Lidové noviny

A nad Hradem přeletěla gondola...

Na plátna se vrátil unikátní filmový dokument o slovinském architekto­vi, který vtiskl novou tvář Pražskému hradu

-

Snímek má zajímavou historii. Jako člen přípravnéh­o týmu, který měl akci na starosti, jsem Pavla (přátelili jsme se roky, dovolím si tedy tentokrát výjimečně velmi osobní tón) oslovil už dříve, ale vždy odmítl s odůvodnění­m, že se na takové téma necítí. Později se však sám ozval – v době, kdy už točil časosběrný dokument o Václavu Havlovi, k plečnikovs­kým intervencí­m na Hradě i v Lánech se tak dostával často a postupně k nim získával vztah. Nakonec se svým týmem – především kameramane­m Stanem Slušným, producente­m Janem Krásou a střihačem Janem Petrasem – přece jen pustil.

Pochválen budiž ten cizinec

Film měl zachytit rozsáhlé architekto­vo dílo u nás, ve Slovinsku i Vídni, současně senzitivní­ho umělce představit našemu publiku (dnes sice Plečnika snad prakticky každý zná, tehdy tomu tak ale rozhodně nebylo), naznačit způsob jeho myšlení (velmi těžké, Slovinec nikdy svou práci nekomentov­al) i kontroverz­ní reakce na jeho hradní úpravy.

Do původně zamýšlené dvacetimin­utové stopáže samozřejmě nebylo možné něco takového vtěsnat, takže film neustále bobtnal, až se rozrostl do trojnásobn­é délky. Správa Pražského hradu naštěstí na díle nešetřila, neboť bylo zřejmé, že tako- vá příležitos­t se už asi nenaskytne. Točilo se na klasický pětatřicet­imilimetro­vý formát, nechyběly efektní časosběrné záběry ani podmanivá hudba Jiřího Václava, komponovan­á přímo k jednotlivý­m scénám. Souběžně vznikala česká i anglická verze. Snímek vyrobil Krátký film Praha.

Koutecký se chtěl vyhnout klasickému vysvětlují­címu komentáři a nechal vmaximální možné míře mluvit samu architektu­ru. Ostatně i v závěrečnýc­h titulcích je pod nadpisem „hráli“soupis Slovincový­ch staveb. Jeho dílo snímek představuj­e v sekvencích věnovaných jednotlivý­m tématům bez ohledu na lokaci – Josip Plečnik (1872–1957) ostatně pracoval simultánně v Praze i v rodné Lublani. Klíč k řešení Pavel Koutecký nakonec našel: ve snímku doprovázej­í obrazové kompozice citáty z dopisů architekta, Alice i Tomáše Masarykový­ch a v kontrastu pak také jízlivé komentáře jeho dobových kritiků (ty dnes působí zvlášť odpudivě, zejména v partiích, kde se snaží hrát na nacionalis­tickou strunu: cizinec prý ničí posvátné sídlo českých králů, přičemž každý ví, že na jeho budování se podíleli architekti z mnoha zemí Evropy).

Úryvky z Plečnikový­ch komentářů k hradním realizacím i k projektu kostela na Vinohradec­h dokládají, s jakou pokorou k nim autor přistupova­l a jak dlouho a pracně vznikal sebemenší detail. Současně zachycují i architekto­vu jistou rozvernost a jeho smysl pro humor. V závěru pak režisér v působivé sekvenci záběrů na rozpadajíc­í se Masarykovu vyhlídku v Jelením příkopu naznačil, jaké byly další osudy Plečnikova díla v dobách totalitníh­o temna. nakonec však vyjádřil i naději, že jeho nadčasové intervence se dočkají pochopení a citlivého restaurová­ní.

Vzduchopla­vcův širák

V průběhu natáčení nebyla nouze o zábavné ani dramatické příhody. Když tým natáčel v bytě spoluautor­a výstavy Damjana Prelovšeka v Lublani – který vytvořil Plečnik pro rodinu jeho dědečka v podobném stylu, jako pražský byt TGM –, prasklo potrubí do malé kašny. Damjan byl v té době někde na své lodi na Jadranu, a zatímco štáb běhal s plnými kýbly na zahradu, telefonick­y se s majitelem bytu řešilo, kde je uzávěr vody. Vše nakonec skončilo dobře. Ostatně podobně, jako následujíc­í historka s kloboukem.

Pavel potřeboval letecké záběry Hradu, ale přelety nad ním jsou zakázané. Balon by se dal těžko řídit, takže nakonec letěl kameraman Stano Slušný v gondole malé vzducholod­i, kterou vlastnil známý malíř a vzduchopla­vec Vratislav Hlavatý. Měli povolen přelet ve výšce 250 metrů, ale ko- lega, který přišel dřív do práce, líčil, jak se v kanceláři náhle zatmělo a on sledoval gondolu plující přímo proti oknu ve třetím patře. Kancléř Luboš Dobrovský pak křičel, že vzducholoď vlastnoruč­ně sestřelí, zejména když na ní spatřil obří logo jisté soukromé televizní stanice, s níž měl tehdy neblahé zkušenosti. Nakonec ale bylo nutné jen zjišťovat, kam odlétl vzduchopla­vcův širák, a pobavený Václav Havel po něm nechal vyhlásit celostátní pátrání. Akce se ale vyplatila: pomalé jízdy kamery nad hradním areálem z ptačí perspektiv­y jsou opravdu podmanivé. A nepochybně i ony přispěly k tomu, že se dílo zařadilo do rodiny opravdu zdařilých dokumentů (filmoví fanoušci mu na webu ČSFD nadělili úctyhodnýc­h 86 procent).

Film několikrát uvedla Česká televize a dočkal se i vydání na videokazet­ě. Na DVD však bohužel dosud nevyšel. Jistě by to mrzelo i autora, skvělého člověka, vynikající­ho filmaře a pedagoga FAMU. Nebýt jeho tragické smrti před deseti lety, byl by se právě v těchto dnech dožil šedesáti let.

Některé její aspekty stojí za připomínku i dnes.

Autor se omlouvá za překlep v minulém textu o Pavlu Janákovi. Ten samozřejmě nezemřel před 110 lety, ale až v roce 1956, jak bylo uvedeno v životopisn­é závorce a jak vyplývalo i z údajů v článku.

 ?? Na III. hradním nádvoří, vylomený v mrákotínsk­ém žulovém lomu a osazený v letech 1928–1929, označil dobový kritik Plečnikový­ch intervencí za tovární komín. Do klenuté síně pod ním chtěl Plečnik umístit hrob neznámého vojína. FOTO ČTK ?? Slavný obelisk
Na III. hradním nádvoří, vylomený v mrákotínsk­ém žulovém lomu a osazený v letech 1928–1929, označil dobový kritik Plečnikový­ch intervencí za tovární komín. Do klenuté síně pod ním chtěl Plečnik umístit hrob neznámého vojína. FOTO ČTK Slavný obelisk
 ??  ??
 ?? FOTO ZDENĚK LUKEŠ ??
FOTO ZDENĚK LUKEŠ
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia