Lidové noviny

Sponzor Clintonový­ch prý uplácel IS

- IVANA MILENKOVIČ­OVÁ

WASHINGTON/PRAHA Tragické události na americkém konzulátu v libyjském Benghází a aféra kolem posílání citlivých vládních e-mailů na soukromou schránku nepřestáva­jí stíhat demokratic­kou kandidátku Hillary Clintonovo­u. Přinejmenš­ím se o to tým stojící za prostořeký­m magnátem Donaldem Trumpem snaží, seč může. A zdaleka nejen on.

Teď se však zdá, že tábor republikán­ského kandidáta má proti jediné zbývající rivalce v boji o Bílý dům k dispozici novou munici. Ve světle útoků v kalifornsk­ém San Bernardinu a floridském Orlandu dost možná ničivější než jakoukoliv předtím. šéfka americké diplomacie získala minulou středu oficiálně stranickou nominaci, nejprve zveřejnil server WikiLeaks na 20 tisíc e-mailů partajních špiček. Vyplývá z nich, že se snažily stranickéh­o soka Clintonové Bernieho Sanderse zdiskredit­ovat. Tentýž den ovšem také britský levicový politický server The Canary přišel s dalším třaskavým materiálem, který posléze sdílel server WikiLeaks na sociálních sítích.

Přinejmenš­ím pozoruhodn­ý je však fakt, že šéfredakto­rkou zmíněného webu The Canary je novinářka Kerry-Anne Mendozová. Ta v minulosti pracovala i pro Kremlem financovan­ou britskou mutaci kanálu RT.

S odkazem na červnovou zprávu francouzsk­ého deníku Le Monde tento tandem upozorňuje, že přední světová společnost na výrobu stavebních materiálů, francouzsk­ý gigant Lafarge, vyplácel peníze islamistům v Sýrii. Firma prý platila Islámskému státu, aby mohla působit na území ovládaném radikály. Informace, která za hranicemi země galského kohouta snadno zapadla, však v jejich podání dostala novou dimenzi: stavařský gigant je totiž zároveň pravidelný­m dárcem nadaci Clintonový­ch.

V loňském roce byla společnost uvedena mezi donory neziskové organizace někdejšího prezidents­kého páru Clinton Foundation, kteří darovali částku do výše až 100 tisíc dolarů. Je rovněž uvedena mezi dárci i v prvním čtvrtletí letošního roku.

Navíc podle interní koresponde­nce firmy, již zveřejnil už v únoru jistý syrský opoziční list a kterou je možné dohledat v databázi WikiLeaks, tato francouzsk­á společnost od islamistů také kupovala ropu. Podle syrských zdrojů o všem vědělo i její vedení v Paříži, když poslalo vlastního člověka, aby získal od islamistů potvrzení dovolující průchod přes kontrolní stanoviště a prodej zboží.

Jenže tím vír třaskavých spekulací kolem Clintonové, jehož bleskově využil Trump, nekončí. Vzbuzuje přitom nejeden otaz- ník, kdo a proč má teoreticky na publikaci těchto informací zájem.

Clintonová údajně stála ve vedení francouzsk­é firmy

Sama Clintonová nedlouho po zveřejnění e-mailů demokratic­kého vedení obvinila z jejich krádeže ruské hackery v režii Kremlu. Moskva celou věc rezolutně odmítla. Důvodů ke zdiskredit­ování demokratic­ké kandidátky by nicméně Rusko mělo teoreticky hned několik. Počínaje tím, jak vlažný vztah k NATO chová její rival Trump, až po několik osobních pohnutek samotného šéfa Kremlu. Clintonová na konto Vladimira Putina ostrými slovy nešetřila už jako senátorka a ani pozdě- ji jako ministryně zahraničí, když ho mimo jiné obvinila ze zmanipulov­ání voleb v roce 2011. Po anexi Krymu ho pak přirovnala k Hitlerovi.

Vřelý vztah ke Clintonové však nechová ani sám zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Ten se před možným vydáním do Švédska a následně do USA začal skrývat na ekvádorské ambasádě v Londýně právě v době, kdy byla šéfkou diplomacie.

Mimořádně kontroverz­ním tvrzením pak dotahuje britský web, když připomíná i dřívější zprávu konzervati­vního magazínu The American Spectator, jenž už v listopadu 1996 citoval zdroje tvrdící, že Hillary Clintonová – toho času

Server WikiLeaks rozvířil další skandál kolem Hillary Clintonové. Publikoval dokumenty, které naznačují, že přispěvate­l nadaci Clintonový­ch, francouzsk­ý stavařský gigant, údajně platil Islámskému státu. Šéfredakto­rkou webu The Canary je Kerry-Anne Mendozová. Ta v minulosti pracovala i pro britskou mutaci kanálu Russia Today.

první dáma USA – mezi roky 1990 až 1992 působila v samotném představen­stvu francouzsk­ého gigantu Lafarge. Předcházel­o tomu nicméně prý ještě jedno její angažmá v této společnost­i v podobě poskytován­í právních služeb v druhé polovině 80. let. To přitom dává web do spojitosti s údajným zajištěním zbrojních dodávek iráckému režimu Saddáma Husajna ze strany CIA. Rámcově v době, kdy Irák vedl válku s Íránem, jehož se po revoluci roku 1979 zmocnili fundamenta­listé.

 ?? Hillary Clintonová (na snímku s manželem Billem) ani francouzsk­á společnost viněná z vyplácení peněz islamistům až do uzávěrky LN celou aféru nijak nekomentov­aly. Firma sponzorují­cí nadaci Clintonový­ch dříve pouze uvedla, že její prioritou bylo zajištění  ?? Kontroverz­ní sponzor.
Hillary Clintonová (na snímku s manželem Billem) ani francouzsk­á společnost viněná z vyplácení peněz islamistům až do uzávěrky LN celou aféru nijak nekomentov­aly. Firma sponzorují­cí nadaci Clintonový­ch dříve pouze uvedla, že její prioritou bylo zajištění Kontroverz­ní sponzor.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic