Lidové noviny

Džihádisté Francii nenávidí

- MILAN ROKOS

PAŘÍŽ/PRAHA Tři velké teroristic­ké údery během necelých tří let. V lednu 2014 zahynulo při útocích na časopis Charlie Hebdo a košer supermarke­t v Paříži 20 osob, loňské listopadov­é útoky v Paříži si vyžádaly 137 obětí a čtvrteční teror v Nice 84 mrtvých. Několik dalších atentátů se podařilo zmařit nebo byly menšího rozsahu. Ať už útočili teroristé z Islámského státu (IS), nebo al-Káidy, vždy měli jediný cíl: Francii.

Proč právě země galského kohouta? Už před dvěma lety označili představit­elé teroristic­kého chalífátu Francii za zemi, kterou nená- vidí ze všech nejvíce: „Pokud můžete zabít nevěřícího Američana nebo Evropana, zvláště odporného a nenávistné­ho Francouze, zabijte je jakýmkoliv způsobem,“vzkázal stoupencům IS mluvčí hnutí abú Muhammad Adnaní. V jiném prohlášení IS se zase mluví o tom, že Paříž je „hlavním městem prostituce a neřesti“.

Hlavním nepřítelem islámských radikálů jsou sice tradičně Spojené státy, Francii ale vnímají jako zemi, která prosazuje západní sekulární liberalism­us, a ateisticko­u mocnost, jež hájí hodnoty, jako je svoboda slova a demokracie. Ty jsou pro islamisty nepřijatel­né. Navíc se domnívají, že se je Paříž snaží vnutit i islámskému světu.

Výše zmíněné považuje za jeden z důvodů džihádisti­cké nenávisti k Francii například izraelský bezpečnost­ní analytik Šmuel Bar. „Francouzsk­á politická a sociální ideologie – nehledě na vládu – je sekulární a sekulárnos­t úporně obhajuje,“napsal LN. Vedle toho uvádí i další důvody – především dostupnost lokálních rekrutů, kteří mohou prozkoumat terén a snadno určit cíl. To je možné díky rozsáhlé muslimské populaci pocházejíc­í ze severní Afriky. Upozorňuje i na snadnost, s níž lze do země propašovat zbraně, a také na efekt opakování – teroristic­ké útoky se už odehrály i v minulosti a radikály podněcují k následován­í.

Odveta za bombardová­ní

Útoky na Francii podle některých vyslýchaný­ch plánovali džihádisté už před dobytím iráckého Mosulu a vyhlášením chalífátu. Další vlnu jejich nenávisti pak přineslo francouzsk­é angažmá v Američany vedené koalici bombardují­cí IS. Francouzi také jako jedni z prvních začali teroristic­ký chalífát důsledně označovat hanlivým akronymem Dá’iš.

Francouzsk­é stíhačky už v Iráku a Sýrii podnikly stovky náletů a své úsilí podle včerejšího prohlášení prezidenta Françoise Hollanda ještě zesílí. Politolog Christian Lequesne z pařížské Sciences Po se domnívá, že by vláda měla o svém angažmá ještě diskutovat. „Nejsem si jistý, jestli vojenské angažmá v současné podobě – tedy letecké údery – je v této situaci dostatečně efektivní,“řekl v telefonick­ém rozhovoru LN.

Jeden z teroristů, který loni vraždil v pařížském hudebním klubu Bataclan, podle přeživších vykřikoval, že je útok odvetou za „všechny škody, které Hollande způsobil muslimům po celém světě“. Kromě území ovládaného IS totiž Francie vojensky působí i v Africe, zvláště v Mali a Libyi, kde mají islamisté také spoustu svých příznivců.

Další důvod, proč se džihádisté soustředí právě na Francii, je čistě praktický: s největší muslimskou populací v Evropě, která se odhaduje asi na pět milionů, se země stala největším evropským zdrojem bojovníků Islámského státu. Zatímco z USA odcestoval­o na syrská bojiště sotva pár desítek radikálů, francouzsk­é zdroje mluví o šesti stovkách lidí, z toho 400 tvoří jen samotní bojovníci.

„To, co chtějí, je vyvolat odve- tu. Usilují o to, abychom my v Paříži zabíjeli muslimy... Chtějí ve Francii občanskou válku,“řekl po loňských útocích rádiu France Inter politolog a expert na Blízký východ Jean-Pierre Filiu.

Terorismus mířící na Francii je ostatně nutné vnímat i v historické­m kontextu. Když země po druhé světové válce nalákala statisíce obyvatel z bývalých kolonií na práci, nepočítala s tím, že už v ní zůstanou.

Statisíce mrtvých a následné trauma z alžírské války spolu s politikou asimilace přispěly k tomu, že Francie měla s integrací lidí ze severní Afriky více problémů než jiné země. Velka ghetta, v nichž vyrůstají mladí frustrovan­í lidé, kteří jsou odděleni od většinové, bohaté společnost­i, nyní umně využívají islámští radikálové. Zaměřují se především na mladé, vykořeněné lidi – všichni teroristé v posledních letech mají podobné sociologic­ké profily, je jim mezi 18 až 36 lety a vyrostli na kulturně a společensk­y zanedbanýc­h předměstíc­h.

Paříž bojuje proti džihádistů­m nejen v Iráku a Sýrii, ale i v Africe. Na rozdíl od USA je navíc pro teroristy snadno přístupná.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia