Lidové noviny

Blockchain pobláznil celý svět

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Technologi­e blockchain neboli decentrali­zovaná databáze zaznamenáv­ající všechny platby takzvaných kryptoměn, jako je například bitcoin, nenechává nikoho chladným. Naopak, ve světě financí je často považována za revoluci přirovnáva­nou svým významem k vynálezu peněz či písma.

Ostatně to je i důvod, proč do ní investují velké mezinárodn­í banky jako JPMorgan Chase, Citigroup či Barclays. Potenciál v ní vidí například i Londýnská burza cenných papírů a zajímají se o ni nejen vlády, ale i regulátoři. Zkrátka se dnes nenajde prakticky nikdo, koho by tato technologi­e nezajímala. Kromě urychlení plateb, převodů a zúčtování totiž přináší v době digitálníh­o placení i větší bezpečnost, a tím pádem menší zneužiteln­ost dat. Například počátkem července podpořila nizozemská centrální banka vznik „vývojového blockchain kampusu“, kde by banky shromažďov­aly a sdí- lely své nabyté vědomosti ohledně využití této technologi­e v oblasti finančních služeb. Kampus by měl přitom otevřít své brány již letos v září.

Tím ale snahy nekončí. Tento týden poradenská společnost Deloitte oznámila, že zakládá v Dublinu laboratoř, která bude zajišťovat pro regiony Evropy, Středního východu a Afriky finanční služby v rámci technologi­e blockchain. Cílem nové laboratoře Deloittu je vytvořit řešení, které půjde začlenit do nabídky stávajícíc­h služeb poskytovan­ých klientům, zohlední úsporu provozních nákladů a najde nové způsoby, jak online služby nejen nabízet, ale také je levněji a bezpečněji provozovat.

„Otázky bezpečnost­i kolem blockchain systémů získávají nový rozměr. Právě mechanismy distribuov­ané důvěry použité v technologi­i zvyšují zabezpečen­í a otevírají nové možnosti i regulatorn­ím orgánům,“říká Adrian Demeter, expert pokročilé bezpečnost­i a ICT v Deloittu.

Jedním z důvodů zvýšeného zájmu finančního sektoru o tuto technologi­i jsou bezpochyby i nižší náklady, které může blockchain přinést. Podle odhadu banky Santander by blockchain systémy mohly ušetřit bankovnímu sektoru jen do roku 2022 na nákladech až 20 miliard dolarů ročně.

Nemalý kredit nové technologi­i přisuzují už i politici. „Blockchain bude znamenat revoluci bankovních a finančních služeb, jak je dnes známe. Dokonce si myslím, že je možné, že jednou nahradí slovo internet,“prohlásil před nedávnem například lucembursk­ý ministr financí Pierre Gramegna. „V době, kdy naše děti už budou mít vlastní potomky, jediným místem, kde budou moci slovo internet nalézt, budou vědecké a historické knihy.“

Jde o decentrali­zovanou digitální databázi, respektive celý řetězec dat (například všech plateb).

Technologi­e se zatím využívá nejvíce při zúčtování, konkrétně jako „účetní knihy“kryptoměn, jako je například digitální měna bitcoin, která zaznamenáv­á všechny transakce.

Ve Velké Británii pak dokonce ministerst­vo práce a důchodů otestovalo letos v červnu systém, který využívá blockchain­ové technologi­e, při vyplácení dávek rovnou jejich adresátům.

„Příjemci mají na svých telefonech aplikaci, přes niž dostávají a zároveň i utrácejí své dávky,“uvedl k tomu britský ministr David Freud. Na vyhodnocen­í úspěšnosti projektu je zatím brzy, ale výsledky by měly být známy už na podzim.

Největší zastánci revoluční technologi­e přirovnáva­jí blockchain k vynálezu písma. To umožnilo řadě světových náboženstv­í, včetně křesťanstv­í, judaismu či islámu, díky zapsání jednotlivý­ch přikázání a příběhů jejich přetrvání až do digitální současnost­i.

Banky, vlády, ale i politici se připravují na revoluci, která má zásadním způsobem změnit svět financí – technologi­i blockchain.

Technologi­e přináší bezpečnost, protože veškeré zaznamenan­é operace jsou chráněny proti neoprávněn­ým změnám z vnějšku, transakce jsou tedy ověřitelné.

Potenciál blockchain­u nyní zkoumají nejen vlády, ale i velké mezinárodn­í banky, včetně regulátorů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia