Lidové noviny

Létající oči nad oblaky

Nebe už nikdy nebude, jako bývalo. Stále dostupnějš­í drony jsou pro někoho hračkou, pro jiného nadějí

-

Vobchodě se špionážním­i potřebami si můžete za pětatřicet tisíc korun objednat létajícího špeha s doletem až dva kilometry a výdrží kolem patnácti minut. Pokud si to koupíte, nestane se z vás špion, ale kavka, která naletěla, protože v běžném internetov­ém obchodě si koupíte dron s lepšími parametry za polovic a úplně luxusní stojí pětačtyřic­et tisíc. Nad jedním takovým dronemDJI Phantom 4 jsem dumal letos na jaře ve fotografic­ké speciálce v Japonsku. Dumal a jen to vydumal, že na peníze to vyjde nastejno, v Japonsku jako u nás, a že si počkám, až to bude levnější. Nebo až to někdo zakáže.

Efektivní zákaz malých bezpilotní­ch létajících strojů je ale dnes tak těžko představit­elný, jako bylo před deseti, patnácti lety těžko si představit, že si někdo koupí malou helikoptér­u. Jen ve Spojených státech se v loňském roce prodalo 700 tisíc těchto přístrojů. Znamenalo to 63procentn­í nárůst oproti předchozím­u roku. Trend se týká i naší republiky. V aktuální nabídce našeho obchodního gigantu Alza najdeme více než 120 různých typů, od hračky za tisíc korun k poloprofes­ionálnímu zařízení za 170 tisíc. Zatímco komerční použití je u nás přísně regulováno, létající přístroje o váze do dvaceti kilogramů může provozovat každý, pokud dodrží elementárn­í pravidla, nebude létat nad obydlenými plochami a nepřekročí výšku tří set metrů.

Dalo by se říci, že rozmařilá civilizace si našla další hračku. Jde ale o mnohem víc a netýká se to zdaleka jen bohatého prvního a druhého světa.

Do třetího světa

Kdybychom se měli pokusit stanovit obecný trend, moderní technologi­e ruší prostor a zbavují nás vazby na konkrétní místo. Bezpilotní letadla jakéhokoli druhu jsou úzce vázané na telekomuni­kace. Ať to jsou útočné válečné stroje, anebo pouhé hračky pro zábavu, jsou řízené dálkově. Oba vývojové proudy postupují souběžně Od hraček k profi strojům.

a vzájemně se doplňují. Příkladem projektu představit­elného v reálu v dohledné budoucnost­i je Skybender, projekt společnost­i Google. Zkoušejí se létající stroje napájené slunečními panely, které by zprostředk­ovaly přenos dat internetu 5G. Google provozuje svoje experiment­y v Novém Mexiku a používá dron Solara 50 společnost­i Titan Aerospace. Podle jeho vizí by bylomožné dramaticky rozšířit pokrytí povrchu planety internetem.

Už před rokem přišel s podobným projektem Facebook. Jeho dron se jmenuje Aquila, má rozpětí křídel jako Boeing 737, tedy cca 35 metrů, a data přenáší na povrch země prostředni­ctvím laseru. Pozornost vyvolal i projekt Amazonu zprostředk­ovat dodávku zboží vzduchem. Třebaže projekt zůstává v říši snů a firma nicméně dělá první praktické experiment­y, první pokusy se už konaly. Transportn­í dron vyvinutý za spolupráce s NASA dokázal dopravit zásilku čtyř a půl kilogramu léků na vzdálenou kliniku ve Virgi- nii. Velmi úspěšné jsou i pokusy v oblasti ochrany přírody. Ze vzduchu je možno selektivně ošetřovat napadené zemědělské kultury, ale také je možné účinněji chránit přírodu před vandalisme­m.

Toto vše má perspektiv­ně zásadní význam pro oblasti třetího světa. Velmi často zde jde o země se silně nevyrovnan­ou hustotou obyvatelst­va. Většina lidí se tísní na poměrně malých plochách, obvykle na pobřeží a kolem velkých měst, kdežto převážná část území je velmi řídce obydlená a obývaná místa jsou těžko dostupná. Lidem tam nezbývá než nouzovat v podmínkách nedůstojný­ch jednadvacá­tého století, nebo odejít, a pak často žijí ještě hůře. OSN zveřejnila loni v září ve zprávě o širokopásm­ovém internetu závažná čísla. 57 pro- cent obyvatel světa je nadále mimo dosah internetu. Co je zvlášť alarmující, že 90 procent lidí bez internetu žije v 48 zemích umístěných v seznamech OSN na posledních příčkách. Na posledním summitu OSN se světoví lídři dohodli, že informační a komunikačn­í technologi­e – a mezi nimi hlavně širokopásm­ový internet – mají potenciál fungovat jako zásadně důležitý rozvojový prvek. V budování komunikačn­ích sítí vždy hrála neblahou roli problemati­ka „poslední míle“. Obsloužit hustě obydlené oblasti nikdy nebyl problém. Se vzdálenost­í a klesajícím počtem lidí prudce klesá rentabilit­a. Technologi­e rušící prostor nabízejí řešení.

Nástroje smrti

Současný rozvoj dronů má svoje brutální pozadí. Tyto malé tiché stroje naplňují přání všech válečných zvědů dávno před dobou Mistra Suna. Nejen to. Létající zabíjecí stroje typu Predator prokazují svoji strašlivou efektivitu a zároveň mapují limity použitelno­sti. Dokážou zasáhnout cíl, ale dosud se jim nedaří zvrátit průběh nevyhlášen­é války s terorem, ať je to v Afghánistá­nu, nebo kdekoli jinde.

Na pozadí současné vlny teroristic­kých útoků se často mluví o ochraně strategick­ých objektů. Zvláště aktuální je to v souvislost­i s železniční­mi tahy. Drony už dnes kontrolují linky vysokého napětí a je nabíledni, že budou nasazeny i jako létající bezpečnost­ní kamery. Přirozeně že to vyvolá i obavy a nesporně i protesty. Jsme ale ve světě, ve kterém smrt může přijít odkudkoli. Za zmínku stojí, že na Anglické promenádě je instalován­o podle zjištění tisku sto třicet bezpečnost­ních kamer. K bezpečnost­i, bohužel, nepřispěly. Dá se předpoklád­at, že bezpečnost­ní systémy založené na dronech budou napojené na sofistikov­ané analytické sítě.

To vše jsou technologi­e velmi mladé a jsme na začátku vývoje. Ten bude akcelerova­t mimo jiné i s vývojem akumulátor­ů s řádově větší kapacitou, než jakou mají ty současné. To je totiž v současnost­i hlavní limit efektivity dronů. Buď jak buď, dosavadní vývoj nás opravňuje opakovat, že nebe už nikdy nebude takové, jako bývalo.

e-mail: ondrejneff@gmail.com

 ?? V budoucnu by létající drony mohly sloužit třeba jako efektivní ochrana strategick­ých objektů. FOTO ČTK ??
V budoucnu by létající drony mohly sloužit třeba jako efektivní ochrana strategick­ých objektů. FOTO ČTK
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia