soupeře, ne proměňovat penalty.

Nemastnou neslanou střelou k pravé tyči donutil sice Netoličku zasahovat nadvakrát, ale branka to nebyla. Nebo snad byla?

Rakouský sudí Linemayr chvíli váhá, neboť balon lehce olízl brankovou čáru. Pak ale dá rezolutně najevo: žádný gól!

Jak odpoví bratislavs­ký obránce Barmoš, jenž si s penaltami rovněž netyká? S tváří pokerového hráče suverénně proměnil. K úlevě všech – potvrdil bronz pro Českoslove­nsko a Vojáčka zachránil od blamáže. ed

 ?? Obránce Vojáček nabídl způsob, jak realizovat penaltu. Nedošlo na to, naštěstí. REPRO ME 80 ?? Skluzem nebo hlavou.
Obránce Vojáček nabídl způsob, jak realizovat penaltu. Nedošlo na to, naštěstí. REPRO ME 80 Skluzem nebo hlavou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic