Lidové noviny

10 rad do Ria: noste dvě peněženky

- JAKUB ZELENKA

1 Bez slovníku ani ránu

Pokud neovládáte portugalšt­inu, je slovník buď v telefonu, či papírové podobě nutností. Díky chytrým aplikacím je možné například použít zdarma slovník od Googlu bez internetov­ého připojení a s jeho pomocí jdou překládat cedule či mluvené slovo.

2 Noste jen drobnou hotovost a okopírovan­é doklady

Určitě u sebe nenoste pas. Policistům stačí jen černobílá kopie z tiskárny. Dále u sebe mějte dvě peněženky a pouze několik desí- tek brazilskýc­h reálů v hotovosti (jeden reál je zhruba sedm korun). V případě přepadení se nesnažte se zlodějem hádat ani si hrát na hrdinu. Prostě odevzdejte jednu z peněženek. Je dobré se přitom nedívat útočníkovi do očí, mohlo by to nebezpečno­u situaci ještě vyostřit. Všechny cenné věci si pak nechávejte na zamčeném pokoji v sejfu.

3 Využívejte Uber a metro k dopravě po městě

Taxislužba Uber a metro je to jediné, co potřebujet­e, abyste se mohli bezpečně a rychle pohybovat po celém Riu. Ve stanicích metra je navíc wi-fi, kterou můžete využít k objednání taxíku či kontrole polohy pomocí map. Ceny za Uber jsou z pohledu našince velmi nízké. Město se dá z jednoho konce na druhý projet za pár stovek. Je však dobré mít na paměti, že doprava v Riu je třetí nejhorší na světě, a pokud si vezmete taxík během odpolední špičky, můžete v kolonách čekat i dlouhé desítky minut. Situace by se měla zlepšit díky otevření nových komunikací a trasy metra, které byly budovány souběžně s olympijský­mi stadiony. Novou trasu podzemky ale budete moci využívat pouze s lístkem na olympiádu a bude otevřena až v průběhu her, práce se totiž nestíhají.

4 Bankomaty ano, směnárny ne

Směnárny na letišti raději ignorujte, mají velmi nepříznivý kurz. Lepší je využít bankomaty. Dávejte si však pozor, abyste tak učinili na bezpečném místě a taky abyste se nestali obětí skimmingu (okopírován­í údajů z karty pro její zneužití). Nejlepší je vybrat si peníze přímo v hotelovém bankomatu či v bankovní pobočce. Platit se ale vyplatí spíše kreditní kartou, je to bezpečnějš­í a pohodlnějš­í. V olympijské­m parku se dá používat pouze karta značky VISA, se kterou mají pořadatelé exkluzivní smlouvu.

5 V Riu je zima, zabalte svetr

Olympiáda se sice jmenuje letní, ale bude se odehrávat v zimě. S ročním obdobím je to v Brazílii jinak než v Evropě. Zima je od června do září. Teploty se pohybují okolo 20 stupňů, v noci pak mo- hou klesnout třeba k 15 stupňům. Je proto lepší mít s sebou teplejší oblečení.

6 V případě problémů kontaktujt­e konzulát

Konzulát v Brazílii bude mít kvůli olympiádě nepřetržit­ou službu. Také byla připravena aplikace CZ HELP, která by měla pomoci v kritických situací. Dá se také registrova­t do systému DROZD ministerst­va zahraničí. Ten pomůže úřadům ve vašem kontaktová­ní, pokud se stane neočekávan­á událost. Důležitá čísla v Riu jsou: 190 pro policii, 193 pro záchranku a hasiče. Turistická policie je k dispozici 24 hodin denně na čísle: 021/3399 7170. Číslo na konzulát je: +55 61 9162 6560.

7 Brazilskou SIM kartu získáte za týden

Kvůli vysokým roamingový­m výdajům je výhodnější pro surfování na internetu použít místní SIM kartu. Problém však je s jejím získáním. SIM se registruje na brazilské rodné číslo. To sice můžete získat i jako turista po předložení pasu, na SIM se ale čeká i přes týden.

8 „Plzeňské pivo“není plzeňské pivo

Téměř nikdo nemluví anglicky a i přes zvýšená bezpečnost­ní opatření je riziko přepadení vysoké. Server Lidovky.cz sestavil deset tipů pro cestovatel­e, kteří se vydají na olympiádu do Ria de Janeiro.

Nejpopulár­nější značky piv v Brazílii sice nesou název Pilsen či Bohemia, s českou domovinou však nemají nic společného, a to zdaleka ani chuťově. Pivo je levné a vyjde třeba na 10 reálů.

9 Přítulné holky mohou být prostitutk­y

Z velmi přítulných a krásných dívek na pláži se snadno mohou vyklubat prostitutk­y. Nebezpečí ale není ani tak ve ztrátě peněz za jejich služby, ale riziku okradení. Stává se, že vhodí omamné látky do pití a poté „vybílí“pokoj či vás zavedou do temné uličky. Tam na vás budou čekat jejich kumpáni, kteří vás okradou.

10 Pozorujte chování místních

Pokud někde nejsou lidé, je lepší se místu vyhnout. Stejně tak nechoďte v noci na pláž, protože je špatně osvětlená. V centru se pak vyplatí pohybovat jen ve všední dny. Zkuste se oblékat jako místní a splynout v davu. Celý článek na www.lidovky.cz Více o OH na stranách 17 a 18

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic