Lidové noviny

Měšec, zn.: poloplný

Přebytek rozpočtu nutí k otázce: proč se zadlužovat?

-

Ačkoli zatím neudeřila tropická vedra, politická scéna se chová, jako kdyby měla úpal a úžeh zároveň. Zrovna teď tancuje nadšením ministr financí Andrej Babiš, jak skvěle vybírá daně a jak velký je ve státní pokladně v červenci přebytek. Neberme strážci kasy jeho oprávněnou radost, ale při vyšším nadhledu by nás měl popadnout spíše děs.

K silným slovům máme tři důvody: máme čísla teprve za červenec, nikoli prosinec; nadcházejí­cí volby jsou jen druhořadé; ekonomické počasí se má zhoršit. Máme nanejvýše příznivé podmínky, přesto se zadlužujem­e. Co budeme dělat, až budou za rok příjmy nižší a výdaje větší? Raději nedomýšlet.

Ty otázky napadnou snad i žáky střední školy: proč, když máme rekordní hospodářsk­ý růst a zároveň rekordně nízkou nezaměstna­nost (tedy vysoké příjmy a přitom nízké výdaje), vláda plánuje schodkový rozpočet? A ne ledajaký, pro příští rok si chce půjčit dalších šedesát miliard korun. Kdyby takhle fungovala jakákoli firma, zkrachuje. Kdyby takto fungovala jakákoli rodina, skončí v drápech exekutorů. Stát je na tom přece jenom trochu jinak, své dluhy v jistém smyslu platit nemusí – pokud jich má dostatečně málo, stačí splácet jenom úroky. Ale proč si máme půjčovat nové a nové peníze, když zažíváme nejlepší rok dekády?

Ministr financí přehnané výdaje svede na koaliční smlouvu a koaliční partnery. Bude mít jistě pravdu, ale jenom částečně. On totiž ustupuje až příliš ochotně, obrázek vlídného strýčka je pro něj před volbami mnohem důležitějš­í než obrázek řádného hospodáře. A jsme u druhého důvodu: strany se před volbami (a že jde o nepříliš podstatné krajské hlasování, jemuž politická věda od časů Karlheinze Reifa a Hermanna Schmitta říká oficiálně volby druhého řádu) doslova předhánějí, kdo bude k různým voličským skupinám finančně štědřejší.

Je skvělé, že se daří vybírat daně i pojištění. Ale jen den předtím, než se ministr financí v Lánech pochválil za plnění rozpočtu, jeho vlastní úřad snížil odhad růstu pro letošní i příští rok. Takže znova, pane premiére i pane ministře: máme-li se rekordně dobře, proč si chcete půjčovat na příští rok další peníze? Pravicová opozice by vám racionální správu peněz omlátit o hlavu nemohla, sama volá po vyrovnaném hospodařen­í. Máte před sebou unikátní šanci dát státní finance do pořádku – tak proč ji úplně zbytečně marníte? Petr Kamberský

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic