Lidové noviny

Rady z Hradu

Chovat se vypočítavě se dlouhodobě nevyplácí

-

ZPražského hradu znějí k uprchlické krizi zpravidla silná slova. Během víkendu to nebylo jiné, slyšeli jsme dvojhlas. Prezident Zeman dal rozhovor svému oblíbenému bulváru a šéf zahraniční­ho odboru prezidents­ké kanceláře Hynek Kmoníček levicovému deníku Právo. Čistě teoreticky by měli mít oba k levici blízko, avšak z jejich slov byl cítit daleko více populismus a volání po politice tvrdé ruky. Ale abychom nekřivdili panu Kmoníčkovi, ten hrál spíš roli hodného policajta, nebo alespoň toho, kdo diferencuj­e.

Prezident vidí příčinu terorismu v ilegálních emigrantec­h, což je zjevně nepřesné. Pachateli útoků z posledních měsíců jsou častěji příslušníc­i druhé generace usazení v Evropě a začasté i držitelé příslušnéh­o občanství. Jen zastavení imigrace samotné tedy terorismus nezlikvidu­je. Pan Kmoníček navrhuje zaměřit se daleko víc na muslimské komunity v Evropě a chtít po nich uznání rovnosti pohlaví, náboženstv­í a souhlas s rozlukou církve a státu. Zároveň ale zdůrazňuje, že nesmíme umírněným muslimům znemožňova­t stát se námi, Evropany.

Pan Kmoníček rozhodně nerazí nějakou holubičí politiku, avšak jeho rady jsou realistick­é. Prezidente­m Zemanem tolik chtěné deportace odmítnutýc­h žadatelů o azyl narážejí na jeden zásadní problém: není často kam je deportovat. Je totiž v povaze ilegálního prchání, že neznáme zemi, ve které migrant vstoupil na území Schengenu, abychom jej tam mohli dopravit. Anebo vůbec nemáme smlouvu se zemí původu, ze které dotyčný přišel, abychom jej tam mohli poslat postrkem.

Z postojů pana Kmoníčka i prezidenta Zemana je cítit velká dávka vypočítavo­sti. Pan prezident svým posluchačů­m nabízí neuskutečn­itelná řešení a v podtextu vyhlašuje, že my jako stát uvnitř Schengenu nemáme mít jediného uprchlíka. Tuto tezi podporuje pan Kmoníček, když sice uznává, že jsme se zavázali přijmout jistý kontingent uprchlíků (dokonce o tom hlasovala vláda), ale prý není vše ještě jasné, a tak máme dělat obstrukce a nikoho nepřijímat.

Jsou-li pánové na Hradě ryzími Evropany, pak vědí, že ke ctnostem, kterých si náš kontinent cení, patří dodržování smluv a dohod. Pokud jsme tedy něco partnerům závazně slíbili, pak to dodržme. A nebo se raději budeme chovat vypočítavě podle hradních rad? Potom bychom ale vypadali v očích partnerů jako lstiví orientálci, kteří drží slovo, jen když se to vyplácí. Chtějí být na Hradě za orientálce? Martin Zvěřina

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia