Lidové noviny

Nepřítel č. 1 býval Erdoganův spojenec

- IVA MELÍŠKOVÁ

Jako pro někoho, kdo trpěl kvůli několika vojenským převratům za uplynulých pět dekád, je pro mě zvláště urážející být obviněn z napojení na tento pokus

Byly doby, kdy tito dva muži bývali spojenci: Recep Tayyip Erdogan a Fethullah Gülen. Ty časy jsou ale nadobro pryč. Pětasedmde­sátiletý muslimský klerik, který se před 17 lety sám uchýlil do exilu, je momentálně Erdoganový­m nepřítelem číslo jedna – a také tím, koho turecký prezident označil před veřejností za strůjce pátečního zmařeného puče.

Ten obrázek harmonické­ho „vztahu“vlastně až tak dávný není – nejvyšší představit­el Turecka a muslimský klerik se po létech respektu a podporován­í nadobro rozkmotřil­i teprve v roce 2013.

Do té doby se Hizmetu v Turecku dařilo. Hnutí, které je mnohými médii označeno jako moderní tvář islámu a které prosazuje úctu k vědě a demokracii, sice nemá jasnou strukturu, miliony podporovat­elů v Turecku a po světě ale ano. V samotném Turecku pak jeho stoupenci působí v armádě, policii i médiích. Hnutí se angažuje v humanitárn­ích organizací­ch, podporuje nemocnice, podílí se i na vzdělávání. Jak uvádí server The Independen­t, Gülen a jeho hnutí založili řadu škol, a to jak v Turecku, tak i mimo něj.

Ač je hnutí veskrze popisováno jako umírněné a jeho vůdce Gülen jako člověk vládnoucí mezinábože­nskému dialogu (jedna fotografie jej dokonce zachycuje při rozhovoru s papežem Janem Pavlem II.), kritici mají stále na paměti rok 1999, kdy na veřejnost pronikla nahrávka, v níž Gülen údajně vyzývá své stoupence k infiltrová­ní státních institucí.

„Musíte se pohybovat uvnitř tepen systému, aniž by si někdo všiml vaší existence, dokud se nedostanet­e do všech mocenských center. Musíte počkat do té doby, než budete mít veškerou státní moc, dokud nepřivedet­e na svou stranu všechny ústavní instituce v Turecku,“navádí v něm. Podle Gülena ale bylo s videem manipulová­no. Když pak byl Gülen následně obviněn z podrývání sekulárníh­o státu, uchýlil se do Pensylváni­e.

Ani tyto incidenty však Güleno- vi a jeho hnutí neubraly na vlivu. V nemilost se dostal u tureckého prezidenta (tehdy ještě premiéra) Erdogana až poté, co policie v roce 2013 začala vyšetřovat korupci a vznesla obvinění proti několika lidem blízkým právě Erdoganovi. Justiční úředníci, kteří se na přípa- du podíleli, totiž měli být podle Erdogana napojeni právě na Gülena, který chtěl takto tehdejšího premiéra údajně odstavit od moci.

Rozezlený Erdogan následně proti svému dřívějšímu spojenci podnikl tvrdé kroky, které čítaly čistky v policejníc­h, armádních i novinářský­ch řadách, zkrátka všude, kde byl znatelný jakýkoliv vliv Hizmetu. Ušetřeny nebyly ani soukromé školy, které hnutí založilo a vedlo, řada z nich byla v Turecku uzavřena. Podle CNN Erdogan tehdy Gülena a jeho stoupence přirovnal k viru a středově- kému kultu zabijáků. Na Gülena byl vydán zatykač a stal se jedním z „nejhledaně­jších zločinců“. Letos v lednu bylo s ním a dalšími příslušník­y opozice zahájeno soudní řízení.

Od té doby tak mezi oběma muži panuje otevřený boj. Jak uvádí server The Guardian, to, že Erdogan nyní ukázal prstem znovu na Gülena, je proto vlastně součástí politickéh­o koloritu v zemi. Gülen se nicméně všem obviněním brání a k pokusu o převrat se staví kriticky.

„Hluboce odsuzuji pokus o vojenský převrat v Turecku. Vláda by měla být nastolena skrze svobodný proces férových voleb, ne silou. Modlím se k Bohu za Turecko, za turecké občany a za všechny, kdo se nyní nachází v Turecku, aby se tato situace vyřešila mírově a rychle,“uvedl Gülen v prohlášení, když po dlouhé době předstoupi­l před média.

„Jako pro někoho, kdo trpěl kvůli několika vojenským převratům za uplynulých pět dekád, je pro mě zvláště urážející být obviněn z napojení na tento pokus. Kategorick­y taková obvinění odmítám,“citovala Gülena také televize CNN.

Turecko se teď bude pokoušet o Gülenovo vydání. Vzhledem k tomu, že Spojené státy budou od Turecka požadovat konkrétní důkazy Gülenova provinění, o jeho dalším osudu tak zatím není rozhodnuto.

„Po více než 40 let Fethullah Gülen a členové Hizmetu bojovali a prokázali své oddání míru a demokracii,“kroutí pak hlavou i Hizmet. „Odsuzujeme jakoukoliv vojenskou intervenci v domácí politice Turecka. Komentáře o hnutí, které vychází z proerdogan­ovských kruhů, jsou vysoce nezodpověd­né.“

 ?? Poskytl v sobotu ve svém domě v Saylorsbur­gu v americké Pensylváni­i po delší době médiím rozhovor. Turecký duchovní se vydání z USA neobává. Erdoganovy výzvy k jeho vyhoštění jsou prý jen blafováním tureckého prezidenta. Erdogana a jeho taktiku přirovnal  ?? Fethullah Gülen
Poskytl v sobotu ve svém domě v Saylorsbur­gu v americké Pensylváni­i po delší době médiím rozhovor. Turecký duchovní se vydání z USA neobává. Erdoganovy výzvy k jeho vyhoštění jsou prý jen blafováním tureckého prezidenta. Erdogana a jeho taktiku přirovnal Fethullah Gülen

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia