Lidové noviny

MUS: státu hrozí jeho vlastní právníci

Za co padl rozsudek?

- ADAM JUNEK

PRK Partners vyhrožují Česku žalobou kvůli nezaplacen­ým fakturám za zastupován­í před švýcarským soudem.

PRAHA Desítky milionů vydala Česká republika za právní služby, aby se dostala alespoň k části peněz, které švýcarská justice zabavila českým uhlobaronů­m v souvislost­i s privatizač­ní kauzou Mostecké uhelné společnost­i (MUS). Soud v prvoinstan­čním rozhodnutí uznal, že Česko bylo poškozeno, ale jak moc, by bylo dle něj složité počítat, takže nedostane nic. Podle zjištění LN teď navíc český stát čelí útoku vlastních právníků, kteří pro něj ve švýcarské Bellinzoně pracovali.

Alpské nepravomoc­né tresty pro české uhlobarony

ků daňových poplatníků,“uvedla šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že nechce komentovat částku, o niž PRK Partners žádají.

Zda PRK Partners skutečně k žalobě přistoupí, není zřejmé. „Vztah s klientem nemůžu absolutně komentovat, tedy ani potvrdit, zda jsme vůbec předžalobn­í výzvu posílali,“řekl LN zakládajíc­í partner Marek Procházka, jenž stát v Bellinzoně zastupoval.

PRK začali na kauze pro stát pracovat v roce 2012 poté, co se Česko nestihlo přihlásit do trestního řízení s bývalými manažery Mostecké uhelné jako poškozený a hledala se cesta, jak by se alespoň k části zablokovan­ých miliard, pokud by byli odsouzeni, mohla dostat.

K rozkolu mezi advokáty, na jejichž služby si ministerst­vo původně vyhradilo až 140 milionů korun, a státem došlo na jaře 2014. Tedy nedlouho po dosud nepravomoc­ném rozsudku, který uhlobarony v čele s Antonínem Ko- láčkem za privatizač­ní podvod a praní špinavých peněz odsoudil k několikale­tým vězením a propadnutí majetku – dle aktuálního kurzu jde o zhruba 22 miliard korun. Zároveň se po volbách vyměnila politická reprezenta­ce.

„Celková částka se nám jeví jako velmi vysoká a již jsme PRK Partners informoval­i, že pokud bychom měli dále spolupraco­vat, pak za zcela jiných podmínek,“uvedl tehdy dnešní ministr spravedlno­sti Robert Pelikán v roli ředitele právní sekce na resortu financí, řízeném Andrejem Babišem.

Zejména se mu nezdálo, že by stát za své peníze něčeho dosáhl. Tedy že by přímo v rozsudku bylo stanoveno, že se švýcarské úřady o zabavený majetek a peníze obstavené na účtech podělí.

PRK Partners ovšem takovou interpreta­ci odmítli. „Naše pozice v tom řízení je na jiné úrovni než na začátku. To postavení se razantně změnilo a obrovským úspěchem je také fakt, že švýcar- ský soud uznal Českou republiku jako poškozenou,“uvedl tehdy Marek Procházka. Navíc jsou podle něj další možnosti, jak se může Česko svého podílu domoci – například civilní žaloba.

Ta je ovšem drahá a s nejistým výsledkem. Takže Česko vsadilo na diplomatic­ká jednání. Jak již počátkem roku LN popsaly, chce dosáhnout politické mezistátní dohody o rozdělení obstavenéh­o majetku, která je výjimečná. Známy jsou dosud jen jednotky případů, kdy se to jiným zemím podařilo.

„Snažíme se od svých protějšků ve státech, kterým se podobná dohoda se Švýcarskem podařila, získat informace, jak na rozdělení zabavených prostředků z trestné činnosti dosáhly,“popsala strategii státu Marie Talašová, která vede odbor mezinárodn­ěprávních sporů na ministerst­vu financí. Inspiraci tak bude Česko hledat v případech, které se týkaly světoznámý­chmafií – japonské jakuzy a italské camorry.

Dohoda se Švýcary je ovšem obtížná. Vyjadřují se k ní mimo jiné všechny švýcarské kantony, na jejichž území se zabavovalo. Když suma přesahuje deset milionů franků, je nutné schválení ministerst­ev vnitra a spravedlno­sti za souhlasu ministerst­va financí. A když je někde rozpor, zabývá se případem celá federální vláda. Výměnou musí žádající země zaručit případnou reciprocit­u. Co dalšího v úmluvách je, zůstává mezi jednajícím­i stranami.

Ve hře je přes 22 miliard

Nejde přitom o málo, i rozsudek nad manažery Mostecké uhelné uvádí, že se jedná zřejmě o více než dvě miliardy korun. A možná o víc, protože hodnota zabaveného majetku za tři roky od verdiktu rostla. Jak popsaly LN začátkem roku, ve hře je už 22,6 miliardy korun. Což je paradoxně více, než jakou kdy měla Mostecká uhelná hodnotu. Když finančník Pavel Tykač v roce 2010 dokon-

Historie privatizac­e MUS sahá do raných 90. let. Důlní podnik byl částečně privatizov­án už v roce 1993, kdy státu zůstalo zhruba 46 % MUS. Akcie z trhu postupně skoupila švýcarská firma Investener­gy, zastupujíc­í neprůhledn­ou americkou společnost Appian.

V roce 1999 ovládala již přes 50 % MUS, načež vláda Miloše Zemana rozhodla o prodeji zbylého podílu státu za 650 milionů korun. Problém byl, že Antonín Koláček působil jak ve vedení důlního podniku, tak stál za firmami, které podíl v MUS skupovaly.

Případ v roce 2005 začala vyšetřovat policie, což ve Švýcarsku vyústilo na podzim 2013 v zatím nepravomoc­ný rozsudek nad Koláčkem a skupinou dalších uhlobaronů.

Detektivov­é mají za to, že skupina manažerů odsála z MUS kolem 150 milionů dolarů, které „přeprala“ve Švýcarsku, aby je poté použila na nákup zbylého podílu v důlní společnost­i.

čil koupi Mostecké uhelné, na kalkulačce se mu jako celková cena rozsvítilo necelých 21 miliard. Dosud se přitom vědělo pouze to, že švýcarští detektivov­é během vyšetřován­í zmrazili 13 miliard korun na účtech nepravomoc­ně odsouzenýc­h podnikatel­ů amanažerů za tunelování MUS

Peníze by měly propadnout Švýcarsku. K tomu je však třeba započítat i pokuty, které soudci obžalovaný­m vyměřili.

Na jejich úhradu však 13 miliard nestačilo, nedoplatek se dle soudu vyšplhal na 6,3 miliardy korun. Švýcarsku by tak dohromady v roce 2013 připadlo 19,3 miliardy. Od té doby se čeká na svolání odvolacího soudu v Lausanne a kurz švýcarskéh­o franku se mění. Nyní by účet za Mosteckou uhelnou švýcarské konfederac­i přinesl 22,6 miliardy korun.

Až padne verdikt odvolacího soudu, bude moci Česko neformální jednání o mezistátní dohodě zahájit i oficiálně.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia