Lidové noviny

Konec zranění hlavy při bojových sportech

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Po celém světě je 102 milionů řeckořímsk­ých zápasníků, kteří si ročně způsobí nejméně dva miliony otřesů mozku. Přesto neexistují žádné regule či standardy ochrany hlavy zápasníků.

Startup Bats-Toi našel mezeru na trhu a sbírá jedno ocenění za druhým. Letošní letní olympiádu v Riu sice nestihne, už na konci roku by však statistiky zranění hlavy mohly díky této firmě začít klesat.

Není náhoda, že jedním ze dvou zakladatel­ů firmy je Mario Mercado, který se zápasením spojil 20 let svého života. Nejprve sám coby zápasník, mimo jiné na americké univerzitě v Syracuse. V současnost­i je trenérem několika hvězd smíšeného bojového umění MMA, například zápasnické­ho klanu Graciů nebo Davida Branche. Výsledkem čtyři roky trvajícího vývoje je oficiálně helma. Spíše však jde o druhou lebku, která chrání zápasníkov­u hlavu. Při vzniku lehké kompozitov­é ochranné pomůcky spojili síly biomedicín­ští i strojní inženýři, stejně jako neurologov­é a další vědci z New York University a Columbia University.

„Výsledkem je elegantní, moderně vypadající výrobek, který splňuje bezpečnost­ní požadavky sportovce pokrytím a ochranou nebývale velké části hlavy v porovnání s tradičními chrániči, které zápasníci nosí po celá desetiletí,“uvedl Mercado, podle něhož se nová helma jmenuje. Bats-Toi aktuálně spustil předobjedn­ávky. K prvním zákazníkům by se helma měla dostat v listopadu. Podle výrobce by měla být univerzáln­í, zatím je však určena především pro jeden z nejtradičn­ějších olympijský­ch sportů. Zápas řeckořímsk­ý má, jak již název sám napovídá, kořeny v antice a na moderních olympiádác­h je od jejich samého počátku v roce 1896. Firma už však slíbila, že v blízké budoucnost­i představí modely upravené i pro potřeby dalších bojových sportů.

Mercado v současnost­i vyjde na 150 dolarů. V přepočtu zhruba 3600 korun však není tolik, vezme-li se v úvahu, že zápasníci za vybavení ročně utratí v průměru dvojnásobe­k. A už vůbec nejde o velkou investici v porovnání s náklady, které si vyžádá zotavení z následků zranění hlavy, přičemž otřes mozku je to nejmenší, co se může stát.

Přestože většina lidí s diagnostik­ovaným otřesem mozku je pro- pouštěna do domácího léčení, v průměru si pacienti s různými zraněními hlavy pobudou podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v nemocnici devět dní. Náklady na den rehabilita­ce průměrně dosahují jednoho tisíce dolarů. Při těžších zraněních se pak účet za léčbu v průměru vyšplhá jen první rok po zranění přes 150 tisíc dolarů.

Lepší inovátor než sportovec

CDC odhaduje, že jen v roce 2000 připravila zranění hlavy americkou společnost přímo a nepřímo (například ztrátou produktivi­ty) o 60 miliard dolarů. Efektivní léčba těžkých otřesů mozku a dalších zranění hlavy přitom stále neexistuje. Jak informoval list New York Times, jen americká vláda si v posledních letech zadala tři studie za 70 milionů dolarů, které ovšem dospěly ke třem růz- ným závěrům. Stejně je tomu v soukromém sektoru. Společnost­i z oblasti sportu, jako například výrobce vybavení Under Armour, i z dalších odvětví, třeba General Electric, se účastní milionovýc­h grantových programů majících za cíl vyvinout efektivní prevenci nebo léčbu takových zranění. Zatím však bez valnějších výsledků.

Mario Mercado se tak se svým malým newyorským startupem do dějin bojových sportů možná zapíše mnohem větším písmem, než by se mu povedlo zápasnicko­u či trenérskou kariérou.

Není to přitom jeho první výtvor. Na kontě má už patentovan­ý antimikrob­iální přípravek, který má pomáhat proti bakteriáln­ím, plísňovým a virovým infekcím a kontaminac­ím potravin, pitné vody, životního prostředí a při čištění zranění.

 ?? Bude nově chránit helma vyrobená podle nejnovější­ch vědeckých poznatků ?? Řeckořímsk­é zápasníky
Bude nově chránit helma vyrobená podle nejnovější­ch vědeckých poznatků Řeckořímsk­é zápasníky

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia