Lidové noviny

Žaloval Sísího. Skončil ve vězení

- MILAN ROKOS

KÁHIRA/PRAHA „Samozřejmě strach mám... Zúčastnil jsem se revoluce a stále patřím k jejím sympatizan­tům. Je mi jasné, že za to nějakou cenu zaplatím,“řekl známý egyptský právník v loňském rozhovoru pro LN.

Jeho chmurná předpověď se naplnila: začátkem května byl Adlí zatčen a na internetov­ém serveru Gohod.net byl nedávno vyhlášen „vězněm svědomí měsíce července“. Adlí se jako aktivní účastník arabského jara a právník, který bojuje za práva lidí uvězněných za politické názory, stal pro autoritářs­ký režim prezidenta Abdal-Fattáha Sísího nepohodlný­m.

Letos v dubnu se spolu s dalším tisícem lidí zúčastnil demonstrac­e na protest proti předání dvou egyptských ostrovů v Rudém moři Saúdské Arábii, o němž překvapivě rozhodl Sísí. Demonstran­ti ale jeho krok ozna-

Málik Adlí

čili za neústavní a svolali další protest na 25. dubna. Adlí posléze podal na stát i prezidenta žalobu. Policie reagovala nočními raziemi a rozsáhlým zatýkáním. Pátého května, kdy Adlí cestoval za jedním z klientů, ho zadrželi.

Egyptský soud dal v červnu Adlímu za pravdu a rozhodl, že předání obou ostrovů v Rudém moři bylo protiprávn­í a že území nadále náleží Egyptu. Vláda se ale podle listu al-Ahram proti tomuto rozhodnutí odvolala.

Adlího kolega Ahmad Sandabásí LN napsal, že zatčení bylo dobře připravené, o čemž svědčí fakt, že policie použila i obrněné transporté­ry: „Rozkazy k jeho zatčení pravděpodo­bně vyšly z vysokých míst,“myslí si Sandabásí.

Policie Adlímu zabavila osobní věci a podrobila ho zdravotní prohlídce, po ní následoval více než čtyřhodino­vý výslech. Právník z Centra pro ekonomická a sociální práva, jehož je Adlí ředite- lem, novinářům řekl, že Adlího i jeho klienta Ziza Abda policisté po zatčení zřejmě zbili.

Při výslechu se Adlího vyšetřovat­elé ptali i na věci, které s jeho obviněním naprosto nesouvisí – například na jeho názor na smrt italského studenta Giulia Regeniho ( letos v lednu údajně mučeného a zavražděné­ho egyptskou policií – pozn. red.) nebo na loňský atentát na ruské letadlo. Setkat se o samotě s obhájci mu nepovolili.

Adlí je nyní obviněn z celé řady zločinů, včetně napadení policisty, plánování svržení egyptské vlá- dy, propagace tiskovin, které narušují národní jednotu, nebo vyvolávání protivládn­ích protestů.

Hned první den ve vězení vstoupili do Adlího cely policisté a donutili ho pozřít neznámou tabletu a do žíly mu vpíchli injekci. Poté na dvě hodiny ztratil vědomí. Při prvním slyšení před soudem (po 15 dnech vazby) zmínil právník i fakt, že je vězněn ve špatně větrané samotce a pít mu dávají kontaminov­anou vodu. Během vazby se mu podstatně zhoršil zdravotní stav, protože stráže mu odmítly doručit léky na vysoký tlak, které pravidelně užívá. Stejně tak nepovolili doručení matrace, takže spí na holé zemi.

„Všechna opatření proti panu Adlímu, počínaje porušování­m jeho základních práv (...), odrážejí, v jakém neustálém útlaku žije egyptská společnost a jak všichni, kdo oponují režimu, čelí nahodilému zabíjení, únosům a zatýkání,“napsal LN Sandabásí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic