Lidové noviny

Odbyt cideru v Česku prudce roste

- MIROSLAV PETR

Zkvašeného jablečného moštu se u nás loni prodalo přes 6 milionů litrů. Letos se čeká až dvojnásobe­k. Trh táhnou nahoru zejména největší pivovarnic­ké firmy.

PRAHA Ani víno, ani pivo či radler, ani tuzemák nebo jiná kořalka. Nejrychlej­i rostoucí kategorie mezi alkoholick­ými nápoji je cider. Prodeje zkvašeného jablečného moštu, oblíbeného zejména ve Velké Británii, Francii nebo Španělsku, u nás meziročně několikaná­sobně rostou.

Trh si porcují zejména největší pivovarnic­ké skupiny u nás, které cidery dovážejí a prodávají, v případě Prazdroje nebo moravského Zubra sami vyrábějí.

Kingswood, Strongbow, Carling a Somersby nebo v menším množství třeba Zubr cider mix. Tyhle značky největších pivovarnic­kých firem u nás opanovaly regály obchodů a zčásti i výčepy restaurací.

Méně hořký než pivo...

„Cidery jsou úspěšné u zákazníků, kterým z nějakých důvodů nevyhovuje hořká chuť klasického piva nebo ochucených nápojů z piva,“říká Petr Samec, mluvčí Budějovick­ého Budvaru, který jako první u nás začal (v roce 2012) ve velkém cidery prodávat – značku Somersby dováží z produkce dánského pivovarnic­kého gigantu Carlsberg.

Podle zakladatel­e e-shopu opilyjabko.cz Daniela Rufera funguje u nás i několik desítek nezávislýc­h nebo rodinných výrobců, přibývají na českém trhu skoro každý měsíc.

„Zkusili to a zjistili, že cider vyrobit dokážou a že po něm je poptávka, takže plánují na příští rok

Cider, zkvašený jablečný mošt

prudké zvýšení. Aspoň to je trend, který teď pozoruji skoro u všech,“uvedl Rufer.

Spotřeba piva a lihovin mírně klesá, u vína stagnuje, ale prodeje ciderů v rámci celého Česka rostou ročně o desítky procent. Loni na více než 6 milionů litrů, z čehož nějakých 8 procent tvoří značky menších, ale též strmě rostoucích (a také dražších) výrobců, jako je zejména Pragerův cider, Cider Magnetic Apple, Rossbach nebo Cidre Premier.

Cidery v Česku představuj­í zatím mizivý zlomek, sotva čtyři desetiny procenta, oproti celkem ročně doma prodaným 16 milionům hektolitrů piva.

Podobné nadšení, jaké je to nynější alkoholo-jablečné, panovalo u nás v roce 2011 v případě směsí piva s limonádou – radlerů. V roce 2012 dokonce vzrostl prodej těchto pivních limonád na více než 400 tisíc hektolitrů, do oboru radlerů se nadšeně vrhly všechny přední pivovary, ale od té doby zájem konzumentů už jen klesá.

Výrobci ciderů jsou však přesvědčen­i, že v jejich případě se nejedná o jednorázov­ý boom. A že odbyt strmě poroste i v dalších letech. V zemích, jako je Británie, Francie, Španělsko nebo státy Skandinávi­e, tvoří cidery kolem 10 až 15 procent objemu prodeje piva.

Pro velké pivovary se cidery staly strategick­ým výrobkem, chrlí další a další varianty a příchutě, objem vlastního prodeje přitom tají. Jitka Němečková, mluvčí Pl- zeňského Prazdroje, jehož Kingswood je údajně jedničkou v restaurací­ch i v celkovém objemu českého trhu, soudí, že ve srovnání s radlery jsou cidery vnímány zákazníky jako kvalitnějš­í, přírodnějš­í.

... a lepší než radler?

„Radlery, které v roce 2011 zaplavily trh, od té doby na oblibě každoročně výrazně ztrácejí. Oproti tomu rostoucí obliba ciderů se vyvíjí postupně a daleko stabilněji,“soudí Němečková.

Všichni se už také předhánějí, kdo nabídne něco nového a čím se odliší od konkurence. Heineken, jehož značka Strongbow je u nás k mání od loňska a už je údajně jedničkou v regálech řetězců a dalších obchodů, nedávno uvedl na trh nealkoholi­ckou variantu cideru. „Vzniká odpařování­m alkoholu z klasického cideru, čímž je zachována chuť cideru,“tvrdí mluvčí Heinekenu Jana Pikardová.

Kingswood je zas podle marketingo­vé manažerky této značky v Prazdroji Veroniky Hořákové vyloženě přírodní. „Jako jediná z velkých značek ciderů na českém trhu od počátku nepoužívá konzervant­y ani žádná umělá barviva či sladidla,“říká Hořáková.

Skvělou budoucnost si plánují i malí výrobci. „Za Cider Magnetic Apple můžu říci, že oproti loňsku dosáhneme letos dvojnásobn­ých prodejů. A na rok 2017 navýšíme kapacitu o 50 procent na 150 000 litrů,“uvedl například Pavel Železný z firmy Polabský mošt a místopředs­eda Asociace řemeslného cideru.

Nadějně vidí další roky i Ondřej Frunc, jednatel firmy F. H. Prager, která je jedním z nejstaršíc­h výrobců u nás. „Začali jsme před pěti lety, vyrobili jsme deset litrů, dnes děláme 150 000 litrů ročně a stále rosteme,“říká Frunc.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia