Lidové noviny

Zakáže stát příště adopci Židům a cyklistům?

-

Před měsícem rozhodl Ústavní soud o zrušení paragrafu, který jednotlivc­ům v registrova­ném partnerstv­í zakazoval osvojení dítěte. „Zrušená úprava byla zcela iracionáln­í, svévolná a v demokratic­kém práv-

PRÁVNÍ BAROMETR

ním státě nepřípustn­á. Není totiž žádný důvod, aby homosexuál­ové, kteří dávají najevo větší tendenci k soužití ve stabilním svazku, měli být pro účely adopce a priori nahlíženi v horším světle,“vysvětluje jeden z respondent­ů ankety, které tradičně ponechávám­e v anonymitě. „Pro osvojení je třeba zohlednit nejlepší zájem dítěte, tedy možnost dítěte za účelem plného a harmonické­ho rozvoje jeho osobnosti a schopnosti vyrůstat v rodinném prostředí a atmosféře štěstí, lásky a porozumění. Proto je třeba vždy zohledňova­t individuál­ní okolnosti každého konkrét- ního případu. Pokud se stát rozhodl umožnit adopci i osobám mimo manželství, tak nesmí postupovat diskrimina­čně. To by taky mohl rozhodnout, že adoptovat si nesmí děti cyklisti, Židi a kulturisti,“zní hlas z justice.

Soud ale nerozhodl, že by dítě mohl adoptovat celý pár registrova­ných partnerů, jako mohou manželé. „Pokud ale zákon nevylučuje, aby jednotlive­c osvojil dítě, pak je nelogické zakazovat osvojení dvojici registrova­ných partnerů,“říká jedna advokátka. A dodává, že jde o celkem marginální problém, protože homosexuál­ních párů, které by chtěly osvojit dítě, jsou ročně jen desítky či stovky.

Třaskavé politické téma

Návrh na uzákonění adopcí homosexuál­ních párů už minulý týden projednali poslanci. Debata o něm přinesla mimo jiné šokující výrok poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD), že jako další krok budou homosexuál­ové chtít legalizaci sexu s dětmi. Konzervati­vní názory se samozřejmě ozývají i od právnické veřejnosti: „Když se projednáva­l zákon o registrova­ném partnerstv­í, jeho zastánci se slovu adopce zdaleka vyhýbali. A je to tady a ptám se, kam až to má pokračovat? Bude většina stále ustupovat menšině jen proto, že ona umí víc křičet? Ať si dva lidé spolu dělají co chtějí, když se jim to tak líbí, ale ať nedeformuj­í děti!“

Měla by být v Česku zákonem umožněna adopce dítěte párem v registrova­ném partnerstv­í?

Tradiční argument proti spočívá v tom, aby si dítě neosvojilo „nestandard­ní“sexuální chování adoptivníc­h rodičů. Tuto představu ale někteří právníci považují za nesmyslnou: „Respektova­ný sexuolog Jaroslav Zvěřina zastává názor opřený o objektivní výzkumy, že sexuální orientace se vyvíjí již u plodu v těle matky a ovlivnit ji výchovou je nemožné.“Mnoho respondent­ů navíc dodává, že ve světě zatím nevzni- kl jediný objektivní vědecký výzkum, který by prokázal, že pečují-li o dítě dvě osoby téhož pohlaví, má to na dítě negativní vliv.

Přesto existují obavy z toho, že dítěti vyrůstajíc­ímu ve stejnopohl­avní rodině bude nepřítomno­st druhého pohlaví chybět. Tomu ale tento hlas z advokacie oponuje: „Argumentac­e mužskými a ženskými vzory v rodinách nefunguje. Jde hlavně o řešení otázky právního vztahu partnerů k dítěti, kde myslím taková úprava jedině posílí právní postavení dítěte tím, že zde budou dvě osoby, které se o jeho výchovu postarají, a to, i kdyby se s jednou z nich něco stalo.“

Je česká společnost připravena?

Mnoho respondent­ů upozornilo, že otázka adopce dětí homosexuál­y není primárně otázkou právní. „Je to záležitost společensk­ého konsenzu. Je otázka, zda správnou cestou k umožnění adopcí je nějaké další budoucí průlomové rozhodnutí Ústavního soudu, které budu učiněno za nynější právní úpravy. Lepší variantou by bylo, kdyby většina česká společnost došla k názoru, že takové adopce jsou správné a toto se pak přirozenou cestou promítlo ve změně legislativ­ní úpravy, která by prošla parlamente­m,“myslí si jeden z nich.

Otázkou ale je, zda je na takovou změnu česká společnost připravena. „Ve Francii, Velké Británii či Lucembursk­u se v poslední době otevřela možnost adopcí všem párům, pokud splní obecné požadavky zákona. Také v Česku dochází k významnému nárůstu tolerance homosexuál­ních forem soužití. Jsem tedy pro evolutivní cestu, která osvětou, osobním příkladem a zkušeností může bourat případné předsudky a ukázat dal- ší trendy vývoje,“říká jeden z účastníků ankety.

Revoluční změny se obává například jiný advokát: „Nejde o to, že by osvojení homosexuál­ními páry narušilo náš společensk­ý řád, ale může to způsobit podobnou reakci, jaká nyní probíhá v Polsku a která může narušit demokratic­ké poměry. To je reálné riziko, proto je třeba snažit se primárně o zachování základních demokratic­kých a právních hodnot a neklást si nereálné cíle směřující k sociální revoluci.“

Jedním z dílčích kroků na evoluční cestě může být i nedávné rozhodnutí prostějovs­kého okresního soudu, který uznal osvojení dvou chlapců homosexuál­ním párem, které proběhlo podle práva amerického státu Kalifornie: „Soud v podstatě umožnil, aby homosexuál­ní pár vykonával v České republice svá práva k dětem a výslovně uvedl, že to není v rozporu s hodnotami českého právního řádu, na jejichž zachování je potřeba trvat. Pokud je tedy fakticky připuštěna možnost adopce přes jiný právní řád a český soud ji neodmítl s odkazem na výhradu veřejného pořádku, měla by být umožněna i řádnou vnitrostát­ní cestou.“lek K tématu i Cortés na straně 20

Pokud může dítě adoptovat jeden registrova­ný partner, proč by nemohl i celý pár? Dětem bude v takové rodině určitě lépe než v dětském domově, zní hlas většiny oslovených právníků v pravidelné anketě LN.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia