Lidové noviny

Amak: hlásná trouba propagandy IS

- MILAN ROKOS

MOSUL/PRAHA Když se před pár lety k teroristic­kým útokům hlásila al-Káida, posílala audionahrá­vky Usámy bin Ládinamédi­ím prostředni­ctvím svých kurýrů. Islámský stát na to jde mnohem profesioná­lněji – využívá mobilní aplikace, vydává internetov­ý magazín a své vzkazy šíří hned ve čtyřech jazycích.

V poslední době ale samozvaný chalífát nejvíce sází na agenturu Amak, která se od útoku v kalifornsk­ém San Bernardinu stala hlavním kanálem, kterým IS oznamuje odpovědnos­t za útoky. Jejím prostředni­ctvím se IS přihlásil i k masakru ve francouzsk­ém Nice nebo k úterní vraždě kněze Jacquese Hamela.

Poprvé se agentura Amak objevila podle SITE, americké skupiny monitorují­cí džihád, na sklonku roku 2014, kdy přinášela brutální snímky z bojů o kurdské město Kobani. Několikamě­síční bitvu nakonec vyhráli kurdští bojovníci. „Taktikou je držet se maximálně reality. Když prohrávají, vyjadřují se jen vzácně, nedávají ale klamné informace, aby si udr- želi důvěru v očích odběratelů,“říká o agentuře Amak Wassim Nasr, novinář z televize France 24, jenž se specializu­je na IS.

Na rozdíl od jiných džihádisti­ckých médií, jako je magazín Dábiq, volí agentura Amak i jiné výrazy: nemluví tak o „vojácích chalífátu“, ale o „bojovnícíc­h Islámského státu“, při popisu obětí teroristic­kých útoků pak nepoužívá označení „křižáci“či „nevěřící“, ale mluví o „cizích občanech“či „mrtvých“.

„Evidentně to není tisková agentura v tradičním smyslu, ale dělá vše pro to, aby tak vypadala. Je nástrojem propagandy Islámského státu,“napsal o Amaku americký novinář známý z aféry Watergate Bob Woodward.

Ředitelka SITE Rita Katzová zase upozorňuje, že se Amak snaží chovat jako státní médium – džihádisté na svůj zločinný chalífát nahlížejí jako na stát a každý stát prý potřebuje mít svá vlastní média.

Technicky využívá Amak šifrovanou mobilní aplikaci, k níž mají přístup jen pozvaní. Své krátké zprávy vydává v arabštině, angličtině, francouzšt­ině a ruštině. Stejně jako zavedené tiskové agentury i Amak vydává svá sdělení pod označením „breaking news“(mimořádné zpravodajs­tví) nebo „exkluzivně“. Své „reportéry“také vysílá do hlavních bitev. Poté, co IS dobyl syrskou Palmýru, přicházely první záznamy z města právě od kameramana Amaku.

Vedení IS přitom veškeré zprávy pečlivě kontroluje, a aby svá média zastřešilo, založilo si vloni dokonce mediální koordinačn­í centrum, které dostává rozkazy přímo od abú Bakra Bagdádího. Oficiálním mluvčím hnutí je pak Muhammad Adnání, který stojí v čele džihádisti­cké propagandy.

Agentura Amak vysílá své „reportéry“i na bojiště. Po dobytí syrské Palmýry zveřejňova­la snímky od svého kameramana.

Britský džihádista musel se svými články přestat

Příklad, jak moc chtějí mít vůdci IS svá média pod kontrolou, uvedl v zimě deník New York Times. Když začal v lednu britský džihádista Omar Hussain vydávat sérii článků o životě v Islámském státu, dostal od mediální komise rychle příkaz, aby s tím skončil, jinak pocítí následky.

Agentura Amak je sice v poslední době slyšet nejvíce, džihádisté ale mají i další média, jako je oficiální rozhlasová stanice al-Bayan, měsíční internetov­ý magazín Dábiq nebo celá řada malých produkčníc­h společnost­í na výrobu propagandi­stických videí – například těch, na nichž islamisté popravují zajatce. Videa jsou obvykle profesioná­lně zpracovaná, ty z bojišť připomínaj­í až trailery hollywoods­kých filmů.

 ?? Německý novinář Jürgen Todenhöfer (vpravo) měl možnost v roce 2014 navštívit území zločinecké­ho chalífátu. Svůj 10denní pobyt v samozvaném Islámském státu si domlouval přes jeho mediální sekci. FOTO JÜRGEN TODENHÖFER ?? V srdci džihádu.
Německý novinář Jürgen Todenhöfer (vpravo) měl možnost v roce 2014 navštívit území zločinecké­ho chalífátu. Svůj 10denní pobyt v samozvaném Islámském státu si domlouval přes jeho mediální sekci. FOTO JÜRGEN TODENHÖFER V srdci džihádu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia