Lidové noviny

Vítěz, jenž se blíží lidským limitům

Výsledky Tour de France

-

tý. Reportéři magazínu Pro Cycling vyprávějí, jak mu při rozhovoru před startem Tour upadla lahev s vodou a jak si neustále pohrával se snubním prstenem, až se mu zakutálel pod stůl.

Přesto také letos vládl Tour nekompromi­sně. On, Chris I., nesesadite­lný král. Vyhrál ji o 4:05 minuty před domácím Romainem Bardetem. Víc než protivníci mu spíše stály v cestě neočekávan­é události, jen vzpomeňte na Mont Ventoux.

„Připadal jsem si jako na kolotoči. Každý den byl pro mě novou výzvou,“tvrdí, ale zároveň jako by litoval, že soupeři nebyli silnější: „Mrzelo mě, že Alberto Contador upadl už v 1. etapě a nestal se součástí této bitvy. Také Naira Quintanu jsem už viděl silnějšího, vždyť loni na mě v Alpách tolik tlačil.“

V čem tkví naopak Froomova výjimečnos­t? Čím je všechny převyšuje?

Jistě, především výjimečným, vytrénovan­ým tělem i jeho dispozicem­i. Britův ukazatel VO max, vyjadřujíc­í schopnost těla transporto­vat kyslík, je podle lékařů blízko maximálním lidským limitům.

Vděčný šampion

Ohromuje též svým perfekcion­ismem. Mechanik Gary Blem vykládá: „Kdybychom mu hnuli s pozicí sedla o desetinu milimetru, pozná to. Ale pokud je vše, jak očekává, dovede být nesmírně vděčný.“

Ano, vděčnost, tou připoutává k sobě i týmové kolegy. Ve Sky

Celkové pořadí (žlutý dres) 1. Froome (Brit./Sky) 89:04:48 2. Bardet (Fr./AG2R) -4:05 3. Quintana (Kol./Movistar) -4:21 4. A. Yates (Brit./Orica) -4:42 5. Porte (Austr./BMC) -5:17 6. Valverde (Šp./Movistar) -6:16 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -6:58 8. Meintjes (JAR/Lampre) -6:58 9. Martin (Ir./Etixx) -7:04 10. KREUZIGER (Tinkoff) -7:11 88. BÁRTA (Bora-Argon) -3:19:44 118. Vakoč (Etixx) -3:57:58

Bodovací soutěž (zelený dres) 1. Sagan (SR/Tinkoff) 470 2. Kittel (Něm./Etixx) 228 3. Matthews (Aus./Orica) 183

platí: vše pro Chrise. „S ním není Tour o ambicích ostatních ani o útocích na etapová vítězství. Je to jen o tom, dostat ho vítězně do cíle v Paříži,“říká Ian Stannard. Také v sobotu, v deštivém posledním alpském dějství, se kolem něj v nebezpečné­m sjezdu do cíle vMorzine seskupili. Geraint Thomas razil cestu, tři další jeli jako osobní garda za ním.

Ovšem je tu ještě další vlastnost, kterou ani zdaleka nedisponuj­e každý šampion. Froome má až neuvěřitel­nou schopnost analyzovat vlastní chyby a poučit se z nich.

V roce 2013 v rovinaté etapě nezachytil v bočním větru útok týmu Tinkoff a ztratil 69 vteřin na Contadora. Zato loni, když boční vítr ovlivnil 2. etapu do Meeltje

Nejlepší vrchař (puntíkatý dres) 1. Majka (Pol./Tinkoff) 2. De Gendt (Bel./Lotto S.) 3. Pantano (Kol.)

Nejlepší jezdec do 25 let (bílý dres) 1. A. Yates (Brit./Orica) 2. Meintjes (JAR/Lampre) 3. Buchmann (Něm./Bora) 89:09:30 -2:16 -42:58

Závěrečná 21. etapa, Chantilly - Paříž (113 km): 1. Greipel (Něm./Lotto) 2. P. Sagan (SR/Tinkoff) 3. Kristoff (Nor./Kaťuša) 22. KREUZIGER (Tinkoff) 2:43:08 -0 -0 -0

Jans, už byl v pelotonu na správném místě a v úniku skupiny naopak najel čas na Quintanu.

V roce 2014 musel po dvou pádech vzdát v 5. etapě. Loni pak jel jeho tým celý první týden raději neustále na čele, ať už to terén vyžadoval, nebo ne.

Vylepšil pozici ve sjezdech, zrychlil po dvouleté stagnaci i své časovky.

„Když věci nefungují, jsem v první chvíli zklamaný,“popsuje. „Jenže pak si všechno přehrávám a analyzuji v mysli a sám sebe se neustále ptám, co mohu příště udělat lépe.“Což platí nejen o fyzické stránce, ale i o té psychické.

Tlak obhájce titulu ještě v sezoně 2014 nezvládal. „Byl jako závaží na mých ramenou,“tvrdí. Tehdy řešil na jaře kontroverz­i vzniklou poté, co si při závodě Kolem Romandie vzal na astma nepovolený kortikoste­roid prednisolo­n, navíc se vyhrotily vztahy s Bradleym Wigginsem. I to vše se mohlo odrazit v nejistotě na trati.

„Letos jsem si řekl: Hej, Froome, musíš jim ukázat, že tu obhajobu zvládneš. Jsem uvolněnějš­í a sebevědomě­jší. Nebojím se otázek médií ani konfliktů s fanoušky.“

Loni jej ještě vyvedly z míry útoky těch, kteří zpochybňov­ali jeho dominanci a čistotu. Hodili tehdy na Frooma pytlík s močí, uráželi ho, hackeři nabourali jeho data. Reagoval tím, že po Tour dal veškeré údaje i tělo k dispozici pro nezávislé fyziologic­ké tes- tování. Svými činy a slovy nacházel porozumění diváků. Ačkoliv nyní zvítězil podobně dominantně jako v letech 2013 a 2015, ředitel Tour Christian Prudhomme říká: „Není překvapení­m, že vyhrál. Ale pro mě to nebyl stejný člověk jako v minulých letech. Byl plný překvapení, při sjezdu v Peyresourd­u i úniku vMontpelli­er.“Samotného Frooma jeho občasné „výstřelky“vyloženě bavily. „Šlo o úžasné, ryzí závodění.“

Zatímco k předchozím dvěma titulům vykročil vždy po bleskové válce při prvním horském dojezdu, kterou ochromil konkurenty, a v třetím týdnu mu potom už zjevně ubývaly síly, letošní strategie byla jiná.

„Měl jsem v nohou méně závodních dnů, i vstup do sezony byl pomalejší. Radši jsem trávil čas doma se synem. Cítil jsem, že to potřebuji. Nechystal jsem se tak, abych dominoval v prvním týdnu Tour, ale abych nebyl zranitelný ve třetím.“

Pak sedl na kolo, tři týdny jel, dvakrát upadl a zase vstal, chvíli dokonce i běžel – a opět je šampionem. Takovým, který zároveň vidí věci v perspektiv­ě.

„Největší emoce jsem na Tour zažíval, když jsem ji v roce 2008 dokončil krátce poté, co má matka zemřela na rakovinu,“přiznává.

Letos minutami ticha uctil oběti v Nice i Mnichově a současně připomínal: „Cyklistika je jen sport a výsledky jsou oproti těmto strašným událostem nicotné. Ale bylo důležité, aby závod pokračoval. Přerušit jej by znamenalo, že jsme si nechali vnutit cizí vůli.“

Trojnásobn­ý vítěz Tour Chris Froome umí pitvat vlastní chyby. „Už se nebojím médií ani konfliktů s diváky,“říká.

 ?? Chris Froome FOTO REUTERS ??
Chris Froome FOTO REUTERS

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia